Szok w Norwegii. Niewykluczone, że kilkanaście osób mogło umrzeć dlatego, że zostały zaszczepione [AKTUALIZACJA]

szczepienie
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay
REKLAMA

Norweska Agencja Leków nie wyklucza, iż 13 osób mogło umrzeć w wyniku skutków ubocznych działania szczepionek Zalecenia dotyczące szczepień mają być zmienione.

W Norwegii po zaszczepieniu zmarły 23 osoby. Część tych zgonów to oczywiście przypadki nie mające nic wspólnego z faktem szczepienia. To kwestia statystyki. Im więcej osób będzie zaszczepionych, tym więcej będzie zgonów osób zaszczepionych.

Norweska Agencja leków poinformowała jednak, iż nie można wykluczyć, iż 13 zgonów może mieć związek ze szczepieniem. Skutki uboczne mogły doprowadzić do śmierci starszych i bardzo słabych pacjentów. Agencja nie twierdzi, że zgony były spowodowane skutkami ubocznymi szczepień, ale nie jest w stanie tego wykluczyć.

REKLAMA

– Badania mogą wskazywać, że częste skutki uboczne szczepionek mRNA (Pfizer/BioNTech i Moderna), takie jak gorączka i nudności, mogły prowadzić do zgonów u niektórych słabych pacjentów – poinformował Sigurd Hortemo, naczelny lekarz z Norweskiej Agencji Leków.

Agencja wraz Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego (FHI) wspólnie oceniają wszystkie zgłoszenia dotyczące skutków ubocznych. FHI aktualizuje teraz zalecenia dotyczące szczepień przeciwko koronawirusowi. Zwłaszcza te dotyczące osób starszych i chorych. Wszystkie badane przypadki zgonów dotyczyły osób powyżej 80 roku życia.

– Jeśli ktoś jest bardzo słaby, prawdopodobnie nie powinieneś być szczepiony – powiedział Steinar Madsen z Norweskiej Agencji Leków podczas seminarium internetowego dla dziennikarzy poświęconego szczepieniom przeciwko koronawirusowi.

W wielu krajach odnotowano już zgony pacjentów, którzy byli zaszczepieni. W sąsiedniej Szwecji odnotowano co najmniej 4 zgony zaszczepionych osób. Władze prowadzą w tej sprawie badania, ale na razie nie wskazano na związek pomiędzy szczepieniem a śmiercią.

REKLAMA