Norwegowie ostrzegają przed szczepieniem na COVID-19 osób starszych, którym towarzyszą ciężkie choroby

Szczepionka. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay
Szczepionka. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay

Norweski Instytut Zdrowie Publicznego (NIZP) podaje, że szczepienie przeciwko COVID-19 osób starszych i śmiertelnie chorych może być bardzo ryzykowne. Tamtejsi urzędnicy poinformowali, że 23 osoby zmarły w krótkim czasie po otrzymaniu preparatu.

Według Norweskiej Agencji Leków częste działania niepożądane szczepionki mogły przyczynić się do ciężkich reakcji u słabszych i starszych osób. 13 z nich poddanych zostało sekcji zwłok. 

„Dla osób poważnie osłabionych nawet stosunkowo łagodne skutki uboczne szczepionek mogą mieć poważne konsekwencje” – informuje NIZP.

Dalej Norwegowie stwierdzają, że „dla tych, którzy i tak mają przed sobą bardzo krótki okres życia, korzyści ze szczepionki mogą być marginalne lub nieistotne”.

Z kolei Emer Cooke, nowy szef Europejskiej Agencji Leków, stwierdził, że śledzenie bezpieczeństwa szczepionek Covid, stanowi jedno z największych wyzwań. Podkreślił, że szczególne trzeba przyglądać się preparatom opartych na nowych technologiach, takich jak mRNA.

Co na wnioski norweskich ekspertów producent szczepionki? „Pfizer i BioNTech współpracują z norweskim organem regulacyjnym w celu zbadania przyczyn zgonów w Norwegii” – przekazał Pfizer w specjalnym oświadczeniu do Bloomberga.

Według agencji ​​„liczba dotychczasowych incydentów nie jest niepokojąca i zgodna z oczekiwaniami”.

Do tej pory w Norwegii co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło ok. 33 tys. osób, uznawanych na najbardziej narażone na ciężkie powikłania spowodowane zakażeniem koronawirusem.

Najczęściej stosowany był preparat Pfizer-BioNTech, który został dopuszczony pod koniec ubiegłego roku. Od początku stycznia podawane są też szczepionki Moderny.

Okazuje się, że trzy czwarte niepożądanych działań po podaniu szczepionki wystąpiło u osób w wieku 80 lat lub starszych.

Źródło: Kresy.pl, Bloomberg.com

24 KOMENTARZE

 1. Zgodna z oczekiwaniami będzie dopiero jak starsi i chorowici ludzie będą masowo umierać po wstrzyknięciu tego za przeproszeniem gówna…

  • to jest zrobione z tego za przeproszeniem gówna, w dodatku chinskiego, ale po obrobce z embrionami i swinskim tluszczem. fois grass a la juif.

 2. Kochani! Szczepionki są bezpieczne. Jest to najskuteczniejsza forma walki z zarazą. Sam Papież wypowiadał się bardzo pozytywnie o szczepionkach. A lockdown jest konieczny. Życie ważniejsze niż otwarte biznesy! Ogarnijcie się. Redaktor Klarenbach przestrzegał dziś w TVP! Ja mam 67 lat. Zarejestrowałam się przedwczoraj, ale terminu jeszcze nie podali. Muszę czekać aż zacznie się wyszczepianie mojej grupy wiekowej. Módlmy się o powrót do normalności, Kochani!

  • Droga pani a może panie bo niczego nie można być pewnym. Papierz jako głowa kościoła i namiestnik Boga powinien troszczyć się przede wszystkim o życie duchowe i wieczne a nie rozpraszać trzymając się kurczowo życia doczesnego, stosując nauki Jezusa którego reprezentuje.

   • Osoby które nie podzielają tego co piszę, czyli niewierzące nie powinnny powoływać się na autorytet z którym się nie identyfikują. Poza tym Papież jest zawsze jeden a jak czasem dawniej było ich dwóch to ten drugi był antyPapa. Teraz też niestety tak mamy. A normalność wróci jak z tego świata znikną ci co ją niszczą. Jest ich bardzo dużo więc są małe szanse, że się to ziści.

  • Serio, papież szczepionki skomentował? a od kiedy to on ma jakąkolwiek wiedzę w tym zakresie?? autorytetem to on jest od modlitwy, nie leczenia. ale jak się ma 67 lat, to wystarczy aktor przebrany w fartuch doktora i każdy ci kit wciśnie, babuniu…

  • Lockdown oraz zamknięte szpitale i przychodnie są przyczyną śmierci kilkuset Polaków dziennie. Bandycki, antypolski PiS-owski rząd powinien za to ponieść karę.

 3. To wszystko jest–by ratowac Dziadziusia i Babcie.Oni juz nogami przebieraja by eliksyr na C-19 mogl byc im wszczepiony

 4. Założę się, że w Polin nikt z tego powodu nie umrze. Będą zgony na wszystko inne, tylko nie poszczepienne. Już kurdupel ze swoją koszerną świtą i ich mendiami o to zadbają

 5. Przypomnieć należy kto jest uważany za osobę starszą.
  Producenci preparatu genetycznego uznają za osoby starsze tych którzy ukończyli 55 lat.
  Na starszych niż 55 lat preparatu genetycznego do iniekcji nie testowano w obawie przed? no właśnie, czego się spodziewano?
  Wyłazi szydło z worka?
  A gdzie ci uodpornieni po szczepionce, w takim np Izraelu?
  Już powinni być, znikli?

 6. Końcem 2019 r we włoskich domach starców masowo szczepili pensjonariuszy przeciwko grypie. Wiecie może gdzie są teraz ci zaszczepieni?

Comments are closed.