Karawana migrantów zmierza do USA. Z Bidenem się uda?

Migranci z Hondurasu forsują policyjną blokadę w Gwatemali Fot. screen Twitter

Karawana blisko 10 tys. ludzi, zmierzająca z Hondurasu do granicy z USA, dotarła do Gwatemali. Mają do przejścia jeszcze Meksyk. Media nie mają wątpliwości – „to wczesny test dla prezydenta elekta Joe Bidena”.

Zresztą kraje Ameryki Środkowej wyczuły już zmianę politycznych wiatrów. Policja w Gwatemali zwykle blokowała siła takie migracyjne konwoje. Tym razem podjęła decyzję, by przepuścić przez granicę karawanę. Tłumaczą się, że wśród migrantów jest wiele rodzin z dziećmi.

Najnowszy konwój ruszył 15 stycznia, w piątek rano z miasta San Pedro Sula, przemysłowego centrum Hondurasu. Od tego czasu do karawany dołączyły tysiące ludzi uciekających przed nędzą.

Trudno mieć wątpliwości, że tym razem „dobrze kombinują”. Liczą na mniejszą determinację administracji Joe Bidena i postanowili poddać go swoistej próbie.

W październiku, gdy liczący około 4 tys. osób konwój wyruszył z Hondurasu i podjął marsz w kierunku USA, jego część została zawrócona na granicy przez gwatemalskie służby. Reszta karawany rozproszyła się.

Teraz wielu ludzi, którzy maszerują przez Gwatemalę z plecakami i maskami na twarzach, liczy na to, że prezydent elekt złagodzi politykę imigracyjną USA po objęciu urzędu.

W czwartek szef agencji ds. służb celnych i ochrony granic USA Mark Morgan zaapelował do migrantów z Hondurasu, by „nie tracili czasu, pieniędzy i nie narażali zdrowia” próbując się przedostać do Stanów Zjednoczonych.

Ustępujący prezydent Donald Trump ogłosił w piątek 15 stycznia kolejny stan wyjątkowy na granicy z Meksykiem. Po raz pierwszy wprowadził taki rygor w lutym 2019 roku.

Biden w czasie kampanii wyborczej mówił, że złagodzenie przepisów imigracyjnych nie wydarzy się natychmiast. Wypracowanie „bardziej humanitarnej polityki” ma mu zająć około sześciu miesięcy. Honduranie się zbyt pospieszyli?

Źródło: PAP

15 KOMENTARZE

  1. co za głupie pytanie (czy z bidenem się uda?) po to żydy wybrali harris (bo przecież nie bidena) ,żeby kontynuacja wymiany i likwidacja białego człowieka szłą pełną parą

    • Portoryki ???
      No nadają się do handlu, najlepiej narkotykami /osobiście oczywiście jestem przeciwnikiem nielegalności „narkotyków”/ – i lepiej się od nich nie odwracaj plecami bo ci wbiją nóż ot tak dla rozrywki :-)

  2. Moze ich ciezka i pozyteczna praca powstrzyma szalejaca inflacje? Mylnym jest pojecie, ze migranci odbieraja tubylcom miejsca pracy. Od czasu trumpowej histerii stawiania muru i umieszczania odbieranym matkom ich dzieci (by te umiescic w klatkach jak zwierzeta), koszty zywnosci i podstawowe uslugi (ktorych przecietny Amerykanin sie brzydzi) wzrosly ponad 30%.
    Tym tez poswiadczyl brak umiejetnosci bycia liderem.

  3. No to ciekawe uciekają przed biedą a przybędą do krajów gdzie wymienią tubylców na tańszych pracowników z afryki i co biednych wtedy ubędzie?Ludzie spieszcie się obudzić bo nawet już może być za póżno .

Comments are closed.