Turecka armia zabiła 15 kurdyjskich bojowników w północnej Syrii

Armia turecka w Syrii Fot. Twitter Artem
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl
Czarny tydzień w sklep-niezalezna.pl

Ministerstwo obrony Turcji poinformowało w niedzielę 27 grudnia, że armia wyeliminowała w północnej Syrii 15 bojowników kurdyjskich milicji. Zabici to członkowie lewackich Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG). Ankara twierdzi, że ich bojówki przygotowywały atak na tereny kontrolowane przez Turków i ich syryjskich sojuszników.

Wojska tureckie we wrześniu 2019 roku rozpoczęły ofensywę pod kryptonimem Operacja Pokojowa Wiosna. Była skierowana przeciw YPG i bojownikom Państwa Islamskiego w północno-wschodniej Syrii. Turcja uzyskała wtedy kontrolę nad 120-kilometrowym pasem przygranicznym w Syrii.

Komunikat ministerstwa stwierdza: „nasi bohaterscy komandosi wymierzyli kolejny silny cios organizacji terrorystycznej PKK/YPG. 15 terrorystów z PKK/YPG, którzy usiłowali wtargnąć do regionu Pokojowej Wiosny z południa, by przeprowadzić atak, zostało zneutralizowanych dzięki zakończonej sukcesem operacji naszych komandosów”.

Ankara uważa YPG za organizację terrorystyczną, będącą przedłużeniem zdelegalizowanej w Turcji separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Turecką ofensywę w Syrii potępili sojusznicy z NATO. Milicje YPG, stojące na czele Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), są obecnie partnerem Zachodu w walce z Państwem Islamskim. Kampania Turcji przeciw YPG jest jedną z głównych przyczyn poważnych napięć między Ankarą i USA oraz innymi państwami NATO.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w ubiegłym roku, że ofensywa pod kryptonimem Operacja Pokojowa Wiosna ma na celu zniszczenie tzw. „korytarza terrorystycznego” wzdłuż południowej granicy Turcji. Dodał, że chodzi także o wyeliminowanie zagrożeń ze strony syryjskich Kurdów z YPG.

Źródło: PAP