Węgrzy nie oglądają sie na Unię. Kupili szczepionki od Rosjan dla miliona osób

Rosyjska szczepionka Sputnik V. Zdjęcie: Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej.
Rosyjska szczepionka Sputnik V. Zdjęcie: Ministerstwo Zdrowia Federacji Rosyjskiej.
Prenumerata NCZ! z prezentem

Zakupiona w Rosji przez Węgry szczepionka wystarczy do zaszczepienia 1 mln osób – oświadczył w piątek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto na spotkaniu z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem w Moskwie.

– W myśl naszej umowy kupimy szczepionki wystarczające do zaszczepienia w sumie 1 mln osób. Oznacza to potencjalnie 2 mln dawek – oznajmił Szijjarto, który zamieścił wideo z fragmentem spotkania na swoim Facebooku.

Jak dodał, uzgodniono, że szczepionki zostaną zakupione w trzech turach: w pierwszym miesiącu Węgry otrzymają szczepionki wystarczające do zaszczepienia 300 tys. osób, w drugim miesiącu – pół miliona, a w trzecim – 200 tys. osób.

– Jest to dla nas ogromny krok naprzód. Na Węgrzech jest codziennie 100-150 ofiar śmiertelnych, a straty dla gospodarki z powodu obostrzeń wynoszą ponad 10 mld ft (28 mln euro) – zaznaczył.

Władze Węgier poinformowały w czwartek, że kraj ten wydał tymczasowe zezwolenie na dopuszczenie do użytku szczepionki przeciw Covid-19 brytyjskiej firmy AstraZeneca oraz rosyjskiego Sputnika V.

Premier Viktor Orban, odnosząc się do starań rządu o zdobycie szczepionek z Rosji i Chin, oświadczył, że „wszystko jedno, czy kot jest czarny, czy biały, byle łapał mszy”. Dodał, że wydanie zezwoleń wielu producentom skłoni ich do konkurowania ze sobą i przyśpieszy dostawy.

Na Węgrzech zaszczepiono dotąd 139 tys. osób. Jeśli dodać osoby, które uzyskały odporność na skutek przejścia Covid-19, w kraju jest około 400 tys. osób chronionych przed zakażeniem koronawirusem. Liczbę te Orban uznał za niewielką.

Druga fala epidemii wykazuje od grudnia tendencję spadkową na Węgrzech. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 1311 nowych zakażeń koronawirusem i zmarło 98 chorych na Covid-19.

W sumie od początku pandemii wykryto w kraju ponad 357 tys. zakażeń koronawirusem i 11 811 chorych z Covid-19 zmarło. Liczba aktywnych zakażeń spadła poniżej 110 tys.

5 KOMENTARZE

  1. A u nas nienawiść do Rosjan uniemożliwia wykorzystanie rosyjskich szczepionek by ratować obywateli. Osobiście większe zaufanie mam do Sputnika V niźli do Pficerowskiego specyfiku.

  2. Zabawne, że jak piszecie o Sputniku to wówczas nazywacie to ‚szczepionką’, a jak o Pfizerze to „preparatem medycznym”…

Comments are closed.