Petycja „Stop Cenzurze w Internecie”. Podpisały się czołowe postacie antysystemowego dziennikarstwa

Stop cenzurze w Internecie Źródło: stopcenzurzewinternecie.pl
Stop cenzurze w Internecie Źródło: stopcenzurzewinternecie.pl
REKLAMA

„Z coraz większym niepokojem obserwujemy działania koncernów medialnych, które dopuszczają się cenzurowania treści zamieszczanych przez użytkowników Internetu, głównie sieci społecznościowych” – czytamy na stronie petycji „Stop Cenzurze w Internecie”.

„Koncerny medialne coraz częściej dopuszczają się cenzurowania treści zamieszczanych przez użytkowników Internetu, zwłaszcza tych o poglądach konserwatywnych” – twierdzą autorzy petycji „Stop Cenzurze w Internecie”.

Pod petycją podpisały się czołowe postacie polskiego dziennikarstwa antysystemowego. M.in. znajdziemy tam Tomasza Sommera, redaktora naczelnego „Najwyższego Czasu!”, czy postacie związane z mediami katolickimi i konserwatywnymi. Wśród osób, które wyraziły poparcie dla petycji znaleźli się również przedstawiciele Instytutu na rzecz kultury prawnej „Ordo Iuris”.

REKLAMA

Cały tekst petycji:

Szanowny Panie Premierze,

z niepokojem patrzymy na pogłębiający się proces ograniczania wolności słowa w internecie, a w szczególności na portalach społecznościowych. Sieć, która miała być przestrzenią wolnej debaty, staje się obszarem nieznanych wcześniej form cenzury. Dotyczy ona publikacji, które w żaden sposób nie naruszają polskiego prawa ani umów zawartych przez operatorów portali z użytkownikami.

Nieuprawnione praktyki międzynarodowych korporacji znacznie ograniczają gwarantowaną przez Konstytucję RP wolność wypowiedzi, uderzając tym samym w fundamenty wolnego, demokratycznego społeczeństwa. Uważamy, że działania te muszą się spotkać ze stanowczą reakcją polskich władz, które powinny podjąć konkretne działania w kierunku ochrony dóbr osobistych i praw osób uczestniczących w debacie publicznej.

Przepisy chroniące wolności obywatelskie nie nadążają za zmieniającą się rzeczywistością. Dlatego ważne jest stworzenie ustawowych gwarancji wolności słowa w sieci.

Kluczowe znaczenie ma wprowadzenie regulacji gwarantujących, że korporacje internetowe nie będą mogły usuwać treści, które nie naruszają prawa. Równie istotne jest stworzenie skutecznej procedury odwoławczej dla użytkowników, których treści zostały usunięte.

Apelujemy o jak najszybsze przyjęcie rozwiązań prawnych, które wykluczą możliwość dowolnego cenzurowania debaty publicznej przez międzynarodowe koncerny.

Z wyrazami szacunku,

Tomasz Sommer

redaktor naczelny „Najwyższy CZAS!”, NCzas.com

Witold Gadowski

dziennikarz

Dr Jolanta Hajdasz

dyr. CMWP SDP, wiceprezes SDP

Jerzy Kwaśniewski

Prezes Instytutu Ordo Iuris, adwokat

Adam Zięcina

Prezes Telewizji wRealu24

Dr Tymoteusz Zych

Wiceprezes Instytutu Ordo Iuris, radca prawny

Po petycją można podpisać się pod tym LINKIEM.

REKLAMA