Władza okradnie Polaków z wypłat? Rząd chce ozusować umowy o dzieło i wszystkie zlecenia

Premier Mateusz Morawiecki chce by Unia ingerowała w wewnętrzne sprawy Białorusi . / foto: PAP
Premier Mateusz Morawiecki/ foto: PAP

„Rząd planuje w pełni ozusować każdą dodatkową umowę. I to nie tylko umowy zlecenia, ale także umowy o dzieło” – informuje portal prawo.pl. Przyczyni się to do obniżenia wypłat osób, które pracują na tego typu umowach.

Rząd dosłownie wybierze pieniądze z wypłata Polaków pracujących na umowach, które do tej pory były nieozusowane. „Zdaniem ekspertów, to szkodliwe rozwiązanie, które o 30 proc. podwyższy koszty pracy i obniży wynagrodzenia pracowników. Niezrozumiałe działanie w pandemii, które uderzy w całą gospodarkę i w PPK” – twierdzi prawo.pl.

„Celem projektu jest uporządkowanie systemu ubezpieczeń społecznych, jego racjonalizacja, w tym ujednolicenie zasad podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz wprowadzenie jednolitych rozwiązań w zakresie przyznawania i wypłaty świadczeń, a także usprawnienie funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kontekście gospodarki finansowej oraz rozliczeń z płatnikami składek” – czytamy w rządowej informacji dot. projektu.

Eksperci krytykują etatystyczne zapędy pisowskiego rządu. Wskazują na szkodliwość tych antypracowniczych działań.

– Pojawił się i wraca projekt wysunięty przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej we wrześniu ub. r., zmiany architektury tzw. zbiegów umów. Mówiąc wprost – planuje się „ozusować” każdą następną umowę zlecenia do podstawy wymiaru, a także umowy o dzieło. To oznacza odejście od obowiązującej zasady, że pierwsza umowa jest w pełni ozusowana, a od każdej kolejnej opłacana jest wyłącznie składka zdrowotna. W ten sposób cywilnoprawny charakter umów zlecenia i o dzieło ma być de facto kosztowo zrównany z umowami z kodeksu pracy – mówi serwisowi Prawo.pl dr Wojciech Nagel, członek Zespołu Ubezpieczeń Społecznych Rady Dialogu Społecznego, ekspert Business Centre Club ds. ubezpieczeń społecznych.

KoLiber i inne organizacje apelują: NIE dla ozusowania zleceń!

„Sprzeciwiamy się planom opodatkowania umów zleceń” – informuje na FB Stowarzyszenie KoLiber. Konserwatywno-wolnościowa organizacja podpisuje się pod listem Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej w tej sprawie.

„Zlikwidowane mają być obecne regulacje pozwalające na niższe oskładkowanie dodatkowych umów zlecenia zawartych przez osobę odprowadzającą wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne z tytułu umowy, z której wynagrodzenie jest przynajmniej równe wysokości minimalnego ustawowego wynagrodzenia” – informuje Stowarzyszenie KoLiber.

„Konfederacja Inicjatyw Pozarządowych Rzeczypospolitej wraz z innymi, niżej wskazanymi, organizacjami pozarządowymi wyraża poważne i głębokie zaniepokojenie ostatnimi rządowymi planami wprowadzenia pełnego oskładkowania wszystkich umów zlecenia” – czytamy na stronie petycji.

„Obowiązujące przepisy prawa stanowią, że od dodatkowych umów zlecenia odprowadzana jest wyłącznie składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczka na podatek dochodowy. Wyłącznie jedna z zawartych umów – może to być umowa o pracę albo jedna z umów zlecenia, w przypadku gdy dana osoba zawarła ich więcej niż jedną – obciążona jest wszystkimi składkami na ubezpieczenia społeczne, także po stronie pracodawcy/ zleceniodawcy. Rozwiązanie to pozwala na znaczące zmniejszenie całkowitego kosztu pracy. W konsekwencji, przy niższych, niż w przypadku w pełni oskładkowanej umowy, kosztach pracy zleceniobiorca uzyskuje relatywnie wyższe wynagrodzenie netto” – opisują korzystny, dla przedsiębiorcy i pracownika, mechanizm autorzy listu.

„To preferencyjne rozwiązanie posiada szczególnie duże znaczenie i jest często stosowane przez organizacje „trzeciego sektora”” – czytamy dalej.

Petycję można podpisać TUTAJ.

Źródło: prawo.pl, libertea.pl

25 KOMENTARZE

 1. Płacenie podatków jest rzeczą konieczną, by pogłębiać nadal jedność narodu na gruncie Narodowego Progamiu Szczepień. Jest u nas jeszcze sporo ludzi noszących na sobie piętno szurskiego wychowania, które zaszczepiało egoizm i sobkostwo. Nie łatwo jest im wydrzeć się z kręgu swych ciasnych zainteresowań i trosk. Nie widzą jeszcze dość wyraźnie, że ich los osobisty są nierozerwalnie związane z losem Rządu Państwowego, z ich udziałem we wspólnej walce z wirusem.

 2. no i bardzo dobrze powinno sie jeszcze ściągnąć zaległe „zus-y” za ostatnie 15 lat, co bałory ludzi okradały bo nie płaciły składek ino se zrobiły z ludzi niewolników a same na dominikane jeździły samolotem i se kupywały merole i inne luxusy, tak że popiram

  • Widać cierpisz na chorobę czerwonych oczu czyli ‚niech wszyskim będzie tak źle jak mnie’. Z umów o dzieło korzystają osoby wykonujące niezależne zawody – programisci, graficy, architekci, muzycy a także studenci.

   • za kilkanaście albo kilkadziesiąt lat będą szukać za te nieoskładkowane lata emerytury na śmietniku, więc powiedziałbym coś brzydkiego ale nie powiem bo kulturalny ze mnie człowiek

    • Zostaw to im.
     Każdy robi co uważa za stosowne.
     Jedni w system emerytalny wierzą a inni nie.
     Zmiany demograficzne (mało dzieci) sugerują, że nie ma sensu w ten system wierzyć.

 3. Strajk kobiet pewnie szczy w majtki z radości. W końcu jednym z postulatów było wyeliminowanie umów śmieciowych. Ciekawe tylko jakie będzie zdziwienie jak się okaże że to nie pracodawca dołoży tylko pracownik :D

 4. Anglicy zrobili inaczej, – mosisz przepracowac 10 w kraju, a potem mozesz podpisac umowe
  z innymi.
  Rzad polski szuka innych wyjsc, a moze to konieczne.

  Wiekszosc tych wpisow rozumuje jak nedorozwiniete dziecko, i ma problemy z wyslawianiem
  czego wlasciwie ucza w tych szkolach?

 5. „Niezrozumiałe działanie w pandemii”
  Nieprawda, to b. zrozumiałe i konsekwentne. Chodzi o zniszczenie majętności Polaków i krok w kierunku osiągnięcia komunizmu. Mamy zapierdalać za miskę ryżu.

Comments are closed.