Demokraci przejmą w USA pełnię władzy? Wybory senatorów Georgii, zatwierdzenie Bidena i manifestacja na rzecz Trumpa w Waszyngtonie

Dopiero w styczniu, po II turze wyborów rozstrzygnie się kto zdobędzie większość w Senacie. Zdjęcie: wikipedia.org
Dopiero w styczniu, po II turze wyborów rozstrzygnie się kto zdobędzie większość w Senacie. Zdjęcie: wikipedia.org
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Demokraci zbliżyli się do przejęcia kontroli nad Senatem. Kończy się przeliczanie głosów w podwójnych wyborach senatorów w stanie Georgia, ale wszystko wskazuje na to, że ich kandydaci są blisko sukcesu. Oznaczałoby to podział mandatów 50:50, ale decydujący głos przypada tu wiceprezydentowi, którym ma być demokratka Kamela Harris. W ten sposób Demokraci będą mieli prezydenta i przewagę w obydwu izbach. Do zatrzymywania „postępu” pozostanie już tylko konserwatywny Sąd Najwyższy.

Potwierdzono już zwycięstwo baptystycznego pastora Raphaela Warnocka (Demokrata). Wahają się losy Jona Ossoffa, który minimalnie przegrywał z kandydatem Republikanów Davidem Perdue, ale do przeliczenia były jeszcze głosy z okręgów o przewadze Demokratów.

To pośredni cios dla prezydenta Donalda Trumpa, który kwestionował wyniki w tym stanie w wyborach prezydenckich. Niespodziewanie z przewagą ponad 11 tysięcy głosów wygrał tu Demokrata Joe Biden. Od 1992 roku triumfowali tu zawsze Republikanie.

51-letni Raphael Warnock to pastor zboru w Atlancie, któremu przewodniczył Martin Luther King. Będzie pierwszym czarnoskórym senatorem z tego południowego stanu. Ossof z kolei ma 33 lata i były najmłodszym senatorem Demokratów od roku 1973. Wtedy najmłodszym senatorem został… Joe Biden.

Wybory senackie w Georgii miały rekordową liczb e zapisanych wyborców. Zmobilizowały się zwłaszcza środowiska Afroamerykanów. Odnotowano tu dużą ilość głosów korespondencyjnych.

Tymczasem Donald Trump walczy do końca. Uznanie wygranej Bidena w Senacie nie będzie bezproblemowe. Posiedzeniu przewodniczy jeszcze wiceprezydent Mike Pence, a kilku Republikanów zapowiedziało sprzeciw wobec wydawałoby się czystej formalności uznania wyników wyborów prezydenckich.

6 stycznia odbędzie się także wielka demonstracja poparcia dla Donalda Trumpa w Waszyngtonie. Prezydent przemówi do swoich zwolenników na Ellipse, esplanadzie położonej na południe od Białego Domu. Posiedzenie Kongresu odbędzie się o godzinie 19 czasu polskiego. Przemówienie Trumpa odbędzie się o godzinie 17.

Tymczasem były republikański prezydent George W. Bush oznajmił już, że weźmie udział w zaprzysiężeniu Joe Bidena 20 stycznia.

Źródło: AFP/ PAP/ Le Figaro

13 KOMENTARZE

 1. Ale się szarpia w tym teatrzyku Republikanie, Demokraci w miejsce starego zakłamanego wariata Trumpa stary Biden z chorobą Alzhimera który lubi macać innych, no i Bush który liczy ile na tym skorzystają Neokonserwatyści, Czaszka i kości … USA zadłużone i upadłe nawet przemysł filmowy robi pod LGBT MCU, DCEU … sukces odnoszą 1917, Joker ale może to przez prawicę, rasizm, homofobie
  Coś czuję że będzie gorąco, może w pewnym momencie Indianie zrobią porządek :)

 2. Moze wreszcie nastapi spokoj, ktorego od 4 lat wszystkim brakowalo? Trump sie nie sprawdzil i musial odejsc na boczne tory.

  • Spokój w USA i poza nim z BLM, Antifą, służbami jak CIA, Mosad …
   spokoju nie było i to nie od 4 lat a od wielu i nie będzie
   Izrael już się szykuje na Iran, może znowu false flag jak z zamachami na WTC

  • Trump się sprawdził, tylko był sabotowany przez Deep State (np. „wychodzimy z Afganistanu i Syrii” a DP „takiego wała!”…) ze swoimi hasłami America First, próbą odbudowy bazy przemysłowej i naukowej i skierowaniem kasy na pracujących Amerykanów a nie kompleks militarno-przemysłowy itp. Miał też mentalne braki w dyplomacji (ale też to sabotaż ze strony departamentu stanu był). Teraz będzie dużo gorzej! :-)))))))))))

 3. Władze Republikanów wyalienowały się z elektoratu (biali robotnicy, klasa średnia) i „ponieważ Georgia jest republikańska, to i tak przejdą” – wystawiły znienawidzonych przez elektorat a kochanych przez korporacje i establishment kosherbanksterkę i CEO, który przeniósł szwalnie do Chin. Stąd nawet republikanie woleli w Georgii głosować na czarnego pastora baptystę, bo był bardziej konserwatywny! :-)))))))))))))))))))

Comments are closed.