Były prezes banku watykańskiego skazany na długoletnie więzienie

Państwo Watykańskie Fot. Wikipedia
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!

Wyrokiem trybunału Państwa Watykańskiego skazano prezesa watykańskiego banku IOR Angelo Caloię na karę 8 lat i 11 miesięcy więzienia. Uznano go za winnego prania pieniędzy i przywłaszczenia środków.

Caloia to włoski ekonomista, który ma obecnie 81 lat i był prezesem tego banku od 1989 do 2009 roku, czyli m.in. czasie pontyfikatu Jana Pawła II. Wyrok ogłoszono 21 stycznia.

W tym samym procesie wyrok 9 lat więzienia usłyszał także 97-letni adwokat Gabriele Liuzzo, który spekulował nieruchomościami. Jego syna skazano na 5 lat i dwa miesiące.

Czwarty oskarżony, były dyrektor generalny IOR Lelio Scaletti, zmarł kilka lat temu. Prawnicy Caloia zapowiedzieli apelację.

Watykański sąd nakazał też konfiskatę 32 mln euro, zajętych na kontach skazanych. Dodatkowo mają zapłacić 25 mln euro oraz wypłacić odszkodowania dla IOR (Instytut Dzieł Religijnych) za szkody wyrządzone reputacji banku.

Śledztwo w sprawie oszustw przy sprzedaży 29 nieruchomości banku, głównie w Rzymie i Mediolanie, trwało od 2014 roku. Do transakcji dochodziło w latach 2002-2007 za pośrednictwem spółek w rajach podatkowych.

Oskarżeni sprzedawali te nieruchomości po cenie znacznie niższej niż rynkowa i przywłaszczyli sobie „pod stołem” od 57 do około 59 mln euro. Część tych pieniędzy została „wyprana” w Szwajcarii przy pomocy syna adwokata Lamberto Liuzzy.

Instytut był już związany z kilkoma skandalami polityczno-finansowymi z lat 80. W ostatnich latach był także inwigilowany przez włoskie władze prowadzące właśnie sprawę prania pieniędzy.

Źródło: PAP/ Reuters

1 KOMENTARZ

  1. Piszcie sobie co chcecie ale i tak jedyną znaną obecnie metodą transferu pieniędzy na tamten świat jest wpłacanie na kościół… wpłacasz na ziemi – wypłacasz w niebie, o ile oczywiście się tam dostaniesz…

Comments are closed.