Koronawirus może w tym roku spowodować bankructwo pięciu państw

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay

Pięć krajów nie jest już w stanie spłacać długów i grozi im w 2021 roku bankructwo. Stoi za tym tzw. pandemia koronawirusa i wzrost zadłużenia w 2020 r. Obsługa długów kosztuje więcej dla państw biednych.

Według agencji ratingowej Fitch państwa na całym świecie w 2020 zapożyczyły się na sumę 10 000 miliardów dolarów. To podobne wyniki jak w latach poprzednich. Podniosło to kwotę długu publicznego do 64,5 bln euro. Jednak koszty obsługi długów państwa nie są dla wszystkich jednakowa.

Kraje rozwinięte korzystają z niskich stóp procentowych oferowanych im przez pożyczkodawców (banki, fundusze emerytalne, państwowe fundusze majątkowe itp.). W ciągu ostatnich dziesięciu lat oprocentowanie pożyczek spadło nawet z 4% do 2%.

Dla przykładu zadłużająca się np. w 2020 roku dalej Francja (z zadłużeniem 2,7 bln euro) spłaca podobne raty jak w latach poprzednich. Pożyczkodawcy mogą nawet tracić, ale ich pieniądze są w tym przypadku uważane za bezpieczne. Jednak z niskich stóp procentowych nie wszyscy mogą skorzystać.

Pięć państw w tym roku nie jest w stanie spłacać swoich pożyczek. W krajach rozwijających się takiej pewności spłat już nie ma, więci oprocentowanie rośnie. Dla takich krajów oprocentowanie w ciągu ostatnich 10 lat nawet wzrosło z 4,4% do 5,1%.

Fitch obliczył nawet, że w 2022 roku kwota rocznych odsetek płaconych przez kraje bogate i biedne będzie taka sama – 711 mld euro. Chociaż kraje biedne pożyczyły trzy razy mniej pieniędzy niż kraje bogate.

Pandemia ściągnęła kłopoty na pięć państw, które nie były w stanie spłacać swoich pożyczek już w 2020 roku. Są to Argentyna, Ekwador, Liban, Surinam i Zambia. Fitch przewiduje, że w tym roku będzie gorzej i lista może się poszerzyć.

Źródło: Ouest France

Prenumerata NCZ! z prezentem

19 KOMENTARZE

  1. Przeciez to zadna nowosc. Kazdy kto miał kredyt wie ze jak raz wezmiesz to potem pracujesz tylko na odsetki. Kredyt mozna brac tylko jak masz w perspektywie wzrost dochodów z których mozesz to spłacic. Jezeli twoje dochody nie wzrosną to nigdy nie spłacisz bo niby jak.

    • panstwa swoje kredyty splacaja w inflacji. odsetki sa dla bankow. taki system. nie ma „zadluzenia” panstwa tak dlugo jak „pieniadze” sa panstwa. ale juz niedlugo nie beda.

  2. argentyna i ekwador to dobre przyklady ze nawet w raju zabraknie jedzenia i pieniedzy jak panstwo sie rozrosnie. rak, wirus, pasozyt panstwa.

  3. To nic nie szkodzi, politycy zadłużonych krajów będą sprzedawać narządy mieszkańców, typu: nerki, płuca, serca itp

    • No nie..plany można mieć piękne i rozległe.Niemniej Panie Szawb, nie jesteśce aż tak silni jak się nam wydaje.Owszem.Potraficie wykorzystać nadarzającą się okazję i macie swoich ludzi na wielu stanowiskach w różnych krajach.To jednak jest za mało zeby złapać za pysk cały świat.Tym bardziej że macie nie mało potężnych wrogów i konkurentów.Moim zdaniem jedziecie po bandzie w sensie „a może się uda?już nie mamy czasu żeby dłużej czekać.Idziemy zatem na całosć”.

Comments are closed.