Lekarz negował oficjalną wersję o pandemii. Został ukarany obcięciem pensji

Szpital, SOR. koronawirus
Szpitalny Oddział Ratunkowy - zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP

Włoski lekarz, którego z powodu poglądów prezentowanych w internecie, uznano za „negacjonistę” pandemii i antyszczepionkowca, został ukarany obniżeniem pensji o jedną piątą przez pięć miesięcy. Karę wymierzyła mu lokalna jednostka służby zdrowia w Turynie.

60-letni lekarz rodzinny z miejscowości Borgaro Torinese stał się przyczyną kontrowersji w październiku, gdy powołując na rzekome ekspertyzy „Instytutu z Pentagonu”, mówił w nagraniu wideo zamieszczonym w mediach społecznościowych, że koronawirus jest „aktywowany przez szczepionkę przeciwko grypie”. Później nagranie byłego lekarza wojskowego zostało usunięte.

Jego przypadek zgłosiła Izba lekarska, a następnie zawiadomiona przez karabinierów prokuratura wszczęła śledztwo „w sprawie wywołania alarmu” – wyjaśniły włoskie media.

Redukcja pensji jako kara za negowanie pandemii

Jako pierwszy postępowanie dyscyplinarne w sprawie lekarza zakończył oddział służby zdrowia w stolicy Piemontu. Działające w tej jednostce kolegium wymierzyło mu karę redukcji pensji o 20 proc. przez pięć miesięcy.

Dokumentacja została też wysłana do Izby Lekarskiej, która może wymierzyć dodatkową karę medykowi. Już złożył przed nią wyjaśnienia. Izba podejmie ostateczną decyzję po zakończeniu prokuratorskiego śledztwa.

Postępowanie dyscyplinarne wobec 13 lekarzy, uznanych za „negacjonistów” pandemii koronawirusa i przeciwników różnych szczepionek, wszczęła także Izba Lekarska z Rzymu. Podstawą postępowania były wypowiedzi medyków w mediach społecznościowych i w telewizji.

Wobec lekarzy podjęto postępowanie głównie ze względu na głoszone teorie, że „Covid-19 nie istnieje” albo że „jest jak grypa”

Szef rzymskiej Izby Lekarskiej Antonio Magi powiedział, że takie postępowanie nie będzie tolerowane.

10 KOMENTARZE

   • Po co się popisywać ignorancją? Są to słowa Jezusa tak jak je przekazują Ewangeliści. Można to znaleźć w Łk 12, 11 i w Mt 10, 17. A zarówno Jezus jak i apostołowie mówili językiem jaki wtedy istniał.
    Synagoga zaś, nie będąca przecież świątynią, była ważną podówczas instytucją w życiu ludności. Jak dziś Izba Lekarska na przykład.

  • No właśnie, głupota została ukarana. Tak jak w przypadku Giordano Bruno. Każdy kto występuje przeciwko porządkowi musi zostać ukarany. Najlepiej byłoby oczywiście tak karać jak ukarano tamtego wichrzyciela na Campo de’ Fiori, ale gdzież tam dziś marzyć o tem.

 1. @Krzych Adam Synagoga zawsze była enklawą morderców, dlatego Jezus przyszedł ich zbawić/uratować, barabasz ich postępniactwem

 2. Jakbym tam mieszkał to spróbowałbym zainicjować dla niego zbiórkę aby wyrównać mu z naddatkiem utracone przyszłe przychody – za odwagę i prawo do własnego zdania.

Comments are closed.