Amazon i Facebook chcą ukarać parlamentarzystów, którzy nie poparli Bidena

Jeff Bezos oraz Mark Zuckerberg. / foto: Wikimedia, autor: DoD / flickr (kolaż)
REKLAMA

Amazon poinformował, że jego komitet akcji politycznej (PAC) zawiesi dotacje dla parlamentarzystów głosujących przeciw zatwierdzeniu przez Kongres prezydenta elekta Joe Bidena. Inne firmy mają ukarać wszystkich waszyngtońskich ustawodawców.

– Biorąc pod uwagę niedopuszczalną próbę podważenia legalnego procesu demokratycznego, PAC Amazon zawiesił składki dla każdego członka Kongresu, który głosował za unieważnieniem wyników wyborów prezydenckich w USA – powiedziała rzecznik Amazona Jodi Seth.

Także wiele innych z największych amerykańskich firm od Exxona przez Microsoft po Facebooka zapowiedziały zawieszenie funduszy na cele polityczne.

REKLAMA

Niektóre firmy ogłosiły, że odcięcie dotacji dotknie 147 Republikanów, którzy sprzeciwiali się podliczeniu przez Kongres głosów Kolegium Elektorów w celu potwierdzenia zwycięstwa Joe Bidena. Inne postanowiły ukarać parlamentarzystów z obydwu izb Kongresu.

Rozszerzającą się akcję zapoczątkowały w weekend Marriott i Blue Cross Blue Shield. Wśród firm, które zaanonsowały swą decyzję w poniedziałek są: American Express, AT&T, Comcast, Dow, Exxon, Facebook, Ford Motors, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Mastercard i Microsoft.

W niektórych przypadkach, np. Facebook i Citi Group zawiadomiły, że decyzja o wstrzymaniu funduszy będzie tymczasowa i obejmie pierwszy kwartał tego roku.

Cytowana przez CBS News firma Boston Scientific uzasadniała, że wstrzymuje darowizny dla parlamentarzystów, ponieważ jako producent urządzeń medycznych weryfikuje swoje podejście do funduszy na cele polityczne. Jak dodała wierzy w „poszanowanie integralności procesu demokratycznego, wyników wyborów i pokojowego przekazania władzy”.

Jak twierdzi OpenSecrets.org, witryna internetowa badająca wpływ pieniędzy na politykę Stanów Zjednoczonych i życie obywateli, np. PAC Citigroup przekazał w latach 2019-2020 kandydatom do władz federalnych 742 000 dolarów. Z tej kwoty 413 500 – czyli około 56 proc. – trafiło do Republikanów, a reszta do Demokratów.

Citigroup nie znajduje się wśród 20 największych darczyńców sprzeciwiających się zatwierdzeniu głosowania Kolegium Elektorów. Żadna z tych 20 firm nie ogłosiła do poniedziałku decyzji o wstrzymaniu funduszy.

Dwóch największych darczyńców spośród grup biznesowych to American Bankers Association (ABA) oraz National Association of Realtors (NAR). Obie grupy zgodnie z danymi Open Secrets przekazały po 1,3 miliona dolarów 147 parlamentarzystom GOP.

W oświadczeniu dla CBS NAR zaznaczyło, że „będzie wciąż uważnie monitorować wydarzenia w Waszyngtonie zarówno w okresie poprzedzającym inaugurację (prezydentury) Joe Bidena, jak też późniejsze, aby zapewnić, że jego udział w polityce reprezentuje pogląd członków stowarzyszenia”.

ABA zapowiedziało natomiast dokonanie weryfikacji działalności politycznej w następnych tygodniach. „Niepokojące wydarzenia zeszłego tygodnia z pewnością będą brane pod uwagę w tych dyskusjach” – dodało stowarzyszenie.

Źródła: PAP/nczas.com

REKLAMA