Do więzienia za piosenki o imigrantach. Hiszpańscy lewacy wyznaczają nowe standardy zniewalania [WIDEO]

Eduardo Clavero wokalista zespołu Batallon de Castigo skazany przez hiszpański sąd na rok więzienia za śpiewanie utworów i imigrantach. Zdjęcie: YT/southerman
Eduardo Clavero wokalista zespołu Batallon de Castigo skazany przez hiszpański sąd na rok więzienia za śpiewanie utworów i imigrantach. Zdjęcie: YT/southerman

Sąd Najwyższy Hiszpanii utrzymał w czwartek wyrok 12 miesięcy więzienia dla wokalistów zespołów muzycznych Batallon de Castigo oraz Mas que Palabras, którzy podczas koncertu w 2010 roku śpiewali piosenki zawierające według sądu rasistowskie hasła.

Sędziowie SN stwierdzili w orzeczeniu, że zarówno sąd pierwszej instancji, jak i apelacyjny, słusznie dopatrzyły się przestępstwa wzywania przez muzyków do nienawiści na tle rasowym.

W uzasadnieniu decyzji SN wskazał, że zawarte w słowach utworów muzycznych przesłanie kierowane było wprost do uczestników koncertu, zachęcając ich do aktów przemocy wobec osób innych ras.

Argumenty obrony o swobodzie wypowiedzi artystycznej nie mogą być tu brane pod uwagę (…), gdyż w treści piosenek zawarte są słowa o pogardzie jednej grupy wobec innej – stwierdził hiszpański Sąd Najwyższy.

Sędziowie wskazali, że w piosenkach śpiewanych podczas koncertu w 2010 roku w Sabadell, zorganizowanego przez grupy jak to określił sąd „neonazistów”, zawarte były słowa zawierające groźby i wzywające do aktów agresji wobec mniejszości narodowych oraz imigrantów.

Wasze ciała zawisną na drzewach i latarniach, wasze dzieci umrą zanim się urodzą, przypływają na plaże, aby okupować nasze społeczeństwo, ześlizgują się niczym węże, aby zająć twoją życiową przestrzeń – zacytował słowa z piosenek śpiewanych przez skazanych wokalistów sąd.

Zgodnie z orzeczeniem SN poza muzykami Eduardo Clavero i Alberto Gonzalo na kary 12 miesięcy więzienia zostali skazani też dwaj przedsiębiorcy sprzedający materiały promujące koncerty neonazistowskich zespołów muzycznych w Hiszpanii. Eduardo Clavero wokalista zespołu Batallon de Castigo w wieku 19 lat został skazany na karę więzienia za zabójstwo.

W trakcie procesu ujawniono, że w latach 2007-2011, a więc w okresie, w którym odbył się koncert w Sabadell, wydawcy muzyki z przesłaniem, określanym w rządzonej przez komunistów i socjalistów Hiszpanii jako neonazistowskim zarobili na sprzedaży płyt w Hiszpanii blisko 2,5 mln euro.

2 KOMENTARZE

Comments are closed.