Sekretarz bezpieczeństwa wewnętrznego Bidena zajmie się walką z antysemityzmem i białą supremacją

Alejandro Mayorkas/Fot. World Travel & Tourism Council, CC BY 2.0, Wikimedia Commons
Alejandro Mayorkas/Fot. World Travel & Tourism Council, CC BY 2.0, Wikimedia Commons
REKLAMA

Joe Biden mianował na sekretarza bezpieczeństwa wewnętrznego Żyda latynoskiego pochodzenia. Alejandro Mayorkas już zajął się walką z antysemityzmem i tzw. terroryzmem wewnętrznym, zwłaszcza ze strony „skrajnej prawicy”. Przyszły sekretarz spotkał się już z organizacjami żydowskimi.

Członkowie Partii Demokratycznej zapowiedzieli uchwalenie nowej ustawy w sprawie „terroryzmu wewnętrznego”, by w ten sposób wypowiedzieć wojnę „skrajnie prawicowym ekstremistom”. Ma to zapobiec klęsce w Demokratów w kolejnych wyborach, na które owi „ekstremiści” mogliby mieć wpływ.

W piątek za pośrednictwem platformy Zoom odbyło się spotkanie kandydata na sekretarza ds. bezpieczeństwa wewnętrznego z 20 przywódcami żydowskich organizacji. Ci ostatni „niepokoją się” kształtem „skrajnej prawicy” oraz stosunkowo restrykcyjną polityką imigracyjną administracji Donalda Trumpa.

REKLAMA

Żydowskie organizacje chcą, by Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (DHS) zajął się… zdecydowaną walką z „antysemityzmem”, ich zdaniem narastającym na prawicy. Żydowscy aktywiści ubolewali także nad faktem, że administracja Trumpa wycofała się ze śledzenia skrajnie prawicowych grup.

– W portfolio DHS jest o wiele więcej, jeśli chodzi o to, co może zrobić, aby zwalczać supremację białych, poza kwestią prewencyjną i śledczą – mówił podczas spotkania jeden z żydowskich liderów. Przyszły sekretarz Bidena obiecał chronić Żydów przed „skrajną prawicą”, odradzającym się „neonazizmem” oraz „falą białej supremacji”.

Uczestnicy spotkania domagali się także odejścia od polityki migracyjnej Trumpa i poluzowania regulacji w tym zakresie. Joe Biden zapowiadał m.in. zniesienie restrykcji nałożonych przez obecnego prezydenta USA wobec uchodźców oraz wypuszczenie zatrzymanych dzieci.

Walka z wewnętrznym antysemityzmem

Kilku spośród dwudziestu liderów żydowskich organizacji wezwało do utworzenia specjalnej komórki ds. walki z „antysemityzmem” w USA. Wskazywali, że powołany specjalny wysłannik Departamentu Stanu ds. Antysemityzmu, ustanowiony przez Global Anit-Semitism Review Act w 2004 roku, koncentruje się na zwalczaniu rzekomej antyżydowskości na świecie – a nie w kraju. Domagają się zatem utworzenia nowej komórki w Departamencie Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

– Nastąpiła monumentalna zmiana w stosunku do ostatniego czasu, kiedy te rozmowy odbywały się w administracji Obamy – podnosiła Halie Soifer, dyrektor generalny Jewish Democratic Council of America. – W tym czasie największe obawy i zagrożenia dla społeczności żydowskiej były usytuowane za granicą, a interesy zorganizowanej społeczności żydowskiej skupiały się w dużej mierze w Izraelu i na Bliskim Wschodzie. Bezpośrednio po wyborze Trumpa było jasne, że DHS będzie jednym z kluczowych – jeśli nie kluczowym – adresów dla społeczności żydowskiej w celu zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony naszych instytucji – twierdziła.

Z kolei dyrektor generalny Konferencji Prezesów Głównych Amerykańskich Organizacji Żydowskich, William Daroff, ocenił dyskusję jako „otwartą”. Jego zdaniem do tej pory koncentrowała się ona na żydowskim bezpieczeństwie wspólnotowym, imigracji, antysemityzmie i potrzebie wzmocnienia współpracy między społecznością żydowską a departamentem.

Swój człowiek w administracji Bidena

Jeden z żydowskich liderów wyraził nawet radość spowodowaną tym, że Żydzi będą mieli „bliskiego sojusznika” na tak wysokim stanowisku. Jak stwierdził, „żydowscy przywódcy zostaną włączeni w decyzje dotyczące postępów”.

Szef Amerykańskiego Kongresu Żydów, Joel Rubin, ocenił spotkanie jako niezwykle udane i bardzo wymowne. Dla sefardyjskich Żydów sama nominacja Mayorkasa, uchodźcy z Kuby, który jest jednym z nich, to punkt zwrotny.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele m.in. Żydowskiej Federacji Ameryki Północnej, Centrum Akcji Religijnej Judaizmu Reformowanego, Unii Ortodoksyjnej, Krajowej Rady Kobiet Żydowskich, Amerykanów na rzecz Pokoju Teraz, Żydów z Inicjatywy Kolorowej i Żydowskiego Okrągłego Stołu ds. Sprawiedliwości Społecznej.

Kolorowi Żydzi

Po raz pierwszy też „doceniono” kolorowych, którzy stanowią od 12 do 15 proc. Żydów amerykańskich. Jeden z uczestników spotkania zapewnił nawet, że grupa jest „bardzo nastawiona na imigrację i reagowanie na białą supremację”.

Źródła: timesofisrael.com/forward.com

REKLAMA