Karty są seksistowskie, bo król jest zbyt ważny. Nadchodzi nowe: karty neutralne płciowo

Karty Źródło: Pixabay
Karty Źródło: Pixabay

Karty są seksistowskie, bo król jest w nich ważniejszy od królowej – tak twierdzi 23-letnia absolwentka psychologii sądowej z Holandii – Indy Mellink. Stworzyła więc talię poprawną politycznie.

Król jest w kartach silniejszy od królowej, więc oznacza to, że karty są seksistowskie. Proste? Proste. W szachach co prawda to królowa jest mocniejsza, ma więcej ruchów itd., ale lewicowcy albo to ignorują, albo – co prawdopodobne – nie potrafią grać w szachy.

Indy Mellink z Niderlandów postanowiła rozwiązać ten palący ludzkość problem kart. Stworzyła talię neutralną płciowo: ze sztabkami złota i innymi obrazkami jak dla dzieci.

– Jeśli mamy tę hierarchię, że król jest wart więcej niż królowa, to ta subtelna nierówność wpływa na ludzi w ich codziennym życiu, ponieważ jest to po prostu inny sposób mówienia: „hej, jesteś mniej ważny” – stwierdziła Mellink w wywiadzie.

Niestety, dużo osób bierze dziewczynę na poważnie. Niby teraz to śmieszne, ale kto jeszcze kilka lat temu pomyślałby, że nie będzie można pomalować twarzy na czarno? Możliwe, że gra w tradycyjne karty już niedługo też będzie tego słynnego „faszyzmu”.

Mellink ma wsparcie ludzi – np. swojego ojca, który zamiast zastanawiać się co zrobił nie tak, jest dumny z córki. Miejmy nadzieję, że rozsądek w końcu weźmie górę, a te głupoty to tylko dziwna moda, która przeminie.

Źródło: Reuters

29 KOMENTARZE

 1. Więcej takiego sensacyjnego materiału w nczasie, a uwierzę, że nie ma tak naprawdę kobiet i nie będę się już oglądał za dziewczynkami…

 2. W średniowieczu i wcześniej było więcej gender w ubiorach. Wszyscy nosili sukmany, suknie żupany i wszelkie długie ubrania. Księżom, sędziom, islamitom do dziś zostało. Trzeba wprowadzić średniowieczne łachy!

 3. Szachy też są złe bo białe zaczynają.
  U nas tak to tak, a nie to nie
  u nich w zależności jak wygodniej
  bolszewia kopie w nasze drzwi

 4. W tym szaleństwie jest metoda. Należy zatem reagować na metode, nie zważać na , niewątpliwe, szaleństwo tych wykolejeńców.

 5. Wierzyć się nie chce jak człowiek to czyta. Jak taka tępa dzida ukończyła psychologię? Dokąd zmierza ten świat? Niedługo wszystko będzie tęczowe , bezpłciowe i LGBTQWERTY ?

 6. Litosci.Ile jeszcze potrwa to zidiocenie ktore trwa na swiecie i kiedy i w jaki sposob sie to wreszcie skonczy?Czy ludziom nie mozna powierzyc wolnosci a jedynie pozwolic trwac im w zniewoleniu i niewonictwie bo kreuja zidociale pomysly ideologie i dorabiaja wlasne wytlumaczenia do otaczajacej rzeczywiwstisci.

 7. To, że w szachach „królowa” jest mocniejsza, to dalej nie znaczy, że jest ważniejsza, bo nie raz się królową poświęca, no i to król zostaje zawsze do samego końca.

 8. Już od dobrych paru lat uważam, że psychologia to szkodnictwo umysłowe. Jak powiedział śp. B. Wolniewicz w papierowej wersji NCzasu, którą dotąd mam:
  „Pocieszaniu służy psychologia, ta paranaukowa podpora lewactwa i lichy substytut religii”

 9. ,Podobno” Covid też przeminie,ale przez całe dekady nie będzie funduszy,żeby odbudować
  psychiatrię społeczną.Bo to co obecnie ,lansują’ mendia i omf dupokracja (koszerna) będzie miało skutki na całe 100 lat.No,chyba,że im z d..wybiją Chińczycy.A jeszcze nikt sobie nawet nie wyobraża jak długo potrwa ich panowanie,bo na razie tylko oni myślą długofalowo.

 10. go (baduk, igo) jest ok! czarne zaczynają, wymyslili chińczycy (rozpropagowali japończycy i sprawili, że da się w to grać bo nie ma ustawień początkowych)
  Trzeba promować. Nie ważne co, ważne by dzieci się uczyły czegoś konkretnego a nie jakis psychologii, niewiedzy o społeczeństwie czy innych dyrdymałów

 11. Kto ma podniszczone karty tradycyjne niech kupuje nowe. Bo nie zagra w brydża. A sama gra dostanie głupawego sznytu. Jest duże ryzyko, że holenderskie głupoty zagoszczą na dłużej. Świat zajął się licytacją głupot.

 12. W polskim nazewnictwie szachowym nie ma żadnej królowej, tylko jest Hetman. Jedyne cztery niewiasty, a raczej jednak kobiety, bo stoją w czterech rogach – widocznie tam jest ich miejsce, to wieże.

 13. Spokojnie , już niedługo. Podobnie jak w ZSRR, nadmiaru głupich pomysłów nie wytrzyma ekonomia. Tylko że tam było więcej do roztrwonienia. A potem…- znacie zasadę wahadła?

  • To fakt. Zwłaszcza, że wszystkie środki produkcji znajdują się w Chinach, którzy szaleństwom Zachodu prędko nie ulegną. Twitter i Facebook chleba i kartofli nie wyprodukują.

 14. W kartach do gry kobiety przedstawione są jako gorsze. Ma to uzasadnienie historyczne, ale jest już XXI wiek, nie musimy powtarzać średniowiecznych schematów. Gdyby to królowa była wyższa od króla, już dawno panowie albo przestaliby grać w karty, albo zrobili własną wersję. Wszystkim piewcom wolnego rynku i wolności słowa przypominam, że każdy może sobie zrobić własną talię kart z czym chce (w granicach zdrowego rozsądku).

 15. No ale „dama” jest ważniejsza od „waleta”…, ale tu przecież nie chodzi o zdrowy rozum. I tak jestem zaskoczony, że nie kazała wszystkich króli i waletów pomalować na czarno.

Comments are closed.