KLR na liście płac Pfizera? Dr Sutkowski odpiera zarzuty: nawet nie wiem, ale to nic nie znaczy

Doktor Michał Sutkowski.
Dr Michał Sutkowski. (Fot. YouTube/MedExpress TV)

Prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych oraz Rzecznik Prasowy Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce – dr Michał Sutkowski – był gościem Mediów Narodowych. Lekarz został zapytany o związki finansowe Kolegium z producentem szczepionek na Covid-19 – firmą Pfizer.

– Czy nie jest tak, że w 2019 roku, to kolegium [Kolegium Lekarz Rodzinnych, KLR -red.] otrzymało od koncernu Pfizer ponad 23 tysiące złotych? – zapytał dra Sutkowskiego prowadzący z Mediów Narodowych.

Rzeczywiście KLR współpracowało w przeszłości z firmą Pfizer wielokrotnie. Np. w 2009 roku KLR wraz z GSK Commercial sp. z o.o., Pfizer Polska sp. z o.o., Sanofi-Aventis sp. z o.o. oraz przy współpracy z firmą Bayer stworzyło Projekt Aktywizacji Grup Lekarskich Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

W 2020 roku łódzki oddział KLR współorganizował z firmą Pfizer warsztaty z drem hab. n. med. Marcinem Barylskim.

Takie ewentualne dofinansowanie nie byłoby więc niczym niezwykłym, tym bardziej, że Pfizer często finansuje projekty medyczne i badania osób i organizacji związanych z medycyną.

Dr Sutkowski uznał jednak to pytanie za oskarżenie i zaczął się zarzekać, że nawet jak KLR wzięło pieniądze, to ich lekarze wciąż pozostają obiektywni.

– Oczyw… No nawet jeżeli, to co w tym złego? – odpowiedział redaktorowi na pytanie o przyjęcie pieniędzy.

– Ja nawet nie wiem proszę pana, ja nawet nie wiem o tym. Tylko z całą mocą chcę powiedzieć, że jeżeli organizacja, która ma w swoim składzie 4 tys. członków otrzymuje grant z powodu na przykład jakiegoś tematu, to czy to oznacza, że my będziemy pod dyktando tej firmy mówili? – zapytał dr Sutkowski prowadzącego.

– Czy to jest takie trudno do zrozumienia? […] Na pewno państwo rozumiecie, że to nie oznacza, że ktoś ma głosić nieprawdę. Jeżeli miałbym głosić nieprawdę, to żadne pieniądze, by mnie do głoszenia tej nieprawdy nie przekonały. Amen. – dodał dr Sutkowski.

Źródło: YouTube/Media Narodowe Extra

13 KOMENTARZE

  1. Wszyscy tak zwani krajowi specjaliści pobierają wynagrodzenie od firm farmaceutycznych. W różnych formach. To jest jeden z elementów działania tak zwanej mafii lekowej, która jest w Polsce tak silna, że decyduje o obsadzeniu głównych stanowisk w MZ z ministrem włącznie, i tak silna, że żadna służba (ABW, CBA) nie ma odwagi się nią zająć.

  2. Lekarze rodzinni ukręcili przez swoje Porozumienia Zielonogórskie i Kolegia bat na siebie. Ciekawie pisze o tym doktor Bodnar. Jeszcze w 2021 roku będą pracować w korporacjach i państwowych szpitalach. Zresztą, od roku udowadniają, że są zbędni.

  3. Nie wierzę temu oszustowi , ani odrobinę , powiem nawet ,że tak – pracuje dla nich , jak reszta tych specjalistów od paniki.

  4. Lekarze pełnią de facto funkcję sprzedawców produktów rzeczonych i innych koncernów. Coraz mniej lekarzy kieruje się dewizą primum non nocere.

  5. Oczywiście, że zawsze głoszą prawdę i tylko prawdę… tylko że ta prawda zawsze pokrywa się z prawdą sugerowaną przez dającego granty.

  6. No i cóż można dodać, naganiacze? , bo jak jest partia 4 tys. członków np PIS to wiadomo, ze wszyscy popierają ich działania i korzystają z pieniędzy jakie wpływają. A ten pan tłumaczy się jak dziecko, a gdzie jest świadomość – cóż to za lekarze, zaprzańcy? To ten co chce tak szczepić , a Izrael jest bardzo niezadowolony ze szczepionki nie spełnia tego co było podane w ulotkach i oświadczeniach przedstawicieli Pfizera na ten temat. Temu panu pasuje wsio.

Comments are closed.