W Mediolanie już blisko całkowitego zakazu palenia na ulicy

Mediolan Fot. Wikipedia

Mediolan dąży do wprowadzenia całkowitego zakazu palenia papierosów na ulicach. Pierwszy krok poczyniono 1 stycznia 2021 roku. Wprowadzono zakaz palenia w odległości 10 metrów od innej osoby.

Stolica Lombardii idzie dość daleko. Palacze powinni omijać to miasto z daleka. Pozostaje tylko problem z egzekwowanie tego przepisu. W centrum, czy na zatłoczonych ulicach oznacza on i tak zakaz zapalenia papierosa, bo przecież w promieniu 10 m zawsze się jakiś inny przechodzień znajdzie.

W mieście rządzi lewicowy burmistrz Giuseppe Sala (Partia Demokratyczna), którego kadencja powoli się kończy. Zakaz palenia dotyczy w Mediolanie także parków, stadionów, a teraz praktycznie całej przestrzeni publicznej. Od 2025 roku ma być zabronione jakiekolwiek palenie na świeżym powietrzu w Mediolanie.

Palaczom przyjdzie jeździć poza granice miasta? Oficjalnie władze miejskie walczą z zanieczyszczaniem ulic niedopałkami. Może łatwiej byłoby wprowadzić jednak uliczne kosze z popielniczkami?

Do tej pory dominował argument o szkodliwości palenia dla innych. Teraz poszli już dalej. Wprowadzają jednak prawdziwe „wykluczenie” i „dyskryminację” dużej grupy mieszkańców. W Mediolanie nawet osoby niepalące są trochę zszokowane rozmachem antynikotynowej kampanii burmistrza.

Źródło: Valeurs Actuelles

10 KOMENTARZE

  • Kulturalny człowiek nie pali na ulicy. To nieeleganckie, a mi nie sprawia to także przyjemności. I te ohydne, toksyczne pety na chodnikach.

   Taki zamordyzm rodzi jednak pewne rynkowe szanse.
   Można założyć, na zasadzie klubu i członkostwa, knajpy, gdzie wpuszczani są tylko palący członkowie klubu albo goście, deklarujący przy wejściu, że nie mają z palaczami żadnego problemu. To jest, o ile wiem, wszędzie dozwolone.

   Wtedy im więcej zamordyzmu, tym więcej w budzie palących klientów.

   • A potem wprowadzą całkowity zakaz palenia nawet tam gdzie prywatny właściciel by pozwalał tam władza się wpierniczy i nie pozwoli właścicielowi na tego typu rozmachy :)

   • Jasne. Zabrońmy ludziom robić tego czy owego, przecież to w końcu dla ich dobra, co oni tam wiedzą, ja się lepiej znam! Jesteś faszystą czy komunistą?

 1. I bardzo dobrze. Trzeba utrudnić wyjątkowo roszczeniowym i bezczelnym gnojkom zatruwanie innym życia. Twoja wolność kończy się tam gdzie zaczyna się mój nos

Comments are closed.