Michał Dworczyk straszy corocznymi szczepieniami na Covid

Michał Dworczyk. Foto: PAP/Tomasz Gzell
Michał Dworczyk. Foto: PAP/Tomasz Gzell

W rozmowie z „Wprost” szef KPRM Michał Dworczyk zapewniał, że rząd opanował „cały program, logistykę szczepień oraz zorganizował procesy w skali ogólnopolskiej”. Koordynator Narodowego Programu Szczepień dodał również, że „wszystko wskazuje na to, że na Covid będziemy musieli się szczepić co roku”.

Dworczyk był pytany, czy odgrywa rolę „piorunochronna” rządu. – Nie mam poczucia, że jestem piorunochronem. Natomiast zmienił się styl zarządzania państwem. Premier Mateusz Morawiecki bierze na siebie odpowiedzialność za kluczowe z punktu widzenia państwa projekty. W konsekwencji współpracownicy Prezesa Rady Ministrów, w tym również ja, jesteśmy zobowiązani do realizowania szeregu zadań – twierdził.

Padło też pytanie, kiedy 30-letnia kobieta będzie miała szansę się zaszczepić. – Jedyne co dziś można powiedzieć to – w tym roku. A jeżeli chodzi o dokładny termin, to odpowiedź brzmi – nie wiem, bo na to wpływa wiele czynników. Może ktoś udaje, że wie, ale w Europie raczej przeważa krótki horyzont w tej sprawie – odparł Dworczyk.

– Jednym z problemów dzisiejszej polityki jest to, że wielu polityków wypowiada się niemal na każdy temat. Składają obietnice, opowiadają różne rzeczy albo nie mając wiedzy w danej sprawie albo nie mając pewności, że ich deklaracje możliwe są do zrealizowania – dodał szef KPRM. Stwierdził też, że najprawdopodobniej Polaków czekają coroczne szczepienia na Covid.

Tymczasem członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków i prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, dr Grzegorz Cessak, zwrócił uwagę, że wciąż trwają badania kliniczne. – Badania kliniczne będą się jeszcze toczyć przez dwa lata i przez te dwa lata będziemy obserwować, jak długo utrzymuje się nasza odporność po przyjęciu szczepionki przeciw COVID-19. Na to pytanie jeszcze nikt nie zna odpowiedzi, na to czekamy – powiedział ekspert.

Jak podkreślał Michał Dworczyk, „liczba szczepień zależy od organizacji pracy szpitali węzłowych”. – Mimo propozycji dostaw szczepionki ze strony Agencji Rezerw Materiałowych, niewiele placówek zdecydowało się szczepić w soboty i w niedziele – mówił.

– W zeszłym tygodniu, obserwując ten proces, mogliśmy stwierdzić, że 509 szpitali węzłowych, które w tej chwili szczepi grupę zero, spokojnie może wykonywać co najmniej 50 tysięcy szczepień dziennie. Więc, tak jak powiedziałem, liczba szczepień w weekend zależy wyłącznie od decyzji i organizacji pracy przez same szpitale węzłowe – dodał.

Do niedzieli do godz. 10 w Polsce zaszczepiono 200 022 osoby. Dworczyk zapewniał, że w ciągu najbliższych pięciu dni wyszczepionych zostanie 250 tys. osób.

Źródła: Wprost/TVN24/PAP/nczas.com

18 KOMENTARZE

 1. Rząd, partia rządząca i cała jej kamaryla – do piątego pokolenia – muszą być szczepieni co 21 dni przez najbliższe 3 lata.
  Dzisiejszej nocy musi być uchwalona stosowna ustawa!

 2. Diobel w piekle bedzie go szczepil co dzien. Niech szykuje doope. A poza tym te szczepionki sa wlasnie poto aby wybuc najgluoszy sort hak politycy.

 3. Autentycznie żal mi Polaków. Bo większość jest tak strasznie głupia, że daje się nabrać tym zdrajcom, którzy przecież już nawet nie ukrywają swoich zamiarów.

 4. Statysta dworczyk znakomicie odgrywa role przedstawiciela handliwego koncernow farmaceutycznych. Zycze powiklan poszczepiennych aby Prawda dotarla do mozgownicy.

  • Będą chorować. Inaczej nie chcieliby szczepić co roku. Będzie dokładnie jak z grypą. W sumie jest wiele podobieństw

 5. Główny ekspert WHO mówi, że nie ma dowodów na to, że szczepionka zapobiega zakażeniom!
  „W tej chwili nie sądzę, abyśmy mieli dowody dotyczące którejkolwiek ze szczepionek, aby mieć pewność, że zapobiegnie ona zarażeniu ludzi i jej przenoszeniu” – mówi główny naukowiec WHO, Soumya Swaminathan, podczas wirtualnej konferencji prasowej

 6. Przydałaby się jakaś ‚Pomarańczowa Alternatywa” żeby ośmieszyć to co się dzieje. Gdyby tak wyjść na ulice s transparentami w stylu ‚RZĄDAMY KWARTALNYCH SZCZPIEŃ NA COVID” itp. to – paradoksalnie – mogłoby odnieść lepszy skutek niż walka na serio. Ponieważ jesteśmy bezbronni, to jedyną bronią zostaje ośmieszenie. Tego boją się nawet ludzie, którzy niczego się nie boją.

 7. jak to straszy? a kto się go boi? haa haa, jak sie nie dasz zaszczepić bo masz własne zdanie i rozum, to kto cię zmusi ??

 8. …until December 29 there had been no coronavirus deaths at The Commons.
  December 29, when deaths of residents with coronavirus began occurring at The Commons,…,seven days days after the nursing home began giving coronavirus vaccinations to residents, with 80 percent of residents so far having been vaccinated.

  Over a period of less than two weeks since December 29, … 24 coronavirus-infected residents at the 300-bed nursing home have died.

Comments are closed.