Juri Ratas Fot. Wikipedia
REKLAMA

Premier Estonii Juri Ratas podał się w środę 13 stycznia do dymisji. Chodzi o śledztwo prokuratury dotyczące podejrzenia korupcji wśród członków rządu i Estońskiej Partii Centrum. Ratas jest jej prezesem.

Na konferencji prasowej Ratas powiedział, że swoją decyzję podjął po to, by umożliwić pełne śledztwo w sprawie podejrzeń o korupcję. Chce „uzyskać jasność” co do sprawy.

Jednocześnie polityk stwierdził, że sam nie był świadomy żadnych nieprawidłowości, a wszczęcie śledztwa nie oznacza, że podejrzani są winni.

REKLAMA

Rezygnacja Ratasa ma związek ze śledztwem wszczętym m.in. wobec sekretarza generalnego Estońskiej Partii Centrum Mihhaila Korba, doradczyni ministra finansów Martina Helmego, Kersti Kracht oraz biznesmena Hillara Tedera. Sprawa dotyczy pożyczki wartej 39 mln euro udzielonej przez państwową agencję KredEx na projekt budowlany Porto Franco w Tallinie.

„Jestem przekonany, że organy śledcze wykonają swoją pracę profesjonalnie i bezstronnie i ustalą definitywnie prawdę w tej sprawie” – oświadczył premier.

Ratas był szefem rządu Estonii od 2016 roku, a od 2019 roku przewodził koalicji z centroprawicową Ojczyzną (ISAMAA) i prawicową Konserwartywną Partią Ludową (EKRE). Decyzja o desygnowaniu nowego kandydata na szefa rządu należy do prezydent Estonii Kersti Kaljulaid.

Źródło: PAP

REKLAMA