Nie odpuszczą Trumpowi. Lewica chce jego głowy. Wiadomo, kto będzie bronił 45. prezydenta USA

Prezydent Donald Trump. Foto: PAP/EPA
Prezydent Donald Trump. Foto: PAP/EPA

Choć Donald Trump nie jest już prezydentem Stanów Zjednoczonych, to lewica wciąż żąda jego głowy. Procedura impeachmentu trwa. Wiadomo, kto będzie bronił Trumpa w Senacie. To dość mało znane nazwisko.

Gdyby Demokratom udało się skazać Trumpa przed Senatem oznaczałoby to, że Trump nie mógłby ewentualnie startować w kolejnych wyborach prezydenckich, które odbędą się w 2024 roku.

Do uznania Trumpa winnym „podżegania do powstania” (zamieszki na Kapitolu – red.) potrzebna jest w Senacie większość 2/3 głosów (67 ze 100 głosów). I choć Republikanie mogliby spokojnie ten wniosek odrzucić, to podobno – przynajmniej wg niektórych mediów – sprawa nie jest przesądzona.

U części Republikanów podobno powstaje przekonanie, że nie najlepiej by było, gdyby Trump startował w wyborach z ramienia ich partii i mogą chcieć się od niego odciąć. Także dlatego, że – jak twierdzą niektóre źródła – Trump rozważa nawet samodzielny start w wyborach w 2024, bez poparcia Partii Republikańskiej.

Gdyby Trump został skazany w procesie impeachmentu, zostałby pozbawiony emerytury prezydenckiej i dodatkowych przywilejów określonych w Ustawie o byłych prezydentach, takich jak np. możliwość korzystania ze szpitala wojskowego czy środki na zorganizowanie własnego biura, oprócz środków na bibliotekę.

On wybroni Trumpa?

Prawnik z Karoliny Południowej Butch Bowers będzie reprezentował byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w trakcie jego procesu w Senacie, który prawdopodobnie rozpocznie się w połowie lutego – podają media

Bowers jest stosunkowo mało znany w palestrze amerykańskich adwokatów, ma jednak w dorobku reprezentowanie byłych republikańskich gubernatorów z Południowej Karoliny. Pracował także w ministerstwie sprawiedliwości za prezydentury George’a W. Busha.

W 2012 roku Bowers reprezentował ówczesną gubernator Nikki Haley w sprawie zarzutów o zaangażowanie w nielegalny lobbing. Haley została uniewinniona. Trzy lata wcześniej Bowers bronił ówczesnego gubernatora Marka Sanforda w sprawie wykorzystania państwowego samolotu do tajnej pięciodniowej wycieczki do Argentyny w celu spotkania z kobietą, z którą Sanford miał romans pozamałżeński. Gubernator poszedł na ugodę finansową.

Bowers jest absolwentem wydziału prawniczego na Uniwersytecie Tulane, prowadzi własną kancelarię adwokacką, a w Internecie pisał, że lubi „polowania na ptaki” i „dobry bourbon”.

„Zawsze uważałem go za kompetentnego i etycznego” – ocenił Bowersa inny prawnik z Karoliny Południowej Jay Bender, demokrata, który zna go zawodowo od ponad 20 lat. Dodał, że Trump nie będzie jego pierwszym kontrowersyjnym klientem.

Trump został postawiony w stan impeachmentu za „podżeganie do powstania” po zamieszkach na Kapitolu, które miały miejsce 6 stycznia.

13 KOMENTARZE

 1. W myśl ich konstytucji i prawa impeachment jest możliwy na urzędującym prezydencie. Przyznają zatem, że to Trump jest faktycznie urzędujący? :D :D :D Nie wspominając już o tym, że do tego muszą być faktyczne podstawy. Ale co tam prawo czy fakty dla lewaków :D :D :D
  Ps. Trump poczuł smak noża wbitego w plecy przez eskimosów, dlatego skomlał o walce w Wawie (447 zapewne), może teraz wyciągnie wnioski.

 2. Obserwuję bacznie amerykańską politykę od mniej więcej 10 lat, tak podłych, tępych i mściwych ludzi jacy są obecnie w PD to nawet w w dawnym PZPR nie było.

 3. Autor tekstu się myli.
  Żeby zakazać ewentualnego startowania Trumpowi w następnych wyborach jego impeachment musi przegłosować 67 senatorów i Trump musiał by być usunięty z piastowanej funkcji. ( to już nie możliwe bo już nie jest prezydentem )

  • Tak mówi ich prawo. Prawo również mówi, że procedura impeachmentu URZĘDUJĄCEGO prezydenta jest procedowana przed kongresem i aby została rozpoczęta muszą istnieś FAKTYCZNE przesłanki. W przypadku Trumpa nie zachodzi ani jedno, ani drugie, a jednak procedura się toczy. Takie szczegóły jak prawo i fakty nie są przeszkodą na drodze opętanych lewaków.

  • Lub w skrócie: od kiedy prawo i fakty stanowią przeszkodę dla oszalałego lewactwa? Przykład: ja już ćwiczę od pewnego czasu, przygotowuję się na potrzeby „nowego”. W razie potrzeby poczuję się nagle {niebinarnym tęczowym jednorożcem} zamkniętym w skórze mężczyzny. Od tego momentu zaś poproszę aby się do mnie zwracać per „Wy Jednorożcu”,w przeciwnym razie będę to uznawał za przejaw fobii i dyskryminacji. A to nie przelewki :D :D :D

 4. Liczy sie data przestepstwa, a nie termin wyroku. Bez wzgledu na wszystko, Trump stal sie dla Republikanow strupem i oni juz sami zadbaja zeby nie wrocil.

Comments are closed.