Polak z Plymouth skazany na śmierć głodową. Wstrząsające nagranie ze szpitala [VIDEO]

rozszerzenie dostępu do eutanazji/zdj. ilustracyjne. Foto: phere
zdj. ilustracyjne. Foto: phere

W czwartek brytyjski szpital w Plymouth zadecydował o odłączeniu od aparatury podtrzymującej życie Polaka znanego pod inicjałami R.S. w środę natomiast Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił apelację krewnych mężczyzny.

Rodzina pacjenta jest podzielona. Żona i dzieci pogodzili się z decyzją szpitala i utrzymują, że mężczyzna nie chciałby być w takim stanie podtrzymywany przy życiu.

Żona nie zgadza się też na przetransportowanie męża do Polski, gdzie miałby szansę na życie. Z kolei siostry i matka pacjenta sprzeciwiają się okrutnemu uśmiercaniu ich krewnego.

Jak podkreślają, jako praktykujący katolik mężczyzna poopierał prawo do życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Pozwala to sądzić, że nie chciałby sam odłączenia od aparatury.

Tymczasem w internecie pojawiło się nagranie przedstawiające Polaka w szpitalu w Plymouth. Widać na nim, że mężczyzna nie jest pozbawiony świadomości. Zarejestrowano jego reakcje podczas wizyty rodziny.

– I co, powiedzą mi, że to jest odruch? – pyta siedząca przy łóżku chorego kobieta.

Siostra pacjenta apelowała do polskiego rządu o interwencję w tej sprawie.

– Apelujemy do rządu o interwencję w Strasburgu z art. 33 Europejskiej konwencji o prawach człowieka. Wtedy sprawę rozpatrywałby pełny skład sędziowski, a nie tylko jeden sędzia, jak w naszym przypadku. Niestety otrzymałam już informację, że rząd nie widzi takich możliwości i rzeczywiście jest to decyzja trudna dyplomatycznie, ale nie pozostaje nam nic innego, jak tylko nadal o to prosić – mówiła w rozmowie z portalem TVP Info.

Jak podkreślała kobieta, brytyjscy lekarze nie dopuszczają jakichkolwiek zewnętrznych konsultacji. Odrzucono m.in. propozycję wysuniętą przez neurologa z Polski, który chciał zbadać mężczyznę. Również starania polskiej ambasady są odrzucane.

Placówka zasłania się decyzją brytyjskiego sądu i twierdzi, że stan pacjenta nie daje szans na poprawę. Szpital twierdzi, że nie widzi podstaw do dalszych badań mężczyzny, więc postanowił zagłodzić go na śmierć, odłączając aparaturę. Co więcej, utrzymuje, że jest to działalnie w jego interesie.

Siostra pacjenta dysponuje natomiast opinią neurologów, którzy na podstawie nagrania wideo stwierdzili, że R.S. może mieć szansę na minimalną świadomość

Działania MSZ

Polski MSZ zapewnia, że „podjął wszelkie możliwe działania na poziomie politycznym, prawnym i konsularnym”.

„Przedmiotowa sprawa jest stale monitorowana przez władze Rzeczypospolitej Polskiej, w tym resort spraw zagranicznych oraz Ambasadę RP w Londynie. Wyrażamy zrozumienie, a także solidarność z rodziną polskiego obywatela, która przeżywa teraz bardzo trudne chwile” – napisał resort.

„Polskie władze, w tym Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Zdrowia, od momentu powzięcia wiadomości o sprawie, nieustannie wspierały rodzinę obywatela Polski przebywającego w szpitalu w Wielkiej Brytanii poprzez szereg podejmowanych działań.”

„MSZ poparło wszystkie wnioski złożone w tej sprawie do instytucji międzynarodowych. Ambasador RP w Londynie oraz polscy konsulowie w Wielkiej Brytanii wykonali wiele czynności wykraczających poza standardowe działania konsularne. Od 23.12.2020 r., to jest od dnia uzyskania wiadomości o sprawie, do chwili obecnej placówka w Londynie pozostaje w stałym kontakcie z rodziną hospitalizowanego w Wielkiej Brytanii i rodziną w Polsce.”

„W przedmiotową sprawę zaangażowani są osobiście Ambasador RP w Londynie i Konsul Generalny. Jednocześnie pragniemy z pełną stanowczością podkreślić, że rodzina obywatela Polski, przebywającego w szpitalu w Plymouth może liczyć na pełne wsparcie ze strony polskiego MSZ” – czytamy dalej.

Źródła: PCh24.pl/Twitter/nczas.com

13 KOMENTARZE

 1. dziwne ze panstwo polskie, ktore jest wlascicielem tego niewolnika, nie moze go wydobyc od anglikow. cos tu smierdzi z tym „wsparciem”. jak zwykle.

  • Nie płaci podatków w Polsce więc MSZ ma wywalone, rzuca jedna tylko głupie hasełka by załagodzić sprawę i uciszyć temat bo najważniejszy jest covid.

  • „rząd RP” pokazał swoją siłę już przed Świętami kiedy chodziło o polskich kierowców…. Skandaliczne, że nie chcieli ściągnąć ich do Polski. Ja zagroził bym bombardowaniem ;)

  • Wtedy nie otrzymają wypłaty z jego ubezpieczenia na życie.
   Jego śmierć również spowoduje spłatę kredytu hipotecznego w całości, tak, że dla rodziny to się opłaca.
   Gdyby zabrać go do Polski to kredyt pozostanie nie spłacony.

 2. O co chodzi? Przecież jest obywatelem polskim. Czy to są rozmowy z Koreą Pn.??
  Albo arogancja Angoli jest tak wielka (jest), albo rząd Polski robi niewiele.

  Swoją drogą niezła s.ka z tej jego żonki. Spory majątek czy kochanek?

 3. „Jak podkreślają, jako praktykujący katolik mężczyzna poopierał prawo do życia od momentu poczęcia do naturalnej śmierci.” to będzie naturalna śmierć, bo jeśli on nawet przełykać nie umie, to jest to terapia uporczywa.
  Karol Wojtyła też prosił w ostatniej woli, by go sztucznie nie podtrzymywać.
  To nie jest nic złego, że nie będą utrzymywać go sztucznie przy życiu.

 4. Mam pytanie: Czy Angole utrzymują przy życiu morderców skazanych na dożywocie? Czy żywią ich i karmią? Moim zdaniem, jako Polacy i katolicy powinniśmy zabrać naszego rodaka od tych zwyrodnialców!

 5. Siostra i matka nie dostaną spadku, więc chodzi im o człowieka. Żona już pewnie przelicza to na becel, a no i jak to współczesne, nowoczesne kobiety, to już pewnie ma jakieś pocieszenie w postaci kochanka, może nawet miała wcześniej. Rodzina już nic nie znaczy na zachodzie dla prawie połowy społeczeństwa. Reszta głosuje wciąż na lewactwo, więc przeciwko własnym rodzinom. Gdyby to była rodzina lesbijek, to już dawno ordynator szpitala oddałby własne narządy, nawet zapasowe 😂😂😂

 6. Pewnie jest sporo chętnych na jego organy.
  W obecnych czasach dobrze jest chyba złożyć formalny sprzeciw aby uniemożliwić użycie swoich organów do transplantacji.
  To może uratować życie w każdej sytuacji gdy dojdzie do utraty świadomości, np w wypadku.

 7. Po co pokazywać filmy z nieboszczykiem??? Facetowi umarł mózg. Więc nie ma żadnych szans powrotu do jakiejkolwiek świadomości.

Comments are closed.