Na Białorusi też rozpoczęli szczepienia. Sputnikiem V

Szczepionka Sputnik V będzie stosowana na Białorusi. Foto: PAP/Abaca
Rosyjska szczepionka Sputnik V Foto: PAP/Abaca

Białoruś ogłosiła we wtorek 29 grudnia rozpoczęcie kampanii szczepień przeciw Covid-19. Podobnie jak w krajach UE ogłoszono, że do kraju przybyła pierwsza partia szczepionki. Z tym, że jest to rosyjski Sputnik V.

Dobrowolnymi szczepieniami najpierw mają zostać objęci lekarze i nauczyciele. „W pierwszej kolejności zaszczepiony zostanie personel medyczny i nauczyciele. Także osoby, które ze względu na swoją pracę mają częsty kontakt z ludźmi” – zapowiedział minister zdrowia Dźmitryj Piniewicz.

Szczepienia będą dobrowolne. Nie podano, ile dawek preparatu dostarczono do kraju. Białoruś była pierwszym krajem, poza Rosją, który zezwolił na wprowadzenie do użytku Sputnika.

W ostatnich dniach Sputnik V wysyłano też m.in. do Argentyny i na Węgry. Moskwa deklaruje, że w przyszłym roku chce dostarczyć miliony dawek preparatu.

Szczepienia w samej Rosji rozpoczęły się już na początku grudnia. W pierwszej kolejności objęto nimi najbardziej narażone grupy zawodowe, od wtorku szczepione mają być tam osoby powyżej 60. roku życia.

Źródło: PAP/ AFP

4 KOMENTARZE

 1. Czy funkcjonariusze walki z pandemią w Polsce zechcą się wypowiedzieć na temat rosyjskiej szczepionki? Niech się wypowiedzą negatywnie, pozytywnie albo obiektywnie, ale niech się wypowiedzą. Milczenie może oznaczać, że ta szczepionka jest dobra na ten przykład, więc lepiej żeby coś – najlepiej konkretnego – powiedzieli, to się okaże, że nie jest taka dobra.
  Zawsze później będą mogli powiedzieć – A nie milczeliśmy?

  • Uwaga, wypowiadam się: na tej stronie tylko ruska szczepionka Sputnik nie jest atakowana, natomiast wszystkie produkty „zachodniego wroga narodu” są fu….

   Dotyczy to nie tylko artykułów o szczepionkach.

   Wnioski proszę wyciągnąć samemu.

 2. Wydaje mi się że jeśli robią dla siebie to na pewno bez aluminium, rtęci, i komórek dzieci zabitych…. Jeśli musiałbym jakąś wziąć, to tylko sputnik…

  • Tak, na tym paskudnym zachodzie robią dla siebie dodając prątki autyzmu, anteny 5G i makrochipy…
   Nie martw się, na pewno piszesz z Rosji i będziesz miał okazję przyjąć sputnika. Have fun!

Comments are closed.