Zainstalował aplikację i stracił oszczędności życia

Przestępczość finansowa Foto: pexels
Przestępczość finansowa Foto: pexels

65-letni mężczyzna dał się okraść cyberoszustom. Złodzieje wmówili mu, że zakłada konto inwestycyjne i ukradli oszczędności życia.

Złodzieje w sieci nie odpuszczają nawet emerytom. Przekonał się o tym 65-letni mieszkaniec Dęblina (woj. lubelskie), który stracił oszczędności życia.

Mężczyzna był przekonany, że zakłada konto inwestycyjne. Stworzył profil na jednej ze stron, podał swoje dane, w tym numer telefonu.

Wkrótce skontaktował się z nim przedstawiciel strony internetowej oferującej zyski z inwestycji giełdowych. Naciągacz przekonał 65-latka do podania kodów z karty kodów jednorazowych oraz zainstalowania oprogramowania do zdalnego sterowania komputerem.

Starszy mężczyzna był cały czas przekonywany, że wszystko „jest pod kontrolą”. Niestety, nie jego.

Oszust powiedział mężczyźnie, że aby operacja założenia konta inwestycyjnego odbyła się prawidłowo, musi wejść na jego konto bankowe.

65-latek zorientował się, że coś jest nie tak, gdy zobaczył, że jego konto zostało oczyszczone z pieniędzy. Mężczyzna szybko udał się do swojego banku i zażądał zastrzeżenia karty kredytowej oraz zablokował internetowy dostęp do konta.

Zaalarmował również policję. Ale było już za późno.

Funkcjonariusze stwierdzili, że na jego koncie miało miejsce kilka transakcji na łączną kwotę 32 tys. złotych. Obecnie śledczy zajmują się wyjaśnieniem sprawy.

Eksperci apelują, aby wystrzegać się oprogramowania do zdalnego kontrolowania komputera. Takie oprogramowanie to gratka dla oszustów, którzy wykorzystują je do kradzieży pieniędzy z kont oraz danych.

– Należy zwrócić między innymi uwagę na to, że żadna instytucja, w tym nasz własny bank – nigdy nie poprosi nas o dane logowania i wystrzegać się wszelkich prób zainstalowania oprogramowania do zdalnego sterowania komputerem – podkreśla portal Dobre Programy.

Źródło: Dobre Programy

8 KOMENTARZE

 1. Jprdl…! …”– Należy zwrócić między innymi uwagę na to, że żadna instytucja, w tym nasz własny bank – nigdy nie poprosi nas o dane logowania”…
  JEŚLI BYM MIAŁ WŁASNY BANK, t o p o k i e g o g r z y b a miałbym się logować w nim przez internet ?!?

  • Przychodzę do własnego banku i szast prast kasjerowi w dziób paczkę banknotów, albo on mnie szast prast w dziób paczkę banknotów!

 2. bardzo ładnie, tak trzymać tzn imbecyle muszą tracić oszczędności życia żeby zaczęli troszeczke myśleć …..poza tym dzikusy nie rozumieją czym jest procedura „bail in” buahahhhahha

 3. o jezu, a moi koledzy kupili kopalnie zlota ktora nawet istnieje, tylko ze kurier ktory mial te kase przekazac zniknal. a mieli po 40 lat i nie instalowali zadnych aplikacji. da sie? da sie.

 4. O ile to prawda, to głupota ludzka nie ma granic, ani wieku.
  A przy okazji każda transakcja jest dokładnie rejestrowana
  i dokładnie wiadomo, gdzie ostatecznie piniądze doszły,
  to taki amberek goldek…

 5. No rozumiem założyć konto inwestycyjne, nawet podać nr tel., ale udostępnić kody jednorazowe do przelewów? 65 lat a głupi jak but.

Comments are closed.