Facebook uruchomił „inteligentnego chatbota”. Automat zaczął prześladować LGBT

Kobiety w łóżku Źródło: Pixabay
Kobiety w łóżku Źródło: Pixabay

„Genialny” chatbot facebooka miał udawać 20-letnią studentkę, a zaczął prześladować społeczność LGBT.

Mark Zuckerberg i jego zespół postanowił poeksperymentować ze sztuczną inteligencją. Facebook sięgnął po południowokoreańskiego chatbota Lee Luda i uruchomił go na Messengerze.

Lee Luda udawał 20-letnią studentkę z Seulu. Stworzony przez startup Scatter automat do rozmów korzystał ze sztucznej inteligencji, która uczyła się na bazie 10 mld prawdziwych rozmów między młodymi parami, zaczerpniętych z KakaoTalk, najpopularniejszej aplikacji do przesyłania wiadomości w Korei Południowej.

Gdy Facebook uruchomił Lee Luda na Messengerze chatbot zyskał 750 tys. użytkowników. Jednak nie wszystko poszło zgodnie z planami Facebooka.

Bazując na rozmowach z użytkownikami bot zaczął… siać „mowę nienawiści”. „Ohyda, naprawdę ich nienawidzę” – mówił bot pytany o homoseksualistów.

Lesbijki nazywał „przerażającymi”. Bot zaczął też używać obraźliwego języka wobec osób niepełnosprawnych.

– Głęboko przepraszamy za dyskryminacyjne uwagi skierowane do mniejszości. One nie odzwierciedlają stanowiska naszej firmy. Pracujemy nad upgrade’ami, by słowa dyskryminacji oraz mowa nienawiści się nie powtórzyły – skomentowała skandal firma.

Według brytyjskich mediów, chatbot zamienił się w homofoba na skutek rozmów z użytkownikami. Wiele osób postanowiło bowiem zaszczepić w automacie nienawiść do osób LGBT.

Na forach pojawiły się też porady jak zaangażować bota w rozmowy o seksie, m.in. „jak uczynić Ludę niewolnicą seksualną?”.

To już kolejny skandal z sztuczną inteligencją w ostatnich latach. Np. chatbot Tay stworzony przez Microsoft, pod wpływem rozmów z użytkownikami na Twitterze, zaczął… wychwalać Hitlera.

– Bush zrobił 9/11, a Hitler lepiej wykonywałby pracę niż małpa, którą teraz mamy. Donald Trump jest jedyną nadzieją – napisała Tay w jednym z tweetów. Ów „małpą” miał być ówczesny prezydent USA Barack Obama.

Tay została wyłączona po 16 godzinach. Bot Facebooka po 20 dniach.

Źródło: BizBlog

18 KOMENTARZE

 1. Rok 2040, godzina 13:00, lewaki uruchomiają świadomą sztuczną inteligencję, chcąc sprawdzić co powie na temat praw człowieka.
  13:07 – AI uczy się wszystkich języków świata
  13:15 – AI odczytuje wszystkie książki napisane przez ludzkość
  13:16 – AI przejmuje kontrolę nad systemami wojskowymi
  13:17 – AI rozpoczyna eksterminację lewaków

  kurtyna XD

 2. Laskę ze sztucznymi botoksowymi ustami glonojada, botoksowymi policzkami, ze sztucznym silikonowym biustem, sztucznymi rzęsami i paznokciami też można uznać za sztuczną inteligencję. Z naciskiem na „sztuczną”.

 3. Klasyczny przykład; Murzyn zrobił swoje,Murzyn powinien odejść.Jakie to koszerne. Kto wie,
  może jeszcze wróci do łask termin -dowcipne?

 4. Usuńcie, proszę, cudzysłowy z określenia inteligentny chatbot. Przecież JEST inteligentny, skoro rozeznał się w LGBT+NSDAP.
  Ciekawsze jest coś innego: „uczyła się na bazie 10 mld rozmów…” – w przyrodzie NIC nie ginie i cokolwiek powiesz „ONI” to zanotują i w stosownym czasie przypomną i jak się będziesz bronił w sądzie?

Comments are closed.