Bosak przypomina szalone marzenie ministra finansów Kościńskiego

Tadeusz Kościński. Foto: PAP
Minister Finansów Tadeusz Kościński. Foto: PAP

Krzysztof Bosak przypomniał na Twitterze o „marzeniu” ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Kościński chciałby „Polski bezgotówkowej”. Narodowiec uważa, że firmy obsługujace płatności mogłyby robić to samo, co Twitter czy Facebook.

„A teraz wyobraźcie sobie, że marzenie Ministra Finansów spełniło się. Mamy 100% obieg bezgotówkowy. Firmy zajmujące się obsługą płatności na podstawie zgłoszeń organizacji dbających o postępowy i lepszy świat zaczynają Was „deplatformować” za naruszenie „standardów”” – napisał na twitterze Krzysztof Bosak, przedstawiciel narodowego skrzydła Konfederacji.

Bosak pije oczywiście do blokowania prezydenta Donalda Trumpa w różnych mediach społecznościowych (Facebook, Twitter, YouTube etc.).

Gdyby w przyszłości ziściło się marzenie ministra, to firmy obsługujące płatności mogłyby tak samo ulegać różnym lewicowym lobbystom.

Osoby o niepoprawnych poglądach mogłyby wtedy być „odcinane” od możliwości uiszczania płatności – w dzisiejszym świecie, w którym nie ma już przecież osób samowystarczalnych, byłoby to decydowanie o czyimś „być albo nie być”.

Oczywiście tak samo groźne byłoby wprowadzenie jednej, państwowej firmy – wtedy państwo zyskałoby nieznany dotąd instrument nacisku.

Brzmi jak science-fiction, a to przecież tylko utopia według polityka z obozu władzy.

31 KOMENTARZE

 1. widze ze jak sie przyssaliscie do tego tematu to sie nie odessacie. nie da sie zlikwidowac gotowki tak jak sie nie da zlikwidowac pieniadza. pieniadz to towar – carl menger – nowy sacz.

  • Nie da to sie parasola w doopie otworzyc. Jak nie bedzie oporu to zlikwidują szybciej niz nam sie wydaje. A potem bedzie tak jak w usa i nie chodzi o konto na tt tylko np o to ze juz nie mozesz wynająć pokoju jak masz niewłasciwe poglądy.

  • Nie da się bo bibi tak mówi hahaahaha. Technicznie to jest do wykonania na pstryk. Większość osób od dawna nie używa gotówki. Ci co jeszcze jej używają są zniechęcani na każdym kroku. To jest bliżej niż ci się wydaje.

    • bibi ty jełopie pier…olony po to państwo zmusza ustawa i pod groźbą do uzywania jednego srodka płatniczego żebyś idioto nie mogl uzywac innej gotówki. A to że ty sie rozliczasz z „kontrahentami” swoją duda to jest margines bez wpływu na rzeczywistość zwłaszcza przy możliwości kontroli jaka panstwa dostały dzieki technologii.

  • „Tera je wojna, kto handluje ten żyje”.
   Przez jakiś krótki czas dałoby się powrócić do handlu wymiennego. Oczywiście to by nas cofnęło cywilizacyjnie. Ale przecież socjaliści słowo „postęp” tylko w taki sposób rozumieją.

  • bidulo, istotą komentarza Bosaka jest to, że Kościński chce dalszego ograniczenia obrotu gotówkowego. Zgodnie z art. 19 ustawy Prawo przedsiębiorców limit płatności gotówkowych dokonywanych przez podatników wynosi 15 tys. złotych. Należy zwrócić uwagę, że transakcje w walutach obcych przeliczane będą na PLN wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień danej transakcji. A cele pisiego ministra to obniżenie limitu i wprowadzenie go wobec wszelkich transakcji…

   • Dla gotówki jest i będzie alternatywa w postaci, weksli, diamentów czy złota, to ustawowe zmuszanie do obrotu bezgotówkowego jest pochodną neo-bolszewickiego dążenia kontroli obywateli w każdym aspekcie, gdzie wiedza o dochodach, wydatkach i możliwość blokowania niepożądanych operacji z punktu widzenia rządzących, jest fundamentem kontroli społeczeństwa…

    • nie o to chodzi. chodzi wlasnie o to zeby ludzie nie uciekali do innych walut. po to to robia. to pokazuje ze panstwo jest na wykonczeniu. dobra nasza. bedziesz musial miec dwie ksiegowosci, jak mafia. dasz rade.

 2. Ci biedni wnuczkowie nie dostaną już stu złotych na urodziny od babci, wszystko będzie widoczne na rachunku bankowym i opodatkowane jako przychody.
  A co za straszliwy los czeka naszego marszałka Senatu.
  Świat bez obrotu kopertowego utraci dla niego sens. Chyba się powiesi.

 3. Złoto, srebro, platyna, jest jeszcze parę możliwości.
  Po wojnie nawet papierosy pełniły funkcję waluty.

  Dzisiaj istnieją już giełdy gdzie ludzie oferują za swoją pracę i usługi określone punkty od klienta. Mając te punkty może za nie kupić czyli samemu być klientem. Różne modele, ale wszystkie są utrapieniem dla ministra finansów, bo nie można z tym nic zrobić. Są już ludzie, stosunkowo mało, którzy już dziś żyją na takich giełdach nie tylko bez gotówki, ale w ogóle bez pieniądza.

  • te rzeczy nie mialy racji bytu bo gotowka, nawet papierowa, dzialala. ale wyrosna jak grzyby po deszczu jak gotowke zlikwiduja. ale ciemny lud tego nie rozumie. pieniadz jest potrzebny jak powietrze. czlowiek to istota ekonomiczna dlatego pieniadz sie w ogole pojawil, i znowu sie pojawi. bedzie swiat rownolegly, jak w prl albo u zajdla.

 4. Chciałbym zobaczyć jak płacicie złotem kupując jedną bułkę. Poza tym pieniądz kruszcowy działa tylko wtedy kiedy państwo go nie zwalcza. Bo co- ktoś Ci da fałszywą monetę i do sądu pójdziesz? Po wyrok za spekulacje?

  • oj ty teoretyku. sa gramowe zlote monety. (1g=200 zlotych?) sa srebrne. a jak rozpoznac monete to ci nie powiem bos gupi. jak rozpoznajesz ze papierowe prawdziwe? a jak placa bitkoinem (30 tys., euro)? dziela go frajerze.

 5. Gotówki trzeba będzie bronic jak niepodległości. Morawiecki z Kosińskim zrobią nam armagedon bytowy, nie miejmy złudzeń. Ta zydokomuna dązy do zniewolenia i miski ryżu. Trzeba ich usunąć z przestrzeni politycznej im szybciej tym lepiej. A Konfa niech spina pośladki polityczno-wyborcze.

Comments are closed.