Pekin grzmi o prowokacji. Niszczyciele USA przepłynęły Cieśniną Tajwańską

okręt wojenny niszczyciel
USS John S. McCain

Dwa amerykańskie niszczyciele przepłynęły 31 grudnia Cieśniną Tajwańską. Była to druga tego rodzaju operacja w tym miesiącu i 13. w 2020 roku. Ministerstwo obrony ChRL potępiło ją jako prowokację i pokaz siły.

Dwa tygodnie wcześniej cieśniną, oddzielającą Tajwan od komunistycznych Chin kontynentalnych, przepłynęła jednak także grupa uderzeniowa chińskiego lotniskowca Shandong.

Teraz niszczyciele rakietowe USS John S. McCain i USS Curtis Wilbur „przeprowadziły 31 grudnia rutynowy tranzyt przez Cieśninę Tajwańską zgodnie z prawem międzynarodowym”, co „demonstruje oddanie USA (sprawie) wolnego i otwartego Indo-Pacyfiku” – oświadczyła amerykańska marynarka.

Chińskie ministerstwo obrony z kolei oceniło natomiast działanie amerykańskich okrętów jako prowokację i pokaz siły, który „wysyła błędne sygnały zwolennikom niepodległości Tajwanu oraz poważnie zagraża pokojowi i stabilności”. Resort dodał, że chińskie okręty śledziły jednostki amerykańskie.

O rejsie okrętów USA poinformowało również ministerstwo obrony Tajwanu, określając go jako „zwykłą misję”, która przebiegła bez incydentów. Komunistyczne władze w Pekinie uznają Tajwan za prowincję ChRL i stanowczo sprzeciwiają się utrzymywaniu przez niego jakichkolwiek kontaktów wojskowych z innymi krajami. Protestują również przeciwko działaniom okrętów USA w Cieśninie Tajwańskiej i dostawom amerykańskiej broni na Tajwan.

I tak pod koniec roku w dalekiej Azji doszło do znacznego wzrostu napięcia.

Źródło: PAP

4 KOMENTARZE

  1. pytanie czy to dobrze czy to źle?
    czy nasi politycy pojechali na ten tajwan by przenieść część produkcji procesorów do Polski w związku z ta sytuacją?

    to o czym my w ogóle rozmawiamy, to po co ten cały cyrk z polityką. politycy maja skakać by polska była silniejsza i wiecej można bylo zarobić. dojenie chudej krowy nic nie daje tylko tłustej

  2. Chiny oficjalnie mają 45 rakiet międzykontynentalnych i 200 głowic jądrowych.
    Ciekawe ile mają na prawdę i ile miesięcznie budują?

  3. Polsce jest to niepotrzebne, gdyz mamy „protektora” ktory okaze sie tak skuteczny, jak wszystkie inne poprzednio zawarte uklady.

Comments are closed.