Nie zgłosisz pieca – będzie kara. Powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

Kominek. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
Kominek. Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay

Władza chce wiedzieć jak ocieplamy nasze domy. Za niezgłoszenie pieca do nowej bazy czekać będą kary grzywny.

Rząd PiS szykuje się do realizacji projektu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Jak informowała p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska zgłoszenie ogrzewania domu będzie obowiązkowe jeszcze w pierwszym kwartale 2021 roku.

W bazie danych mają znaleźć się m.in. informacje na temat otrzymanej przez właścicieli nieruchomości pomocy finansowej na wymianę kotła grzewczego czy termomodernizację budynku.

P.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego wyjaśniła, że baza CEEB ma być przede wszystkim narzędziem dla samorządów, które dzięki niej mają mieć lepsze możliwości do walki ze smogiem.

Jak jednak ujawnił portal Bezprawnik.pl baza CEEB będzie kolejnym narzędziem do inwigilacji.

– Baza CEEB ma być na bieżąco aktualizowana, na przykład przez kominiarzy, którzy przeprowadzają kontrole w budynkach – wyjaśnia portal.

Natomiast teraz Kurier Lubelski ujawnił, że za niezgłoszenie pieca do nowej bazy CEEB czekać nas będą kary grzywny. Wszystko wskazuje na to, że baza może powstać całkiem szybko.

– Jeżeli nie będzie opóźnień, to właśnie w pierwszym kwartale 2021 roku zaczniemy budować oprogramowanie umożliwiające zbieranie tych danych od właścicieli i zarządców nieruchomości – powiedziała Cabańska cytowana przez serwis Bankier.pl.

Cały projekt CEEB ma być sfinalizowany do 2023 roku. 30 mln złotych ma dać Unia Europejska.

Źródło: Kurier Lubelski / Bezprawnik / Bankier

24 KOMENTARZE

 1. Ja bardzo lubię odwiedzać znajomych w Austrii, bo tam nikt nie pali opon czy śmieci czy nawet węgla – tylko gaz, olej opałowy lub drewno. Można normalnie zimą okno uchylić. U siebie w domu muszę najpierw sprawdzić czy sąsiad nie wrzucił kalosza do pieca. Sorry ale atmosfera to nie jest darmowy ściek. Tak jak za normalne uważamy wywóz śmieci i kanalizację, tak trucie przez paleniska też trzeba przykrócić.

  • A czy w tym pomoże ten rzadowy program? Tu chodzi tylko o wprowadzenie opłaty, na tyle niedotkliwej, żeby nie opłacało się wymieniać pieca.

  • A Anglii ok.15% ludności nie stać na prawidłowe ogrzanie domu, co jest określane ,,ubóstwem energetycznym”. W ramach nowej nienormalności szykują nam życie w zimnie i głodzie.

   • oni to mają ubóstwo umysłowe, w 2021 roku montują osobny kran do zimnej i ciepłej wody, a kanalizację puszczają na zewnątrz budynku.

  • Tak, wiem o ubóstwie energetycznym, wiem, że domy powinno się ocieplać, nie ufam rządowemu programowi. Ale wiem, że trzeba coś z tym z robić – to nie jest normalna sytuacja, że nie możesz uchylić okna bo z komina sąsiada wali ci dym prosto do chałupy…. Albo uzdrowiska, gdzie możesz raka płuc dostać. Popatrzcie sobie na skoki narciarskie – czy w AT, CH albo DE te miejscowości zasnute są dymem?

   • Wolnosc energetyczna znaczy,ze jak jest zimno,to wrzucasz cos opalowego do pieca i sie grzejeszTe panstwa,ktore wymieniles i gdzie to widziales,to siedliska uposledzonych. Bedzie brak dostawy pradu,nie dowioza gazu, i ty,jak rowniez twoja rodzina siedzisz jak neardentalczyk w jaskini,txlko bez futra i tluszczu pod swoja skoraTy jestes tylko oslepiony ale problemow,ktore urosna do duzych rozmiarow,juz niechcesz zobaczyc.
    We wszystkich tych krajach mozesz palic drewnem

 2. Niestety im bardziej rząd ludziom „pomaga” tym więcej biedy. Chyba przepowiednia z międzynarodówki zaczyna się spełniać.

 3. Gdyby naprawdę chodziło o ekologię to vat na prąd i gaz byłby 0%
  Chyba przeniosę się do ziemianki albo bunkra bo to budowla.

 4. A co tam KON-STY-TUC-JA? I kiedy PiS stworzy Centralny Rejestr Suchych Pierdów? Kiedy PIS (Państwowa Inspekcja Sanitarna) przeprowadzi kontrolę wściekłych macic pod kątem zasmradzania, hę!?

 5. A ja mam kilka piecow i ani jeden nie bedzie zgloszony. Panstwo nie zapewni mi ogrzewania,a mnie stac tylko na takie. Co do meldunku, zalatwia to posluszni idioci,tzw. sasiedzi,ktorych rodzice splodzili na goracym przypiecku.

 6. Po tych wszystkich podwyżkach cen i nowych podatkach dobrze będzie jak ludzie będą palić tylko opony. Po co porównywać nasz bantustan z innymi krajami? Czy inne kraje mieli swojego pawlaka i najdrozej kupuja gaz? Kto chciałby się budzić przy weglu i oponach mając dostęp do taniego gazu albo pradu? Będziemy się cieszyć jak nasze dzieci będą miały co jeść. A w następnych wyborach wybierzemy pis albo po.

 7. Przypominam, że piec to urządzenie z odbiorem ciepła bezpośrednim do pomieszczenia. Duża ilość urządzeń na węgiel to kotły, gdzie odbieramy ciepło za pomocą głównie wody. Pozbywamy się tylko niedużej, obecnie, części urządzeń dymiących.

Comments are closed.