W oparach absurdu. Nauczyciele nie poprawiają błędów uczniów, aby ich „nie zniechęcić do nauki”

Uczniowie/Zdj. ilustracyjne. PAP/Tytus Żmijewski
Uczniowie/Zdj. ilustracyjne. PAP/Tytus Żmijewski
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Nauczyciele w jednej ze szkół w Goeteborgu nie poprawiają uczniom błędów w równaniach matematycznych, aby „nie zniechęcać dzieci”.

O sprawie poinformowała gazetę „Goeteborgs-Posten” matka dziewczynki mającej kłopoty z matematyką w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Sprawdziła ona zeszyt z ćwiczeniami córki i spostrzegła, że 95 proc. zadań jest niekompletnych lub błędnie wykonanych. Nauczyciel ich nie poprawił ani nie ocenił. „Na trzech stronach napisano +dobrze+, ale to akurat zadania wykonane w domu w ramach pracy domowej pod naszym nadzorem” – powiedziała matka.

Kobieta udała się do nauczyciela, ten odparł jednak, że podobnie postępują inni pedagodzy. Następnie matka uczennicy skontaktowała się z dyrektorem szkoły. Ten w mailu odpowiedział, że „ogólnie matematyka jest przedmiotem, w którym zadania można wykonać prawidłowo lub błędnie, ale z tego powodu wielu uczniów traci chęć do nauki”. Według dyrektora ważne jest nie tylko „poprawianie i pokazywanie błędów”, ale też „dbałość o zainteresowanie przedmiotem”.

Z argumentacją dyrektora nie zgadza się matka. „To nauczyciel musi wykazać się kreatywnością i czerpać radość z nauczania. Jeśli dziecko robi poważny błąd, należy je nauczyć, co jest poprawne. W prawdziwym życiu zawsze będzie dobrze lub źle. Trzeba nauczyć dzieci radzenia sobie z sukcesami i porażkami od samego początku, zanim będzie za późno” – stwierdził rodzic.

Nie pomogła interwencja niezadowolonej nadzorującego naukę w szkołach kierownika gminnego wydziału ematki edukacji, który odesłał ją do dyrektora, a ten znów do nauczyciela.

Po artykule w „Goeteborgs-Posten” wybuchła debata. Zajmujący się sprawami edukacji polityk Liberałów Isak Skogstad stwierdził, że postępowanie nauczyciela, który nie poprawia błędów to „prawdziwa zdrada uczniów”.

„Jeśli dziecko na początku pozostanie w tyle istnieje ryzyko, że będzie miało niepowodzenia później” – stwierdził. Według eksperta metody stawiające na pierwszym miejscu dobre ucznia samopoczucie, a dopiero później wymagające opanowania programu są charakterystyczne dla lat 90. „Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę ze znaczenia wiedzy przedmiotowej. Artykuł pokazuje, że nieprawidłowe metody i teorie wciąż są stosowane w szkole” – podkreślił Skogstad.

Według reprezentującej socjaldemokrację przewodniczącej parlamentarnej komisji ds. edukacji, Gunilii Svantorp poruszona w artykule skarga matki dotyczy metody pracy nauczyciela, która powinna być omawiana na poziomie szkoły. „My tworzymy prawo i zapewniamy zasoby” – stwierdziła.

W komentarzu, jaki ukazał się w związku z tą sprawą w gazecie „Goeteborgs-Tidningen/ Expressen” Csaba Perlenberg pisze, że „pedagogika, która boi się konfliktów opiera się na błędnym przekonaniu, że wszystko musi być zabawne i stymulujące”.

„To tak nie jest. Trudne kroki trzeba powtarzać nudnymi powtórzeniami” – twierdzi autor. „Wszystko inne wiąże się z ryzykiem ukształtowania dorosłych, którzy myślą, że wszystko, co robią jest +niesamowite+, +fantastyczne+ i +najlepsze+, gdy wcale tak nie jest. Czerwony długopis to najlepszy prezent nauczyciela dla uczniów” – podkreśla.

(PAP)

10 KOMENTARZE

 1. No to nawet Gubernator Generalnego Gubernatorstwa był bardziej wymagający – Polaków miano uczyć liczenia do 500…

 2. Szwedzi powinni stworzyć nową matematykę, taką, w której wszystko jest dozwolone i nie da się popełnić błędów – potem mogliby dać za jej odkrycie pokojową nagrodę Nobla Obamie, no bo w sumie dlaczego nie. Jak schizofrenia to na całego.

  • Taką już dawno stworzono na potrzeby wojska. Pamiętam na wykładach z artylerii „Sinus nie powinien być większy od 1, no chyba, że w warunkach bojowych”…

 3. Lewactwo doprowadziło zachód do upadku, dzieci uczy się kretyństw typu gender i brandzlowania się a nie przedmiotów ścisłych.

  Na dodatek kraje zachodnie sprowadzają murzynów z krajów gdzie szczytem miejscowej inżynierii jest lepianka z gówna.

  Dla odmiany chińskie dzieci uczą się pilnie matematyki i fizyki i marzą by być naukowcem. Technologicznie Chiny idą do przodu a zachód pędzi do tyłu.

  • Poprawiłeś mi humor tymi lepiankami. Prawda może być śmieszna, ale dla lewaków zawsze – zabójcza ;) Rozwala im kręgosłup.

 4. …Lewactwo doprowadziło zachód do upadku… sugeruję zastąpić „lewactwo” „żydostwem”. Judeje bankierzy i władcy mediów nie są „lewicą”. Lewicę widzimy w naszym sejmie gdzie 100% pOsłów jest przyssanych do koryta. Co do upadku to zgoda. W Kaliforni biała młodzież imprezuje, latynoska pracuje, czarni to patologia na zasiłkach, a w bibliotece uniwersyteckiej tylko żółci. Obserwując tfukonfederatów widać, że i u nas wykształcenie nie jest do niczego potrzebne…

 5. To logiczna konsekwencja założenia, że wychowanie dziecka ma na celu jego indywidualne szczęście, w połączeniu z socjalizmem, czyli możliwością życia na koszt innych.

Comments are closed.