Inflacja plus. Prezes NBP zapowiada banknot o nominale 1000 zł. Będzie na nim królowa?

Królowa Jadwiga, Barbara Radziwiłłówna - wizerunki stworzone przez Andrzeja Heidricha
Królowa Jadwiga, Barbara Radziwiłłówna - wizerunki stworzone przez Andrzeja Heidricha

Bank centralny wprowadził do obiegu 46,5 mln banknotów 500-złotowych – powiedział w piątek prezes NBP Adam Glapiński. Zaznaczył, że pandemia sprzyjała temu, że banknoty o tym nominale były „bardzo akceptowane”. Zapowiedział wprowadzenie nominału 1000-złotowego.

Glapiński poinformował, że od lutego 2017 do końca 2020 r. NBP wprowadził do obiegu 46,5 mln banknotów 500-złotowych.

Dodał, że pandemia sprzyjała temu, że banknoty o tym nominale były „bardzo akceptowane”.

„Tylko od marca do grudnia ub.r. wprowadziliśmy do obiegu 20 mln banknotów o nominale 500-złotowym” – powiedział.

Jak wyjaśnił, dzięki temu było możliwe pokrycie zapotrzebowania banków na wypłaty dokonywane przez klientów.

Nie wspomniał jednak nic o tym, że na zapotrzebowanie na wyższy nominały wpływ może mieć szalejąca inflacja.

Glapiński wskazał, że nie wszystkie banki zaakceptowały 500-setki. Jak mówił, nie wszystkim chciało się przestawić bankomaty. Dodał, że mowa też o bankach Skarbu Państwa.

Szef NBP wskazał, że nominał 500-złotowy został wprowadzony, żeby był „narodowy zapas gotówki”.

Zapowiedział też, że pojawi się banknot o nominale 1000 zł.

Prezes zapewnił jednocześnie, że nie zabraknie pieniędzy.

„Mamy ogromny rezerwuar zapasu gotówkowego i obsłużymy wszystkich ludzi, którzy będą chcieli wypłacić z banku gotówkę” – wskazał. „NBP nie ma wszystkiego w nominałach 100 i 200-złotowych; dużą część zapasu gotówkowego NBP posiada w banknotach 500-złotowych” – zaznaczył Glapiński.

Na 1000 zł pojawi się królowa?

Andrzej Heidrich, wybitny polski grafik i ilustrator, a przede wszystkim twórca wyglądu wszystkich obecnych polskich banknotów, zmarł w 2019 roku.

Oznaczałoby to, że nowy banknot – 1000 złotowy – mógłby być albo stworzony przez kogoś innego, albo powstać na bazie archiwalnych projektów Heidricha. Te natomiast przedstawiają polskie królowe.

Najbardziej znane, to:

 1. zaprojektowany początkowo na banknot 500-złotowy wizerunek przedstawiający królową Jadwigą Andegaweńską:
Królowa Jadwiga

2. zaprojektowany na banknot 50-złotowy przedstawiający Barbarę Radziwiłłównę, żonę Zygmunta Augusta:

Barbara Radziwiłłówna

Bardzo możliwe, że teraz wizerunki te zostaną wykorzystane, by zachować spójność z resztą banknotów.

Źródło: PAP, NCzas

28 KOMENTARZE

 1. Widzicie? Naszemu rzadowi pod przewodnictwem Pana Premiera pieniedzy nie zabraknie. To efekt wspanialego gospodarowania krajem, nawet podczas epidemii wirusa. Jakiekolwiek glosy krytyczne pod adresem rzadu. pojawiajace sie na tym pseudoprawicowym portalu, to opcja prorosyjska. Juz dawno Konfederacja zostala zdemaskowana przez pana Jerzego Targalskiego w TVP.

 2. Jeżeli znowu nie kłamią , to znaczy ze póki co, gotówki nie wycofają.Problem podstawowy leży w tym, ze oni nie kłamią tylko wtedy, gdy się zapomną.

  • Wiele krajow ma przygotowana gotowke na paletach,na wypadek zalamania sie jednego systemu,by go zastapic innym. Niemcy wydrukowali swoja stara DM i wszystko pieknie zapakowane lezy w podziemnych halach trzech bankow

 3. Dlaczego królowa na 1000 zł jest biala?
  I czy to nie rasizm, ze na pozostałych banknotach są sami biali suprematysci?

 4. A ja mam w szufladzie „banknot” ( apropo nie piszczie o tym zadrukowanym kawałku papieru per banknot bo nie ma z nim wiele wspólnego … ) opiewający na 100 000 zł polskich. Chciałem kupić samochód za 75 000 a oni mi powiedzieli, że wypad oszuście ….

 5. Na banknocie o wyzszym nominale,wprowadzonym z powodu inflacji powinny byc mordy tych,ktorzy dopuscili kraj,krolestwo do totalnego zadluzenia,upadku, jako ostrzezenie dla nastepnych przyglupow,by nie brali tego badziewia do swych dloni.

 6. Póki będzile papier, tusz i prąd gotówki nigdy nie zabraknie. Tak oto obecne sto złotych spadnie za parę miesiecy do nominalu 10 zł i tak oto bezszczelnie jesteśmy be okradani.

 7. co z tego że drukują duże nominały jak 200zł,500zł, 1000zł a nie drukują małych nominałów …to jak tym płacić w sklepie tzw osiedlowym ?
  tylko sieciówki zagraniczne mają dużo gotówki w kasach

 8. woda na mlyn mojej tezy ze Polska rzadza Litwini. Na banknocie ma byc Litwinka. Ha! Jestesmy pod litewska okupacja od 1385/6 roku. Litwini doprowadzili do rozbioru Polski. Litwini przejeli Polske w 1918 i ponownie doporwadzili do jej upadku w 1939. I teraz, po 1989, znowu Litwini.

 9. tera bankomat mi wypluje taki nominał, i potem na bazarze albo w piekarni nikt mi tego nie weźmie i trzeba się będzie prosić o rozmienianie na drobniejsze

Comments are closed.