BioNTech sprzeda igły do swoich szczepionek

Szczepionka przeciwko koronawirusowi na tacy.
Szczepionka przeciwko koronawirusowi podana na tacy. (Fot. PAP/PA)

Firma BioNTech zapowiedziała w piątek, że sprzeda po cenie zakupu 50 mln specjalnych igieł, które pozwolą na pozyskanie z fiolek szóstej dawki szczepionki firm BioNTech-Pfizer przeciw Covid-19. Tymczasem o dodatkowe zakupy takich strzykawek stara się Unia Europejska.

„BioNTech zakupił igły o niskiej przestrzeni martwej, które pasują do wielu strzykawek i oferuje dostawy tych igieł do krajów na całym świecie w cenie równej kosztowi zakupu” – podała firma w komunikacie cytowanym przez Reutersa. Spółka z Moguncji dodała, że prowadzi rozmowy na temat dodatkowych dostaw.

Medycy i przedstawiciele władz m.in. z Francji i Niemiec zgłaszali w ostatnich dniach problemy z pełnym wykorzystaniem ampułek z opracowaną przez BioNTech szczepionką, wskazując, że pobranie z fiolki sześciu dawek zwykłymi strzykawkami nie zawsze się udaje. Potęguje to tylko trudności z dostępnością preparatu wobec tymczasowych opóźnień w dostawach.

Jak podaje Reuters, Komisja Europejska zawarła już umowy z kilkoma producentami na zakup setek milionów igieł o niskiej przestrzeni martwej (low dead space, LDS), jednak nie wiadomo, kiedy mają zostać dostarczone. Część dyplomatów obawia się, że w przyszłości może dojść do opóźnień w dostawach i niedoboru strzykawek, zwłaszcza po tym, jak Pfizer zwiększy dostępność swojego preparatu w drugiej połowie lutego. O zwiększenie wysiłków w sprawie zakupu szczepionek przez Unię Europejską apelowała m.in. Belgia.

Według pierwotnych oznaczeń fiolki preparatu BioNTech-Pfizer miały zawierać pięć dawek, jednak wkrótce okazało się, że możliwe jest pobranie także szóstej dawki. W obliczu ograniczonej podaży produktu Europejska Agencja Leków zezwoliła na pobieranie sześciu dawek.

Źródło: PAP

4 KOMENTARZE

  1. metoda mengele – wstrzykiwanie pecherzyka powietrza do zyly. efekt jak po kowidzie, czlowiek sie dusi, a wszystko niby zdrowe. sekcja tez jak po kowidzie – odma pluc. 70% zabitych pacjentow w bergamo mialo ten wynik sekcji. lepsze niz pawulon, bo tansze.

  2. niech naród wybrany wyprodukuje otwieralne w pionie buteleczki,wówczas szósty ,,pacjęt” do wyszczepu,—po prostu wyliże to,co tam na ściankach zostało,–bo specjalne igły to kosztujo,a jęzor to każdy ma i nic nie bendzie kosztował naroda handlujoncego

Comments are closed.