Zaczęło się. Pierwszy kraj na świecie chce wprowadzić obowiązek szczepień przeciw COVID-19

Twarz, ból, szczepionka Źródło: Pixabay, collage
Twarz, ból, szczepionka Źródło: Pixabay, collage

Grupa deputowanych z Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Chile przedstawiła we wtorek w Kongresie projekt ustawy o obowiązkowym szczepieniu przeciwko Covid-19. Obowiązek szczepień przyczyni się do szybszego osiągnięcia odporności stadnej – argumentowali.

Jeśli ustawa zostanie przyjęta przez Kongres, Covid-19 znajdzie się obok ospy wietrznej, tężca, błonicy i krztuśca na liście chorób, których zwalczaniem państwo zajmuje się oficjalnie – pisze Reuters.

Dzięki obowiązkowym szczepieniom możemy się spodziewać się, że zostanie nimi objęte blisko 80 proc. społeczeństwa – podkreślił w rozmowie z mediami jeden z inicjatorów projektu, Gabriel Silber.

Chile są, obok Meksyku, jednym z pierwszych krajów regionu Ameryki Łacińskiej, który jako pierwszy zainicjował kampanię szczepień przeciwko Covid-19. Pierwsze dozy preparatu wyprodukowanego przez amerykański koncern Pfizer przy współpracy z niemiecką firmą BioNTech zostały zaaplikowane obywatelom Chile na krótko przed Wigilią.

W kraju utrzymuje się wysokie tempo wyszczepialności. Centro-prawicowy rząd, w którym Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Chile (PDC) jest jednym z koalicjantów, zapowiedział, większość mieszkańców krajów zostanie zaszczepiona do końca czerwca.

Aby zrealizować ten zamiar władze dopuściły do użytku i sprowadziły kilka różnych szczepionek jednocześnie. Obok preparatu Pfizer/BioNTech Chilijczycy są szczepieni produktem brytyjsko-szwedzkiej firmy AstraZeneca oraz chińską szczepionką Sinovac Biotech.

A ponieważ zaszliśmy już tak daleko, niestety pojawił się opór ze strony naszych rodaków – powiedział we wtorek w Kongresie, Gabriel Silber przedstawiając projekt ustawy. – Tylko ustawa o obowiązkowych szczepieniach zagwarantuje efektywność naszego ambitnego programu – dodał.

Niedawne badanie opinii publicznej przeprowadzone w Chile przez IPSOS wykazało, że 7 na 10 Chilijczyków jest gotowych poddać się szczepieniom przeciwko Covid-19. Pozostali nie mają zamiaru dać się zaszczepić.

Pierwszą grupą, która objęły szczepienia w Chile są lekarze, ratownicy oraz personel medyczny, a także osoby w podeszłym wieku i chorujący na choroby przewlekłe. Ze szczepień korzystają też urzędnicy bezpośrednio zaangażowani w organizację i przebieg kampanii szczepień.

Chilijski minister zdrowia Enrique Paris zapowiedział, że dokładnie przyjrzy się propozycji chadeckich deputowanych.

W Chile, które ma niespełna 19 milionów mieszkańców, Zakażenie koronawirusem wykryto u 620 641 osób. Zmarło dotychczas z powodu Covid-19 16 767 osób.

Jak podało we wtorek chilijskie ministerstwo zdrowia w ciągu ostatniej doby w kraju wykryto 2659 nowych zakażeń SARS-CoV-2. Liczba ta stanowi 26 proc. rekordowego bilansu, jaki odnotowano 17 czerwca ub.r.

(PAP)

27 KOMENTARZE

 1. Caly swiat uwaza (oprocz skorumpowanych politykow, urzednikow, aktorow, profesorow) ze ta szczepionka ma albo ludzi zniewolic albo zabic wiec obowiazek spowoduje globalna wojne bo ludzie sa przygotowani do obrony. To jasne, ze czesc to barany a czesc to sprawni i swiadomi ludzie, wiec trudno zeby sie nie bronili. A przeznac musimy, ze doszlo do przebudzenia mas.

  • Nie ma znaczenia jaka partia. Świat jest rządzony szantażem – dobiera się osoby na które są haki – np. pedofilia. Konkretny przykład – działalność J. Epstein i powiązania z elitami.

 2. Główny ekspert WHO mówi, że nie ma dowodów na to, że szczepionka zapobiega zakażeniom!
  „W tej chwili nie sądzę, abyśmy mieli dowody dotyczące którejkolwiek ze szczepionek, aby mieć pewność, że zapobiegnie ona zarażeniu ludzi i jej przenoszeniu” – mówi główny naukowiec WHO, Soumya Swaminathan, podczas wirtualnej konferencji prasowej

  • Chile ma korupcję wpisana do konstytucji a dla rządu obywatele nie są ludźmi tylko zwierzyna robocza więc nic nie dziwi. Komuna w całej krasie. A co to prawica to nie słyszeli. Podejrzewam że ty też.

 3. zwykła banda sekciarzy satanistyczno-masońskich opanowała rząd Chile tak samo jak większość krajów na świecie i tyle

 4. Obowiązkowe szczepienia zagwarantują 80% wyszczepialność? A reszta to kobiety w ciąży, jak rozumiem? Gratulujemy dzielnemu narodowi chilijskiemu tempa przyrostu naturalnego.

 5. Co następnie obowiązkowe? Eutanazja bez wiedzy i zgody, oczywiście skrobanki do 18 miesiąca, zrzeczenie się własności na „skarb państwa”, nieograniczone posłuszeństwo. Nowy Świat.

 6. Ale przecież w chile rządził wasz kochany pinoczet!
  Taką prawicę zostawił po sobie?
  Co się stało kuce?

 7. To nie jest szczepionka szpryconka biologiczna. Szprycowani tym koglemmoglem będą zarażać nieszczepionych!

Comments are closed.