Rząd Wielkiej Brytanii sugeruje obywatelom, żeby zapomnieli o wakacjach w tym roku. I drastycznie podwyższa mandaty za łamanie restrykcji

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Foto: PAP/PA
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Foto: PAP/PA

Szefowa MSW Wielkiej Brytanii Priti Patel oświadczyła w czwartek, że jest za wcześnie, by Brytyjczycy mogli przygotowywać się na koniec lockdownu i planować wakacje. Ostrzegła, że policja będzie karać osoby łamiące przepisy związane z pandemią koronawirusa.

„Jest zdecydowanie za wcześnie, by spekulować na temat restrykcji (…). Rekomendacje są bardzo jasne – mamy lockdown i ludzie powinni zostać w domach” – oznajmiła Patel. Dodała, że pandemia nadal powoduje znacznie przeciążenie brytyjskiej służby zdrowia.

„W przyszłym tygodniu wprowadzimy nowy mandat w wysokości 800 funtów za uczestniczenie w prywatnych przyjęciach, każde ponowne złamanie zakazu będzie karane podwójnie, aż do sumy 6,4 tys. funtów” – ostrzegła minister.

Kary te będą nakładane na osoby uczestniczące w imprezach, w których w jednym mieszkaniu udział bierze ponad 15 osób.

Również premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oznajmił w czwartek, że nie można jeszcze prognozować, kiedy zniesione zostaną restrykcje. Podkreślił, że uporczywie utrzymujący się wysoki poziom nowych zakażeń dowodzi, jak bardzo zakaźny jest nowy wariant koronawirusa. „Nie ma wątpliwości, że rozprzestrzenia się bardzo szybko” – dodał, powołując się na dane służb medycznych.

W czwartek w Zjednoczonym Królestwie wykryto 37 892 nowe przypadki koronawirusa, dzień wcześniej zdiagnozowano 38 905 zakażeń.

Dotychczas z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarło już 93 tys. osób i pod względem liczby zgonów kraj ten zajmuje piąte miejsce na świecie – więcej ofiar śmiertelnych odnotowano tylko w Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Indiach i Meksyku.

Liczba wykrytych od początku epidemii infekcji SARS-CoV-2 wynosi obecnie 3,5 mln, co także jest piątym najwyższym bilansem na świecie – więcej jest tylko w USA, Indiach, Brazylii i Rosji.

Trzeci lockdown został wprowadzony na początku stycznia. Obowiązuje ponownie nakaz pozostawania w domach – z wyjątkiem kilku wyszczególnionych powodów uzasadniających wyjście.

Wszyscy, którzy mogą pracować zdalnie, muszą to robić. Zamknięte są szkoły, wszystkie sklepy poza tymi, które sprzedają towary pierwszej potrzeby i wszystkie punkty usługowe z wyjątkiem niezbędnych. Puby, bary i restauracje, które już wcześniej zostały zamknięte, nadal mogą działać tylko w systemie na wynos i z dostawą. Nowe przepisy mają na razie obowiązywać do 31 marca.

(PAP)

15 KOMENTARZE

 1. Nie możemy ani na chwilę zamykać oczu na niebezpieczeństwa płynące z polityki Konfederacji, która narzuca wszystkim śmiertelne zagrożenie i grozi światu wzrostami zakażeń, na to że w UK panoszy się w tej chwili mutacja wirusa, że w teh walce Konfederacja zachowuje się jak zbrodniarze wojenni, że depczą sluszną linie Rządu Państwowego oraz coraz bezczelniej wracają do haseł antyszczepionkowych. Warcholstwo konfederackie zgnije na śmietniku historii.

 2. Organizuje się łapanki na testy w zakładach pracy. Testuje się wszystkich, zdrowych, chorych. Wdrożono nowy pilotażowy program, który nakazuje robienie testu codziennie przez 7 dni. Każdy kto ma kontakt z osobą z pozytywnym testem(nie mylić z chorym) idzie na samoizolację. Za jednym zamachem około 6 osób jest w rejestrze jako zakażone. W taki sposób się pompuje statystyki w UK.

  • Dopóki ktoś w sądzie nie dowiedzie, że te wszystkie działania są bezskuteczne, że są samonapędzającą paranoją dopóty to będzie trwało. Niestety obawiam się, że ten roztrzepaniec wykończy ludzi całkowicie, zabije w nich ducha walki, zrobi z nich zombie w maskach.

 3. Tylko w Indiach jest lekarstwo i się leczą…
  A u nas zakazują działającej amantadyny…
  Znieść immunitety dla posłów i do więzienia z nimi!

 4. U nas zakazują bo realizują komunistyczny świat. Nie ma społeczeństwa a jest tylko bydło , kapo – sterowani przez elitę z pieniędzmi. Pieniądze są w żydowskich rękach. Przeczytajcie „Rok 1984” Georga Orwella i będziecie wiedzieć wszystko.

 5. Brytolska kolonia karna zarządzania przez koronawirus :) czuli głupi, głupszy i najglupsi, czuli chlania i pieprzenia na Maderze nie będzie. Jak oni to przeżyją? :)

Comments are closed.