Niezwykłe odkrycie w Indonezji. Dzikie świnie i odciski rąk

Odkryte na Celebes (Sulawesi) malowidło przedstawiające świnię uznawane jest za najstarsze na świecie. Zdjęcie: EPA/Maxime Aubert HANDOUT
Odkryte na Celebes (Sulawesi) malowidło przedstawiające świnię uznawane jest za najstarsze na świecie. Zdjęcie: EPA/Maxime Aubert HANDOUT
REKLAMA

Rysunek, który archeolodzy odkryli na wyspie Sulawesi (Celebes) w środkowej Indonezji, przedstawia dzikie świnie i odciski rąk. Ma co najmniej 45,5 tys. lat. Odkrycie ogłoszono na łamach amerykańskiego czasopisma naukowego „Science Advances”. To najstarsze odkryte malowidło na świecie.

Malowidło wykonano wewnątrz wapiennej jaskini przy użyciu ciemnoczerwonej ochry. Widać na nim naturalnej wielkości dziką świnię, odciski rąk i prawdopodobnie dwie inne świnie. Na najlepiej zachowanym wizerunku zwierzęcia można zauważyć grzebień wyprostowanych włosów na karku, a w dolnej części głowy parę rogowych brodawek charakterystycznych dla dorosłych samców.

Członkowie australijsko-indonezyjskiego zespołu archeologów zauważyli, że świnię przedstawiono, jakby obserwowała walkę albo inny rodzaj interakcji dwóch innych zwierząt tego samego gatunku.

REKLAMA

Jak poinformowali naukowcy, jaskiniowi artyści prawdopodobnie uzyskali odciski dłoni, umieszczając je na powierzchni skały i wypluwając na nią przygotowany wcześniej pigment. Mają nadzieję, że DNA uzyskane z pozostałości śliny pozwoli stwierdzić, czy autorami prehistorycznego obrazu są przedstawiciele homo sapiens, czy któregoś z wymarłych gatunków ludzkich.

Maxime Aubert z australijskiego Griffith University poinformował, że wiek malowidła określono na około 45,5 tys. lat na podstawie datowania metodą uranowo-torową. Wykorzystano w tym celu warstwę kalcytu – minerału, który uformował się na powierzchni rysunku. Jak wyjaśnił Aubert w rozmowie z agencją AFP, samo dzieło sztuki może być jednak jeszcze starsze.

W 2019 roku ten sam zespół archeologów odnalazł na Sulawesi malowidło o 1,5 tys. lat młodsze. Przedstawia ono polującą grupę pół ludzkich, pół zwierzęcych postaci. Badacze uważają, że ludzie żyli w dzisiejszej Indonezji, zanim 65 tys. lat temu dotarli do Australii, i spodziewają się, że penetracja kolejnych niezbadanych jaskiń na Sulawesi doprowadzi do dalszych odkryć.

REKLAMA