Gerhard Schroeder mówi o nowym porządku świata i atakuje Polskę. Tłumaczy też Putina z zajęcia Krymu

Gerhard Schroeder, były kanclerz Niemiec, a teraz główny lobbysta Kremla wzywany jest do rezygnacji z wszystkich fuch w Rosji. Zdjęcie: Kay Nietfeld/dpa Dostawca: PAP/DPA
Gerhard Schroeder, były kanclerz Niemiec, a teraz główny lobbysta Kremla wzywany jest do rezygnacji z wszystkich fuch w Rosji. Zdjęcie: Kay Nietfeld/dpa Dostawca: PAP/DPA

„Spójrzcie na Polskę i Węgry. Czy to wciąż demokracje, czy coraz bardziej autorytarne państwa?” – mówi były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder w wywiadzie dla tygodnika „Spiegel”. W tej samej rozmowie szuka usprawiedliwienia dla zajęcia przez Moskwę Krymu i odmawia skrytykowania Putina.

Gregor Schoellgen, historyk z Erlangen, napisał przed laty biografię byłego kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera, który pełnił urząd w latach 1998–2005. Obaj regularnie omawiają sytuację na świecie. Z tych rozmów wyłoniła się wspólna książka, która niebawem zostanie opublikowana. Jest zatytułowana „Ostatnia szansa. Dlaczego potrzebujemy nowego porządku świata”.

Z tej okazji dziennikarze tygodnika „Spiegel” przeprowadzili z autorami rozmowę, dotycząca przede wszystkim stosunków międzynarodowych. Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny, NATO, Unia Europejska są głównymi tematami dyskusji. Były kanclerz Niemiec poświęca w niej także kilka słów Polsce i Węgrom.

„Spójrzcie na Polskę i Węgry” – zwraca się do dziennikarzy. „Czy to wciąż demokracje, czy coraz bardziej autorytarne państwa? Gdzie podziały się wartości w polityce zagranicznej? CDU i CSU nie potrafią nawet oddzielić się od partii premiera Węgier Viktora Orbana, ale współpracują z nią w Parlamencie Europejskim” – stwierdza.

W kwestii aneksji Krymu przez Rosję, Schroeder przyznaje, że była „jawnym naruszeniem prawa międzynarodowego”, dodaje jednak, że „to stwierdzenie nie odpowiada na pytanie o przyczynę. Załóżmy, że Ukraina faktycznie przystąpiłaby do NATO, tak jak chcieli tego Amerykanie. Wtedy Sewastopol, jeden z najważniejszych portów morskich Rosji, znajdowałby się na terytorium zachodniego Sojuszu”.

„Putin nie zmienił Rosji w demokrację westminsterską, ale w państwo mafijne” – zauważa dziennikarz. „Nie usłyszysz ode mnie takich etykiet” – odpowiada były kanclerz.

Pytany o szturm demonstrantów na Kapitol Schroeder mówi: „Jest oczywiste, że Trump podsycił agresję demonstrantów, kiedy poprosił ich o przeniesienie się pod Kapitol”.

Pod koniec urzędowania Schroeder podpisał z Rosją umowę o budowie Gazociągu Północnego (Nord Strem) pod dnem Bałtyku. Wkrótce po opuszczeniu urzędu były kanclerz objął stanowisko w radzie nadzorczej kontrolowanego przez Rosjan konsorcjum Nord Stream, budującego gazociąg. Od 2017 jest szefem rady dyrektorów w rosyjskim koncernie naftowym „Rosnieft”.

Źródło: PAP

29 KOMENTARZE

 1. a w krautowni co jest? niemcownia nie może 15 kilometrów od miejsca zamieszkania się oddalać, to dopiero wolność, i polaczki tam pojechały setkami tysięcy, gratulki

 2. Z jednej strony poglądy b.kanclerza są wręcz nie do przyjęcia dla omc polskich mendiuf które
  nigdy nie słynęły z posiadania ,własnego’ rozumu,zaś ratlerkowanie uczyniły ,Modą na sukces’.Jest jednak druga strona medalu.Schroeder jest Niemcem,więc ,wymagania’ żeby polskie wydziwianie uznawał za swoje jest rzadkim przykładem megalomani.Z jakiej to racji niemiecki interes narodowy ma być stawiany na pręgierzu.Czy chcecie czy nie, b.kanclerz jest niemieckim patriotą.A jakim ma być?Sorosowym?

  • Rozmawiałem z hannoverskim taksówkarzem o Schroederze. Tyle przekleństw jeszcze nie słyszałem. Tego człowieka ludzie w Niemczech wprost nienawidzą, bo okazał się zwykłą szmatą a nie niemieckim patriotą. Jego willę w Hannoverze muszą co pół roku odmalowywać, bo kto czym tylko może rzuca w jej mury. Tak więc nie bredź o jakiejś niemieckiej racji stanu w wykonaniu tej szmaty, bo jakby Soros sypnął groszem, to ten ćwok służyłby Sorosowi.

   • no nie wiem. sympatie proruskie sa czeste u prusakow, byli przeciez sasiadami i prusy zbudowaly armie rosyjska. natomiast zydow lubia tylko polacy i ukraincy. nie znam niemcow sluzacych zydom tak jak kaczynski.

 3. Piekny przyklad szkoly propagandy z DDR.

  Szkoda ze nie dodal ze aktualnie polityczna opozycja w niemczech jest oficialnie przez sluzby szpiegowana.
  W kazdy mozliwy sposob tepiona i kazda wypowiedz w mediach osmieszana.

  Nooo ale to przeciez demokracja jest…
  Do tego „dojrzala”

 4. Nie ma obecnie żadnego kraju na świecie,w którym funkcjonowałaby demokracja szanująca wolność słowa,prawa obywateli czy też gdzie funkcjonowałaby wolna gospodarka. Oczywiście takiej demokracji nie ma w Polsce,ale też przede wszystkim nie ma w Niemczech. Zresztą Rzesza zmienia się w typowe totalitarne państwo. Oni tam widocznie tak mają,żę nawet demokrację potrafią zmienić w totalitarny reżim

 5. Cala Europa atakuje Polske, bo to kraj afrykanski, bez przyszlosci opanowany przez sekty
  religijne. Wystarczy pocztac tak pisza ci z krajow nedzy i ubustwa.
  Nikt na zachodzie nie wyslawia sie tak jak polacy. Te komentarze mowia cala prawde,
  brutalne sredniowiecze i nic wiecej.

 6. Nie ma to jak prawdziwa niemiecka dyscyplina oraz postanowienia noworoczne. Takie przykłady powinny iść z góry. A u Nas co ? Ano łajdaki piją za Nasze pieniądze. Przepijają Nasze ciężko wypracowane podatki, śmieją się z Nas, obcym kłaniają w pas i mają wolność oraz godność Polaka głęboko w d….
  https://youtu.be/s82or6f8fOc

Comments are closed.