Holandia: parlament wprowadza godzinę policyjną. Pierwszy raz od II wojny światowej

Holenderski rząd premiera Marka Rutte podał się do dymisji, gdy okazało się, że urzędy skarbowe niesłusznie oskarżały ludzi o wyłudzenia zasiłków i doprowadziły je do ruiny. Zdjęcie: EPA/BART MAAT Dostawca: PAP/EPA.
Mark Rutte Zdjęcie: EPA/BART MAAT Dostawca: PAP/EPA.

Niderlandzki parlament poparł inicjatywę rządu dotyczącą godziny policyjnej, która zostanie wprowadzona po raz pierwszy od drugiej wojny światowej. Pełniący obowiązki premiera – Mark Rutte – forsował takie rozwiązanie ze względu na nowe mutacje koronawirusa.

W Polsce rząd próbował wprowadzić godzinę policyjną w sylwestra 2020 – pierwszy raz od czasów stanu wojennego. Ostatecznie jednak trudno powiedzieć, czy to obostrzenie było, czy nie. Zdawało się, że nie rozumie tego nawet sam premier – przyznano bowiem, że prawnie nie można wprowadzić godziny policyjnej w Polsce bez stanu wyjątkowego, ale i tak chciano karać obywateli, za jej nieprzestrzeganie.

W Królestwie Niderlandów większość parlamentarna poparła ostatecznie plan wprowadzenia godziny policyjnej w czwartek wieczorem, po długiej debacie, mimo początkowego sprzeciwu opozycji.

Godzina policyjna, od godz. 21 do 4.30, zacznie obowiązywać od soboty. Wyjątki od nakazu pozostawania w domach w tym czasie dotyczyć będą tylko sytuacji, w których pilnie potrzebna jest pomoc medyczna oraz osób wykonujących prace nieodzowne społecznie; wolno będzie także wyprowadzać psy na smyczy. Złamanie zakazu będzie karane mandatem wysokości 95 euro.

Podczas debaty parlamentarnej Rutte podkreślił, że wprowadzenie godziny policyjnej jest konieczne, by ograniczyć rozprzestrzenianie się nowych, bardziej zakaźnych wariantów koronawirusa.

Niderlandy dołączą zatem do Belgii, Francji, Włoch, Grecji i pewnych obszarów Niemiec, gdzie już wcześniej wprowadzono godzinę policyjną – przypomina Associated Press.

Od połowy grudnia w Holandii są zamknięte szkoły oraz sklepy z artykułami, które nie są niezbędne do codziennego życia. Rutte w zeszłym tygodniu zapowiadał, że te obostrzenia będą utrzymane do 9 lutego.

Dobowe przyrosty infekcji w Królestwie stale maleją w ciągu ostatnich trzech tygodni, ale eksperci uważają, że nowe odmiany koronawirusa doprowadzą w przyszłym miesiącu do kolejnego dużego przyrostu zakażeń, jeśli środki dystansu społecznego nie zostaną zaostrzone.

W środę Rutte zapowiedział, że wprowadzony również zostaje od soboty zakaz przylotów z Wielkiej Brytanii, RPA i państw Ameryki Południowej. Wszystko po to, aby maksymalnie ograniczyć w Holandii rozprzestrzenianie się nowych mutacji koronawirusa.

Pod koniec zeszłego tygodnia Rutte podał swój rząd do dymisji i obecnie pełni funkcję szefa rządu. Nowy gabinet zostanie wyłoniony po wyborach parlamentarnych, zaplanowanych na 17 marca.

Źródło: PAP, NCzas

13 KOMENTARZE

 1. Bardzo dobra decyzja. W Polsce też tak powinno być. Niech projekt Narodowego Programu Szczepień, przyjęty i zatwierdzony przez naród polski, stanie się orężem i sztandarem w dalszej naszej walce o całkowite wyszczepienie populacji, o utrwalenie zdrowia publicznego, o zwycięstwo nad koronawirusem! Narodowa Kwarantanna stanowić będzie dla narodu Wielką Kartę zwycięstwa w tej walce o nasze zdrowie, o zrzucenie kajdan zakażeń i zgonów! Szczepimy się!

 2. Narasta bunt w społeczeństwach , więc szczepionkowi zbrodniarze w trosce o własną skórę wprowadzają totalitarne przepisy.

 3. Niedługo trzeba se będzie kupić psa.
  Jakby co, to wyprowadzam.
  A tak swoją drogą, kto kogo i jak miałby w szczególny sposób zarażać w czasie między godziną 21 i 4:30?

  Poza tym przedziałem zaraża się mniej? Czy jak?
  Ta banda wariatów i bandytów testuje na jaki absurd i bezprawie mogą sobie jeszcze pozwolić.

 4. Dokręcają śrubę do oporu, aby za chwilę poluzować. Ale tylko troszkę. Potem znów dokręcają. Powoli, krok po kroku żaba powoli jest gotowana. Witamy w nowej normalności – Światowym Gułagu wg. planu globalistów, synagogi szatana. Ps. U nas jak ze wszystkim – wprowadzą z opóźnieniem.

 5. Każdy debil wie że ten „virus” predzej rozprzestrzeni się w sklepie niż w godzinie milicyjnej! Więc kim są ci politycy? TERRORYSTAMI!!!

 6. „Nowa Mutacja” straszna i śmiertelnie groźna…. buahaha :)))
  Złapał to który za białko szczytowe?!
  Nawet pierwszego nie umieją wyodrębnić ale mutacje od razu rozpoznają!!!!

 7. Jasnowidze biją Jackowskiego na głowę, dziś wiedzą, ze za miesiąc będzie więcej zakażeń, a w czasie godz. policyjnej wirus nie bedzie grasował. Czy ludzie już kompletnie oglupieli, że łykają te kłamstwa rządów jak indyk kluski.

Comments are closed.