Polityk Konfederacji wygrał w sądzie. Mandat za brak maseczki był bezprawny

Kobieta w maseczce ochronnej - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay

Kolejni Polacy wygrywają w sądach z policją ścigającą za nienoszenie maseczek. Teraz nadeszła pora na masowe pozwy policjantów!

Lider bydgoskiego klubu Konfederacji Damian Gastol jest kolejnym Polakiem, który wygrał w sądzie z policją. Funkcjonariusze wnieśli o ukaranie go, bo nie nosił maseczki… na pustym chodniku.

Sąd uznał, że przepisy z telewizora nie obowiązują. Jak długo będziemy marnować czas służb i sądów na egzekwowanie bezprawnych absurdalnych przepisów? – skomentował wyrok Marcin Sypniewski, wiceprezes Kongresu Polskiego Biznesu, Sekretarz Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Czas odwetu

Okazuje się, że rozwiązaniem mogą być masowe pozwy o odszkodowanie wobec funkcjonariuszy za bezprawne i nielegalnie wystawiane mandaty i wnioski do sanepidu. Jak wskazuje portal „Czas Finansów” mandaty i wnioski o ukaranie karą finansową do sanepidu, które wystawiali poszczególni policjanci w czasie epidemii, okazują się być nie tylko bezprawne, ale i naruszające konstytucję.

Jak wskazuje serwis teraz niemal każda osoba i firma, która została ukarana na podstawie rozporządzenia, a nie ustawy przez policjanta może teraz go pozwać o naruszenie dóbr osobistych bezprawnym mandatem i wnioskiem. Prawnicy oceniają, że domagać się możemy 10 tys. złotych, a jeśli wskutek wniosku do sanepidu ten nałożył karę finansową i przeprowadził egzekucję skarbową to można w powództwie żądać nawet 20 tysięcy złotych!

Pozwani policjanci będą musieli płacić kary z prywatnych majątków, niezależnie od tego, jaki Sąd uzna stopień współwiny Skarbu Państwa. Dziennikarze portalu wskazują, że wizja ta już wywołała popłoch wśród policji.

– Nasi informatorzy twierdzą, że niektórzy policjanci byli nadzwyczaj aktywni w wystawianiu mandatów i wniosków do sanepidu co sprawia, że jeśli wszyscy bezprawnie przez nich ukarani by ich pozwali to grozi im nawet ponad 100, czy 200 tysięcy złotych odszkodowań, które będą musieli płacić z własnych majątków i pensji. Niezależnie od winy policji jako formacji, czy Skarbu Państwa. To Sędziowie będą decydować – podkreśla „Czas Finansów”.

Szefowie umywają ręce

Sprawa jest o tyle ciekawa, że nawet Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk podczas konferencji prasowych, niejednokrotnie mówił, że mandat i wniosek do sanepidu to indywidualna decyzja poszczególnych funkcjonariuszy. Jasno więc sugerował, że wszystkie przypadki są jednostkowe – a zatem za decyzję odpowiadać będzie konkretny funkcjonariusz, a nie formacja.

To samo powtarzał Komendant Stołecznej Policji. Możliwe zatem, że policjanci zaczną, w akcie rozpaczy, sypać swoich szefów.

Szanse policjantów na wybronienie się przed sądem są jednak niewielkie. Policjantów można pozwać, gdy tylko sąd oddali wniosek o ukaranie mandatem.

– Sądy zazwyczaj w uzasadnieniach tych wyroków szczegółowo opisują bezprawność mandatu i na tej podstawie można pozwać każdego funkcjonariusza. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej kwota 10 tysięcy złotych zdaje się być najbardziej popularna – wskazuje „Czas Finansów”.

Źródło: Czas Finansów

27 KOMENTARZE

 1. Ta metoda powinna być stosowana już od początku ,nie raz o tym słyszałem w różnych miejscach ,trzeba pozwami przypomnieć słowa przysięgi tym gorliwym sługusom systemu.
  Policja jest bardzo ważna,ale nie taka która na kiwnięcie palcem ministra z telewizora ,który zmieni się za 5 minut jest gotowa zrobić każde świństwo z obywatelem tłumacząc ,że oni wykonują tylko rozkazy.
  Takich co wykonywali tylko rozkazy sądzono w Norymberdze przypominam.

  • Art. 116. K.w

   ====

   ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi : rozdział 5 i 8 (t.j. Dz. U. z 2020 r.)

 2. Dla pełnego pognębienia gorliwych funkcjonariuszy po uzyskaniu wyroku sądu o nielegalnie nałożonym mandacie oraz uzyskaniu odszkodowania można powiadomić prokuraturę o przestępstwie z artykułu 231 KK- nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego. Po wszczęciu postępowania funkcjonariusz jest zawieszany do 3 miesięcy (art. 39 ustawy o policji) z wynagrodzeniem obniżonym o 50% (art. 124 ustawy o policji).

 3. Międzynarodowy Trybunał Karny
  Ludobójstwo –
  (b) spowodowanie poważnego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia psychicznego członków grupy; (c) rozmyślne stworzenie dla grupy warunków życia, obliczonych na spowodowanie jej całkowitego lub częściowego zniszczenia fizycznego; (d) stosowanie środków, które mają na celu wstrzymanie urodzin w obrębie grupy;
  „eksterminacja” obejmuje celowe stworzenie takich warunków życia, inter alia, pozbawienie dostępu do jedzenia i opieki medycznej,

 4. „tortury” oznaczają celowe zadawanie dotkliwego bólu lub cierpienia, fizycznego bądź psychicznego, jakiejkolwiek osobie będącej pod opieką lub pod kontrolą oskarżonego; termin ten nie obejmuje bólu i cierpienia
  „prześladowanie” oznacza celowe i dotkliwe, sprzeczne z prawem międzynarodowym, pozbawianie podstawowych praw jakiejkolwiek grupy lub wspólnoty z powodu jej tożsamości;

 5. Funkcjonariusze mogli odmówić wypełniania niezgodnych z prawem rozkazów, patrz art. 58 ustawy o policji, Art. 58. (…) 2. Policjant obowiązany jest odmówić wykonania rozkazu lub polecenia przełożonego, a także polecenia prokuratora, organu administracji państwowej lub samorządu terytorialnego, jeśli wykonanie rozkazu lub polecenia łączyłoby się z popełnieniem przestępstwa, dlatego uważam, że należy w nich bezpardonowo uderzyć.

 6. Podobne te przepisy o nałożeniu kary w trybie adm przez sanepid, zostały przypadkowo skasowane przy nowelizacji ustawy, ale były/są one straszliwie totalitarne. Nie ma przewidzianej żadnej czynności administracyjnej za niedopełnienie której karany jest np. przedsiębiorca (typu: przedstaw nam zaświadczenia o badaniach pracowników), absolutnie NIE. ….

  • Jest to powielenie przepisów karnych!!!. Jest karanie za to samo co policja (nieprzestrzeganie rygorów etc…), tylko, że
   a) od 5 tys wzwyż ,
   b) sanepid/inspektor sanitarny jak podejmie wiadomość (np. zawiadomienie policji) musi ukarać, nie może odstąpić od karania, bo … naruszałby nałożony na niego obowiązek prawny (raczej bezprawnie, ale przepisami prawa nałożony)…

 7. Ad rem – wypowiedziałem się wyżej, a tu ad zdjęcie :).
  Przypomniała mi się postać z „Tańczącego z wilkami”, o ile pamiętam: Stojąca z Pięścią… :)

 8. Brawo. Gonić Bandytów i tych milicjantów, którzy smiali mi się w oczy, wiedząc dobrze, że działają bezprawnie – niech teraz zapłacą za swoje podłe czyny, bo znowu zrobia to samo jak na następnej konferencji prasowej jakis polityk coś im zaspiewa. Mają gdzies ludzi i ich los więc niech teraz zapłacą. Liczyła się tylko ich pensja i srebrniki które zarobią.

 9. a kiedy dojadą morawieckiego niedzielskiego i dudę dodajmy jeszcze niewydarzonego szumowskiego przecież to są tylko głupawi ludzie wydający nie normalne polecenia ci ludzie powinni trafić za kraty na minimum 25 lat bez możliwości posiłkowania się za pieniądze podatników.

 10. Również uważam, że mandaty są bezprawne i każdy sąd takie coś uchyli a ci co wydali takie „przepisy” powinni stanąć przed Trybunałem Stanu. Pozywanie jednak zwykłych policjantów, aby ci odpowiadali własnym majątkiem uważam za grubą przesadę. Czemu jest winny zwykły „krawężnik”, któremu naczelnik nakazał wystawianie mandatów? Tutaj powinni odpowiadać jego przełożeni, tak jak w przypadku żołnierzy, którzy działali na rozkaz i ich rolą nie jest analiza prawna.

  • Przestań relatywizować odpowiedzialność. Mógł się zwolnić ze służby, odmówić wykonania rozkazów albo udawać tylko, że wykonać je chce. Nie zrobił tego więc jest winny. Wypełnianie rozkazów powinno być uwzględnione przez sąd jako okoliczność łagodząca.

 11. Nareszcie. Czas skonczyc z ta hucpa pandemiczna. Wogole czas na polityczny reseat. I to na calym swiecie. Dzisiaj w Waszyngtonie ludzie pokazali swoja wscieklosc na oszustwa i sfalszowane wybory. Niech te pare % kasty sSSytofskiej, co chce zajumac cale USA, zacznie sie bac. Rozwalaja gospodarke tylko po to, zeby zarobic na szczepionkach.

 12. „a jeśli wskutek wniosku do sanepidu ten nałożył karę finansową” – policja nie ma uprawnień do przekazywania sanepidowi naszych danych, więc to chyba dodatkowo kwalifikuje się do sprawy karnej?

Comments are closed.