„Antysemicki” obraz, który ma co piąty Polak. Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie protestuje

Obrazy z wizerunkami Żydów z monetami, do niedawna dostępne w sprzedaży w sklepach sieci OBI/fot. Facebook Tomasz Sikora
Obrazy z wizerunkami Żydów z monetami, do niedawna dostępne w sprzedaży w sklepach sieci OBI/fot. Facebook Tomasz Sikora
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Obraz „Żyda z pieniążkiem” został okrzyknięty przejawem antysemityzmu Polaków. Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie twierdzi, że utrwala szkodliwe stereotypy.

Wizerunek chasyda przyglądającego się monecie, czyli popularny obraz „Żyda z pieniążkiem” ponownie wywołał burzę.

Tym razem w sprawie obrazu wypowiedział się sam Przewodniczący Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie Lesław Piszewski.

„Żyd z pieniążkiem” cieszy się sporą popularnością wśród drobnych przedsiębiorców. Obraz powieszony w przedpokoju ma zapewnić powodzenie finansowe.

Z badania przeprowadzonego w 2015 roku przez Pawła Dobrosielskiego, Piotra Majewskiego i Justynę Nowak wynika, że obrazki tego typu kojarzy aż 65 proc. dorosłych Polek i Polaków, ponad połowa ankietowanych widziała „Żyda z pieniążkiem” w domu znajomych lub rodziny, a 18,6 proc. ma własny obrazek czy figurkę tego typu.

– To niemal co piąta osoba w kraju. Co ciekawe, wizerunek był najpowszechniej rozpoznawany przez osoby, które określają swoją sytuację materialną jako dobrą. W tej grupie kojarzyło go aż 80 proc. ankietowanych – wyjaśnia reporterka Helena Łygas.

Z kolei Jan Gebert, prezes zarządu Fundacji Żydów Polskich, kilka lat temu policzył, że w Sukiennicach jest wystawionych na sprzedaż 12 Matek Boskich, 43 Jezusy i aż 177 „Żydów z pieniążkiem”.
Dziś obraz można dostać m.in. na internetowych aukcjach. „Żydów z pieniążkiem” jest mnóstwo np. na Allegro czy w komercyjnych galeriach sztuki.

Najdroższy obraz na Allegro kosztuje aż 6500 złotych. To obraz olejny sprzedawany przez jedną z warszawskich galerii.

Antysemicki gadżet

O obrazie zrobiło się głośno rok temu, gdy został wycofany ze sprzedaży w sklepach Obi. Stało się to po burzy jaka wybuchła w sieci.

Teraz o zjawisku negatywnie wypowiedział się Lesław Piszewski, Przewodniczący Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

– Kojarzenie Żydów z pieniędzmi, interesami i lichwą ma długą tradycję. Powstało w czasach, gdy Żydzi, w wyniku stopniowego zakazywania im posiadania i uprawy ziemi oraz nauki rzemiosła, zajęli się handlem, lichwą, a z biegiem czasu także bankowością. Dzięki tym zajęciom mieli i pomnażali pieniądze. Jednak mimo że ciężko pracowali i byli często ograbiani i oszukiwani, skojarzenia związane z Żydem bogacącym się kosztem innych utrwaliły się w polskiej – powiedział Piszewski.

– Nawet jeśli tego typu wizerunki są kupowane i wieszane w domach w dobrej wierze i bez negatywnych emocji, ugruntowują nieprawdziwy wizerunek Żyda jako osoby robiącej interesy w sposób krzywdzący innych. To z kolei prowadzi do antysemityzmu. Społeczność żydowska nie godzi się na utrwalanie wizerunku „Żyda z pieniążkiem” i walczy z tym i innymi stereotypami, które bolą, krzywdzą, a także budzą w niej niepokój o bezpieczeństwo i swobodne życie – oświadczył Przewodniczący Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Źródło: NaTemat

17 KOMENTARZE

 1. Zamiast zydkow przeliczajacych jakies drobne, to teraz ich wizerunki z workami zlota bylyby bardziej przekonujace. Wtedy rzekomy antysemityzm mozna by zakwalifikowac do pospolitych przestepstw kryminalnych.

 2. Rodzina Rothschildów, rodzina Warburgów, rodzina Lehmanów, rodzina Kuhn, rodzina Loeb,rodzina Goldmanów, rodzina Sahs, rodzina Oppenheimówrodzina Wolffów, Mendelssohnów, Erlanderów, Fouldów, Heinerów, Pereirów, Wormsów, Sternów, Seligmanów, Schiffów, Langerów, nieeeee, to nie moźe być prawda ……barany są po to by je golić. Polecam ksiąźkę Czas niewolników, Józef Białek, a duźo, bardzo duźo się wyjaśni

 3. Żydzi to Nomadzi. Ich ojczyzną są piachy pustynne. Ponieważ katolikom zabronione było paranie się lichwą, to m.in. lichwą parali się Żydzi.

  • I dodam, że to jest raczej filosemickie przekonanie o przynoszeniu szczęścia dla wielu posiadaczy wizerunku brodatego Żyda!

 4. Ludzie, czy Wy juz zupełnie rozum postradaliście ? Cos tak lichwiarskiego wieszacie w swoich miejscach pracy ” na szczęście ” ? Jakie „szczęście ” na całym świecie widać. Wyrzuccie natychmiast i na to miejsce zawiescie Krzyż. I da Wam szczęście i radość z uczciwie, dobrze zarabianych a potem wydanych pieniędzy. Jak oczywiście – zdążycie wydać. Dla Wszystkich : Blogoslawionego Nowego Roku. Bedzie, tylko wylaczcie media głównego ścieku.

  • Ludzie posiadają różne obrazy.Dla każdego coś one znaczą.Bywają przeklęte obrazy.Jednym ze znanych mi jest ‚Płaczący chłopiec’.Polecam tą niesamowitą historię tego obrazu.

 5. Ja mam dwa obrazy z Żydami.Jeden to taki o którym tu piszecie.Drugi to Żyd nad książką z piórem,wpisujący coś.Obok niego na stoliku kilkanaście monet.Mimo wszystko lubię te obrazki.
  Słyszałam że przynoszą szczęście.Obrazów Świętych mam kilka oraz Krzyże i Krzyżyki.

 6. Kończę właśnie „Poznaj Żyda” Teodora Jeske-Choińskiego. Reprint z 1812 roku. Nie było wówczas jeszcze poprawności politycznej ani zahamowań w wypowiadaniu opinii z powodu holokaustu.

Comments are closed.