Rosyjski sąd wymierzył 15 lat więzienia za szpiegostwo na rzecz… Mołdawii

Moskwa. Fot. Wikipedia
Moskwa. Fot. Wikipedia

Była menadżer z sektora energetyki została skazana w Moskwie na 15 lat więzienia za szpiegostwo. Wyrok wydano 29 grudnia. W akcie oskarżenia zarzucono jej, że jako jeden z szefów rosyjskiego lidera branży energetycznej dostarczała poufnych informacji Mołdawii.

Proces krytykuje organizacja praw człowieka człowieka Memoriał. Karina Tsourkan zasiadała w zarządzie rosyjskiej firmy energetycznej Inter RAO. Została aresztowana w 2018 roku.

Postawiono jej zarzut dostarczenia mołdawskiemu wywiadowi w 2015 roku dokumentów szczegółowo opisujących dostawy rosyjskiej energii na Ukrainę. Przede wszystkim na terytoria opanowane przez prorosyjskich separatystów.

Moskiewski Sąd Miejski skazał 46-letnią kobietę z obywatelstwem rosyjskim, ale urodzoną w Mołdawii, na 15 lat więzienia. Proces odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Skonfiskowano jej także 656 mln rubli (ok. 7,3 mln euro), które trafiły do skarbu państwa.

Adwokat Kariny Tsourkan, Iwan Pawłow zapowiedział odwołanie. Główna rosyjska organizacja broniąca praw człowieka, Memoriał, nazwała w październiku tego roku Tsourkan „więźniem politycznym”.

Ich zdaniem ten proces to część wysiłków władz zmierzających do „utrzymania wizerunku Rosji jako twierdzy obleganej przez zewnętrznych wrogów”.

W lipcu rosyjskie służby bezpieczeństwa (FSB) aresztowały też Iwana Safronowa, znanego dziennikarza specjalizującego się w kwestiach obronnych. Safronowa oskarżono z kolei o przekazywanie poufnych informacji… czeskim służbom wywiadowczym.

Źródło: Le Figaro/ AFP