Koronakomunizm w natarciu. Wywłaszczanie w Portugalii w imię odbudowy gospodarki

Antonio Costa. / foto: Wikimedia, autor: FraLiss

Pomysły rodem z socjalizmu, a nawet komunizmu, coraz częściej zgłaszają poszczególne rządy – wszystko oczywiście pod pretekstem odbudowy gospodarki po mniemanej pandemii wrażego wirusa.

Rząd Portugalii uchwalił przepisy, na podstawie których państwo będzie mogło wywłaszczyć obywateli w sytuacji wyższej konieczności związanej z planem odbudowy gospodarki po koronakryzysie – ogłosił w piątek socjalistyczny gabinet premiera Antonia Costy.

Zgodnie z nowym prawem osoba pozbawiana przez państwo nieruchomości powinna otrzymać odszkodowanie. Nie będzie jednak mogła sprzeciwić się oddaniu państwu terenu w sytuacji “wyjątkowej potrzeby” dotyczącej realizacji priorytetowych inwestycji.

W Portugalii rząd zatem, podobnie jak w naszym nieszczęśliwym kraju, stawia na Keynsistowską wizję wychodzenia z kryzysu poprzez wielkie państwowe inwestycje. Rozwiązania takie już nie raz doprowadziły do katastrofy i pogłębienia kryzysu.

Pomysł wyjścia z kryzysu poprzez zwiększanie opodatkowania lub zaciągania nowych długów i nieefektywnych państwowych inwestycji ma tyle samo sensu, co próba stanięcia w wiadrze i podniesienia go ciągnąc mocno uchwyt. To się może skończyć jedynie spektakularną klapą.

Przed wywłaszczeniem obywatela władze będą musiały uzasadnić, że przejmowany teren ma wysoką “użyteczność publiczną”. Jak już wspomniano chodzi o tereny, które będą niezbędne dla realizacji jakiejś wielkiej państwowej inwestycji.

Uchwała rządu przewiduje, że wywłaszczenie może nastąpić tylko w “wyjątkowych sytuacjach” i musi być “należycie uzasadnione, przy jednoczesnym zachowaniu praw, wolności i gwarancji obywatelskich”.

Jest to oczywiście oksymoron. Wywłaszczenie, któremu nie można się sprzeciwić, nie może odbyć się przy jednoczesnym zachowaniu praw, gdyż w swej istocie narusza podstawowe prawo własności.

Uchwała gabinetu Costy jest wykonaniem ustawy przyjętej przez parlament Portugalii 12 września 2020 roku, w której izba upoważniła władze kraju do “terminowej realizacji” inwestycji priorytetowych dla odbudowy gospodarki po epidemii Covid-19.

Źródło: PAP/NCzas

11 KOMENTARZE

 1. Tylko patrzeć jak bolszewik Morawiecki ściągnie pomysł, a Polska obróci się o 360 st. do czasów komuny tym razem w wersji hard.

 2. W Polsce juz tak jest od dawna. Juz pozbawiaja prawa wlasnosci ludzi ktorzy zamieszkuja w miejscu projektowanego od kilku lat lotniska, a ktore jeszcze nie ma inwestopra.

 3. Jak się obróci o 360 stopni to będzie w tym samym punkcie co przed obrotem. Aby wrócić do komuny powinna obrócić się o 180 stopni. Mam nadzieję, że sternicy tego „obrotu” tkwią w tym samym błędnym przekonaniu.

 4. Neokomuna!!! Global!! To jest cel plandemii i NWO!! Likwidacja prywatnej własności brak obrotu gotówką pełna kontrola obywateli depopulacja rząd światowy pełna wdpólnota nie ma greka ni żyda uderzył cie w kewy policzek nastae mu też prawy chce byś szedł z nim krok idź i mile chce suknie oddaj mu i płaszcz komuna globalizm

 5. Ojtam. Kazdy urzednik ma adres zamieszkania i rodzine. Nie ma takiej decyzji administracyjnej, ktorej by nie cofnal „po glebszym zastanowieniu”.

 6. Bankster Morawiecki i uczen specow od fiskalizmu jak naczelnik panstwa sie zna na gospodarce. Ostatni wiedze o niej czerpie z atlasu kotow. Obaj sa za to biegli w perfidnych intrygach, uchowaj Boze Polske od inwestycji przez nich planowanych.

 7. Czasy inwestycji mają się ku końcowi bo kapitał staje się iluzją.
  Globalna gospodarka zbankrutowała, Wielki Reset będzie polegał na deindustrializacji, depopulacji i powrocie do społeczeństw żyjących głównie z uprawy roli.
  Docelowo na 20-30 milionów żyjących po wsiach ale w miarę wolnych nędzarzy będzie 1-2 miliony borgów żyjących w regionalnym *technopolis*, czyli taki powrót do pewnego rodzaju państw-miast osadzonych w morzu nędzy.

 8. Dlatego komuchy wszelkiej maści chcą najpierw zniszczyć usa bo tam obywatele mają broń i nie pozwolą politycznym pro………. na takie akcje a jak się zdenerwują to ruszą po nich

Comments are closed.