Ambasada Izraela potępiła gloryfikację Bandery. A Polska milczy…

Marsz ukraińskich nacjonalistów. fot. Wikimedia Commons
Obrazek ilustracyjny/Marsz ukraińskich nacjonalistów. fot. Wikimedia Commons

Tradycyjnie 1. stycznia na ulicach wielu ukraińskich miast pojawili się wyznawcy Stephana Bandery. We Lwowie i kilku innych miejscach w gloryfikacji brały udział nawet same władze i przedstawiciele duchowieństwa. Ambasador Izraela w Kijowie Joel Lion potępił te wydarzenia, a jego polski odpowiednik przemilczał skandaliczne wydarzenia.

Lion już 2. stycznia za pośrednictwem Twittera skrytykował gloryfikację nazistowskich kolaborantów.

„Zdecydowanie potępiamy jakąkolwiek gloryfikację kolaborujących z reżimem nazistowskim. Czas, aby Ukraina pogodziła się ze swoją przeszłością” – napisał izraelski dyplomata.

Niestety, ambasada Polski w Kijowie milczy, jakby okrutne mordy na Wołyniu nigdy nie miały miejsca. Jeszcze rok temu Joel i jego polski odpowiednik Bartosz Cichocki wydali wspólne oświadczenie, protestując przeciwko gloryfikacji postaci „które należy raz na zawsze potępić”.

Wśród wymienionych postaci był Bandera. Wszystko skończyło się wezwaniem przez ukraiński MSZ obu dyplomatów. Widać na stronę polską zadziałało to bardzo skutecznie.

Wielkie świętowanie odbyło się 1. stycznia. W Kijowie nacjonaliści przeszli w marszu na cześć lidera Organizacji Ukraiński Nacjonalistów (OUN), Stepana Bandery, w związku ze 112. rocznicą jego urodzin.

Zgodnie z „tradycją” marsz z pochodniami zorganizowali przedstawiciele środowisk neobanderowskich, w tym m.in. Prawy Sektor.

Przemarsze dobywały się mimo obostrzeń jakie wprowadzono na Ukrainie. Policja nie przerywała jednak pochodów.

Funkcjonariusze ograniczyli się do apelów w kierunku organizatorów i uczestników, o przestrzeganie obostrzeń sanitarnych i nienaruszanie porządku publicznego.

Tak Ukraińcy świętowali urodziny Stepana Bandery [VIDEO]

11 KOMENTARZE

  1. przepraszam, z tego co wiem Bandera był pochodzenia żydowskiego. W naszym rządzie większość to również żydzi, więc kto ma protestować? Polacy, otwórzcie oczy.

  2. Hańba dla was rządzący za to tchóżliwe milczenie! Krew bestialsko pomordowanych dzieci, kobiet, starych i młodych, woła do was zza grobu. Ale wy nie jesteście prawdziwymi Polakami tylko wydmuszkami na usługach innych, dlatego siedzicie cicho. Plwam na was.

  3. To i tak ,,sukces,,bo na przykład pani konsul lub ambasador mogli wziąć udział w tym marszu.Jak wiadomo wchodzenie ukraincom w 4 litery weszło rządzącym i ich przydupasom w krew.

  4. Bo pewnie Duda szykuje znowu 4mld złotych dla neobanderowców,a ministerstwo spraw zagranicznych (tak jak kilka lat temu) przygotowało kilka milionów sadzonek malin i boją się że tamci nie wezma.

  5. bandera rzeczywiscie byl upartym wojownikiem o niepodleglosc ukrainy. jak nikt inny. i to nie on jest odpowiedzialny za rzez wolynska. sorry ale takie sa fakty.

    • Lepiej się doucz, bo takiego narodu i państwa nigdy nie było. Zawsze był to region należący do Polski i Rosji. Natomiast Bandera, to lokalny watażka a do tego bandyta, morderca i zwyrodnialec.

  6. bi. Z pewnością Bandera miał wolę i szczere chęci rzeź powstrzymać, ale większość jego zbójów była przeciwna. Ja czuję przez skórkę, że element napływowy niedługo wystąpi jawnie w sprawie pobudowania temu mordercy pomnika, a skundlone polskie elity za pieniądze podatników jakiś monument wdzięczności mu postawią. Ja i mój piesek będziemy regularnie zasilać tam kwiatki dobrej jakości azotem.

  7. Dlaczego ambasador w Kijowie milczy ? Dlatego , że ambasadorami są żydzi , ukraińcy lub i inni mieszańcy , na dodatek jak można potępiać swoich ? Ot głupi polska gościnność i porzekadło : „Gość w dom , Bóg w dom ” niektórzy dodają : a żona w ciąży, lub dom okradziony. Macie tę swoją gościnność , ja wyp…..ił bym ich wszystkich z tej umęczonej i okradanej przez wieki ziemi.

Comments are closed.