Trzęsienie ziemi w Chorwacji. (Fot. Twitter/CroatiaInEU)

Chorwacja trzęsie się od dwóch dni. Po nieco lżejszym poniedziałkowym trzęsieniu ziemi, znacznie mocniejsze nawiedziło okolice Zagrzebia we wtorek. Zniszczenia są ogromne. Nie żyje co najmniej jedna osoba.

Według amerykańskiej służby geologicznej USGS wstrząsy o magnitudzie 6,4 wystąpiły w odległości 2 km od miejscowości Petrinja, 50 km na południe od Zagrzebia.

Niemal w tym samym miejscu doszło do trzęsienia ziemi także w poniedziałek – miało ono magnitudę 5,3.

Z danych niemieckiego ośrodka geologicznego GFZ wynika, że ognisko wstrząsów znalazło na głębokości 10 km.

Michalkiewicz. The Movie

Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Wstrząsy odczuwalne w wielu państwach Europy

Wstrząsy były odczuwalne w całej Chorwacji, a także daleko poza jej granicami. O chwianiu się budynków donoszą mieszkańcy Budapesztu i Wiednia, a także wschodnich Włoch.

Według danych USGS wstrząsy były odczuwalne na Węgrzech, w Austrii, w południowych Niemczech, Bośni i Hercegowinie, Słowenii i Serbii, a także w dużej części Włoch, od Bolzano na północy po Neapol na południu.

W związku z wydarzeniem profilaktycznie wstrzymano prace elektrowni atomowej w Krszku na południowym wschodzie Słowenii.

Wtorkowy wstrząs jest prawdopodobnie jednym z najsilniejszych w historii kraju. W 1880 r.

Zagrzeb nawiedziło trzęsienie o podobnej magnitudzie, nazwane „wielkim wstrząsem”.

Ogromne zniszczenia. Nie żyje dziecko

Darinko Dumbović, burmistrz chorwackiego miasta Petrinja, które ucierpiało najbardziej w trzęsieniu ziemi, poinformował o śmierci co najmniej jednej osoby – dziecka.

To jest jak Hiroszima, nie ma połowy miasta. Stoję przed martwą dziewczynką, która nie przeżyła trzęsienia, czekamy na pomoc – mówił Dumbović w wypowiedzi dla dziennika „24sata”.

Miasto jest zniszczone, nie można w nim mieszkać. Katastrofa, matki płaczą za swoimi dziećmi, nie wiemy, co się dzieje w przedszkolach. Potrzebujemy pomocy, potrzebujemy pogotowia ratunkowego – apelował.

Publikowane w mediach społecznościowych materiały wideo z Zagrzebia i okolicznych miejscowości pokazują widoczne zniszczenia, w tym zawalone dachy budynków.

Na poniższym filmie widać, jak ludzie wyciągają ze zmiażdżonego samochodu chłopca.

Trzęsienie ziemi w Chorwacji – filmy i zdjęcia