Europa tylko dla zaszczepionych. Podróże możliwe jedynie z certyfikatem szczepienia?

Wyszczepianie.
Szczepienia - zdj. ilustracyjne. Źródło: pixabay
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Grecja chce, aby kraje Unii Europejskiej wprowadziły certyfikat szczepień. Tylko ich posiadacze mogliby podróżować w ramach strefy Schengen.

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis wpadł na „genialny” pomysł. Proponuje, aby kraje członkowskie Unii Europejskiej wprowadziły… certyfikat szczepień.

Certyfikat taki pozwalałby swobodnie podróżować po strefie Schengen. Premier Grecji w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen żąda też zdjęcia wszelkich ograniczeń w podróżowaniu dla wszystkich, którzy przyjmą szczepienie na covid-19.

To jednak rodzi kontrowersje. Oznacza bowiem, że wobec osób niezaszczepionych mogłyby być stosowane dodatkowe ograniczenia, czyli np. obowiązek poddania się kwarantannie lub przedstawienie negatywnego wyniku testu.

Szef greckiego rządu rozesłał pisma również do szefów 27 krajów członkowskich. Co zaskakujące, „Rzeczpospolita” ustaliła nieoficjalnie, że Polska jest zwolennikiem tego pomysłu.

Pomysł z aprobatą przyjął też Manfred Weber, szef największej partii w Parlamencie Europejskim – Europejskiej Partii Ludowej. Są jednak i przeciwnicy.

Przeciwnicy wskazują, że oznacza to segregację ludzi. Ponadto proces szczepień może trwać miesiącami, więc nawet osoby chętne byłyby karane dodatkowymi ograniczeniami w czasie podróży, choć przecież nie ponoszą odpowiedzialności za tempo szczepień.

Przeciwni przywilejom są nawet Zieloni. Najbardziej progresywna partia w PE uważa, że szczepionka miała być dobrowolna, a jednak nieprzyjęcie jej wiąże się z konsekwencjami.

Źródło: Money / Rzeczpospolita

28 KOMENTARZE

 1. niech ktoś mnie wytłumaczy co jest takiego w leżeniu na plaży w upale np w Grecji ….gdzie ceny wysokie w euro …jak można tracić swój wolny czas i pieniądze na taki szajs ?! przecież można wybrac spływ kajakowy czy rajd rowerowy w PL ….rozumiem na narty do swiss ale w lato do grecji

  • w grecji juz jest jak w brazylii, pare gwaltow i napadow i nikt tam nie pojedzie. w dodatku grecy przerzucili sie na szmugiel migrantow zamiast obslugiwac turystow. ale w UE grecy opanowali wszystkie stanowiska, jak wszy. „grecy” grecy.

  • Masz rację , ale Polacy (nie wszyscy ) nie wiedzą jak nasza Polska jest piękna i ile mamy atrakcji . Spróbujcie , a przekonacie się.

   • podróż wschodnimi rubieżami Polski to jeden z najpiękniejszych wypraw w sferze złotówki. Nie ma problemów językowych, a gościnność Polaków jest znana w świecie. Będąc na wschodzie Polski można odwiedzić naszych sąsiadów Białorusinów i zjeść co nieco w restauracji czy kawiarni. I do Rosji blisko i na ciepły Krym. Zapraszam na Wschód po normalność, spokój i niezwykłe krajobrazy

 2. Bardzo dobra decyzja. Nie chce mi się wierzyć, że rząd grecki ma więcej rozumu niż nasz. A przecież tak dzielnie do tej pory walczył z tą zarazą. Rząd Państowy Polski musi natychmiast wprowadzić absolutny zakaz wjazdu do Polski osób niezaszczepionych. Nie tam żadne kwarantanny albo testy. Po prostu: nie szczepiony – nie wjeżdża. Przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy, należy to traktować jako agresję na terytorium państwa obcych sił i odpowiadać ogniem!

  • pierwsze rozsądne zdanie które napisałaś :”Przy próbie nielegalnego przekroczenia granicy, należy to traktować jako agresję na terytorium państwa obcych sił i odpowiadać ogniem!”
   Jak zareagujesz na tysiące nielegalnych imigrantów przekraczających granice UE ?

  • Jestem zdrowy , szczepionka mi nie potrzebna.A skoro jestem zdrowy to komu zagrażam? Srovid jest o wiele mniej groźny od grypy corocznej . Strach ma wielkie oczy. Odstępuję Tobie aldono moją dawkę pseudo szczepionki. Może Tobie pomoże…

 3. Mitsotakis to głupek i sługus masonów . W „podzięce ” za tak idiotyczny pomysł Europejczycy powinni rezygnować masowo z turystyki do tego kraju. Zobaczymy jak wtedy będzie się im żyło i czy dojdzie do zmiany decyzji. Segregacji mówimy NIE.

 4. Niemcy nie zbanrutowały Grecji bo mają w tym cel, dozgonną wdzięczność i poparcie. Teraz mogą się powoływać na spontaniczne „inicjatywy” innych państw i wprowadzać to co im się podoba w eu, firmowanie takich pomysłów swoim niemieckim szyldem budziłoby sprzeciw.

 5. Przestańcie pisać, że podróże po Polsce są wystarczające. Gdyby nasz kraj był wielkości Luksemburgu, to oznaczałoby to de facto więzienie jak w Korei Północnej. Do sąsiadów Polski też można zawitać, np. do Szwecji. W Polsce nie ma czegoś takiego jak park narodowy Sarek.

 6. Główny ekspert WHO mówi, że nie ma dowodów na to, że szczepionka zapobiega zakażeniom!
  „W tej chwili nie sądzę, abyśmy mieli dowody dotyczące którejkolwiek ze szczepionek, aby mieć pewność, że zapobiegnie ona zarażeniu ludzi i jej przenoszeniu” – mówi główny naukowiec WHO, Soumya Swaminathan, podczas wirtualnej konferencji prasowej

Comments are closed.