Nowy podatek już działa. Polacy płacą więcej niż Niemcy i Amerykanie

Napoje słodzące. Fot. ilustracyjne. Foto: Pixabay
Napoje słodzące. Fot. ilustracyjne. Foto: Pixabay

Podatek cukrowy spowodował, że od 1. stycznia ceny napojów słodzonych skoczyły bardzo mocno. Doszło do takiego absurdu, że w Polsce za butelkę Coca Coli płacimy więcej niż w Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

W żadnym z tych krajów po przeliczeniu cena butelki tego napoju nie przekracza 6 zł.

W USA to 1,25 USD – 4,69 zł, za naszą zachodnią granicą 1,19 euro – 5,42 zł, a w Polsce od stycznia 6,25 zł.

„Wyższe ceny gazowanych napojów pojawiły się w sieciowych sklepach już w sobotę, w pierwszy handlowy dzień 2021 roku. Nasi czytelnicy przysyłali nam zdjęcia np. Coca-Coli za 6,29 zł, czy Pepsi – za 6,49 zł” – podaje portal money.pl.

Jak wygląda wartość nabywcza produktu? W USA każdy stan ustala pensje minimalną osobno, ale money.pl przyjęło poglądowo kwotę 1,648 dol.

Po przeliczeniu wychodzi, że za minimalną przeciętny Amerykanin może kupić sobie pond 1300 butelek.

W Polsce po styczniowej podwyżce minimalna krajowa to 2061 zł netto. Wychodzi „zaledwie” 329 butelek.

Cóż… może dlatego, że ani za oceanem, ani po drugiej stronie Odry nikt podatkami nie „uzdrawia” narodu.

20 KOMENTARZE

 1. Znowu grabież, ale jak zwykle w dobrej dla nas intencji.
  Rząd dba o nasze zdrowie.
  To jest bezczelny i oczywisty rozbój oraz chamstwo.

  Przecież wystarczyłoby wprowadzić przedmiot higiena, zdrowie i odżywianie w szkołach.
  Zamiast tego, religia

  Ale masa baranów tego nie zauważa, bo ci bandyci idą taktyką salami.
  Jeden mały podatek na drugi mały podatek… W ten sposób podatnik w końcu kiedyś jest ugotowany jak przysłowiowa żaba — 90% zarobków i zysków znajduje się w kieszeni Lewiatana.

 2. sabotaż gospodarczy i drenaż polskich kieszeni. Morawitz spłaszcza oczekiwania i gotuje miskę ryżu. Wysługuje się w ten sposób polityce zagranicznej Niemiec. Razem z Niemcami degraduje Polskę do kolonii niemieckiej. Za co otrzyma jak Tusk stanowisko w strukturach unijnych. Kolejny zdrajca na czarnej liście zdrajców Polski.

 3. PiS to PRL reaktywacja. W PRL coca-cola była luksusem. Przestawcie się na zdrowe domowe kompoty! :-)))))))))))))))))))))))

 4. W Lidlu kupiłem jeszcze wczoraj – 2 stycznia – Lidl-kolę za 2,15 – po starej cenie – właśnie ją dudłam w rozpaczy :-(

  • Mój kumpel, jak jest w Niemczech, to zwozi do Polski proszki do prania i tabletki do zmywarki, bo dla Polaków robią gorsze. Niezły obłęd i arogancja producentów.

 5. Robią z Polski socjalistyczny raj, gdzie jakiś urzędnik wie lepiej, co dla narodu jest dobre. Nie przepuszczą żadnej okazji, żeby wyciągnąć pieniądze od ludzi

 6. PiS gada w TV że to dla zdrowia Polaków , więc czego na wszystkich stacjach mamy tyle reklam Pepsi i Coca-Coli ? To władzy ludowej nie przeszkadza ?

Comments are closed.