Europejska Agencja Leków dopuściła do użytku szczepionkę Moderny

Europejska Agencja Leków (EMA) wydała w środę pozytywną opinię ws. dopuszczenia do obrotu w UE szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Moderna.

EMA podała, że badania kliniczne wykazały, iż szczepionka Moderny jest skuteczna w zapobieganiu Covid-19 u osób w wieku od 18 lat. Szczepionka wykazała 94,1 proc. skuteczność w badaniu.

„Ta szczepionka zapewnia nam kolejne narzędzie do przezwyciężenia obecnego stanu zagrożenia” – powiedziała Emer Cooke, dyrektor wykonawczy EMA.

Szczepionka jest podawana w dwóch dawkach w formie wstrzyknięcia w ramię, w odstępie 28 dni. Badanie wykazało też 90,9 proc. jej skuteczność u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19, w tym z przewlekłą chorobą płuc, chorobami serca, otyłością, chorobami wątroby, cukrzycą lub zakażeniem wirusem HIV.

EMA podała, że bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki Moderny będą nadal monitorowane w miarę jej stosowania w całej UE. (PAP)

5 KOMENTARZE

  1. Każdy kto publicznie namawia do szczepień i przekonuje, że szczepionka jest bezpieczna powinien w razie wystąpienia chorób poszczepiennych i zgonów odpowiadać karnie i finansowo.

  2. „Pilne” nie znaczy „z ostatniej chwili”. Pilny uczen odrabia lekcje we wlasciwym czasie, regularnie, niczego nie zapominajac, nigdy w ostatniej chwili.

    Pilne nie znaczy rowniez „wazne” ani tez „to trzeba wiedziec”.

    Czas zapamietac znaczenia polskich slow i uzywac ich zgodnie z ich znaczeniem. Nie nasladowc naczelnego.

Comments are closed.