Spadł śnieg. Za nieodśnieżenie chodnika zapłacisz nawet 1500 złotych

Odśnieżony chodnik/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay
Odśnieżony chodnik/fot. ilustracyjne/fot. Pixabay

Aż 1500 złotych grzywny zapłacimy za nieodśnieżenie chodnika. A jeśli ktoś się pośliźnie i złamie nogę, może nas pozwać.

Polska pokryła się śniegiem. A śnieg oznacza problemy dla właścicieli nieruchomości – to na nich ciąży obowiązek odśnieżania chodnika.

Reguluje to zapis z 1996 roku w Ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. W ustawie cały rozdział jest poświęcony właścicielom nieruchomości.

Artykuł 5 ustęp 1 punkt 4 zmusza właściciela danej nieruchomości do uprzątnięcia z błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń chodnika położonego wzdłuż nieruchomości. Chodnikiem, w rozumieniu tego przepisu, jest wydzielona część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości.

Wyjątkiem jest chodnik, na którym dopuszczony jest płatny postój lub służy on jako strefa parkowania samochodów. Za te części odpowiedzialna jest gmina.

Za nieodśnieżanie grożą nam surowe kary. Często to pouczenia i mandaty do 500 złotych.

Dla tych, którzy notorycznie nie odśnieżają chodników przewidziana jest kara grzywny do 1500 złotych.

Co gorsza, jeśli pójdziemy spać, w nocy spadnie śnieg, a rano, zanim wstaniemy, ktoś się pośliźnie i dozna uszczerbku na zdrowiu to koszty będą jeszcze wyższe.

– W takiej sytuacji osoba poszkodowana może domagać się odszkodowania, na podstawie artykułu 415 kodeksu cywilnego. Artykuł ten jest bardzo krótki, bowiem mówi: Kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia – wskazuje portal Bezprawnik.pl.

Źródło: Bezprawnik.pl

12 KOMENTARZE

 1. Ciekaw jestem czy prezes pis i ma umyślnego czy sam macha łopatą? Skoro tam stacjonuje tyle policji, to na całej ulicy powinien być błysk.

 2. @Wujek Czesiek nie nauczyłeś się jeszcze że prawo dotyczy tylko szarych ludzi?
  Świnie przy korycie są ponad to, dokładnie tak jak za komuny…

 3. Tylko jeśli chodnik przylega bezpośrednio do ogrodzenia posesji. Jeżeli jest pas zieleni to juz gmina ma obowiązek odśnieżyć. A swoją drogą ja musze jeżeli przylega ale piwa juz nie mogę sobie wypić na tym chodniku. „Polska mieszkam w Polsce „

 4. to zostań w domu czy ruch na świeżym powietrzu? mandat powinien dostać ten co się poślizgnął – w końcu na niczym nie można zjeżdżać – jako oznajmił nie-dzielski

 5. kiedys pis obiecywalo ze zniesie ten obowiazek
  ludzie sie ucieszyli i jakos cisza, moze by konfederacja zniosła ten przygłupi przepis o pańszczyźnie czyli pracy na nie swoim gruncie dla kogoś innego

 6. Z tymi chodnikami to ciekawa sprawa, bowiem należą do właścicieli w chwili, gdy trzeba je odśnieżyć. Jeśli jednak uznam, że chcę wymienić sobie polbruk na kostkę albo posadzić drzewko, okazuje się, że to wcale nie jest mój chodnik.

 7. Może sprawdzić jak jest naprawdę. Jeżeli między płotem a chodnikiem jest pas zieleni to odśnieżanie należy do gminy. Wystarczy goła ziemia pomiędzy krawężnikem chodnika a płotem, siatką, etc.

Comments are closed.