Dramat seniorów. Już ponad trzysta tysięcy Polaków ma głodowe emerytury!

Emerytka. Obrazek ilustracyjny/Fot. PAP
Emerytka. Obrazek ilustracyjny/Fot. PAP

Polacy w końcu zaczynają rozumieć co spowodowało obniżenie wieku emerytalnego. Zatrważająca liczba seniorów zaczęła otrzymywać głodowe emerytury.

W grudniu ponad 310 tys. Polaków otrzymało emeryturę niższą niż minimalna (1200 złotych). Oznacza to, że reforma sprawiła, iż w ciągu ostatnich 9 lat liczba Polaków z głodową emeryturą wzrosła aż… 13-krotnie!

Sytuację ujawniła ekonomistka Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl. Defratyka w swoim zestawieniu wykorzystała dane z ZUS.

To właśnie z nich okazało się, że w grudniu aż 310,1 tys. osób pobierało tzw. głodowe emerytury. To więcej, niż wynosi liczba mieszkańców Białegostoku.

Ekonomistka zwróciła uwagę na lawinowy wzrost liczby osób pobierających emeryturę „nowosystemową”, niższą niż emerytura minimalna. Był to jeden z postulatów wyborczych PiS, które zarzucało PO, podniesienie wieku emerytalnego.

PO (dziś KO) broniło się, że jeśli tego nie zrobią, to ludzie nie będą mieli za co żyć, bo zniknie duża część bazy płatników składek, a wzrośnie liczba poborców emerytur. Socjaliści i komuniści Jarosława Kaczyńskiego zarzucali ówczesnemu rządowi, że chce, aby Polacy pracowali aż do śmierci.

Portal InnPoland wskazuje, że powodem tragedii polskich emerytów jest też fakt, że na emeryturę zaczęły przechodzić osoby, które przez lata pracowały na nieoskładkowanych umowach zlecenia.

– Aż do 2016 r. możliwe było bowiem płacenie składek tylko i wyłącznie od pierwszej umowy, nawet jeśli zawarta była na symboliczną kwotę. A składki płacone od kwoty mniejszej niż podstawa równa płacy minimalnej nie były zaliczane do stażu ubezpieczeniowego – wskazuje portal.

Polacy stracili już jakiekolwiek zaufanie do władzy PiS. Przykładem jest chociażby klapa programu Pracowniczych Planów Kapitałowych, z którego wypisało się ponad 70 proc. objętych nim pracowników.

Źródło: InnPoland

20 KOMENTARZE

  • teraz si€ Emerytów załatwi szczepionkami.
   Nikt powyżej 75 lat nie ma prawa przeżyć tej szczepionki.
   A dla chorych na inne choroby, jak rak, serce, płuca czy nerki, przełoży się leczenie na później, aż wyzdychają.

   Ilu nieprzydatnych ludzi można się dzięki koronie pozbyć?!
   To by się jeszcze przed rokiem największym filozofom nie przyśniło.

 1. Co za brednie. Cały system ekonomiczny w Polsce jest postawiony na głowie. Śmieciarz na zachodzie potrafi zarobić 2000 Euro i świadczy pracę przez 35 h w tygodniu, przy czym opłaty za wywóz śmieci są dużo mniejsze niż w Polsce. Kolonialny wyzysk społeczeństwa jest żródłem nędzy, a nie czas przejścia na emeryturę.

  • smieciarz w monachium zarabia 6000 euro (brutto). ludzie sie bija o to stanowisko. czysto, milo, na swiezym powietrzu. to nie ironia, w niemczech smieci nie sa brudne.

 2. Ciekawi mnie, czy te głodowe emerytury, to są emerytury przyznane wg nowych zasad? Przecież przypominam sobie hasło: ile wypracujesz, tyle będziesz miał”

  • oczywiscie masz racje. moi krewni pracowali po 30-40 lat i maja kasy po szyje. a reszta chce „godna” emeryture po 30 latach bycia na rencie socjalnej.

 3. Bo Polska to narod ludzi roszczeniowych. Socjalista zawsze uwaza, ze cos mu sie nalezy za darmo, dlatego programy pis maja taki wydzwiek. Ale nikt nie zadal sobie trudu policzenia. Bo zdolnosci matematyczne socjalistow ograniczaja sie jedynie do dzielenia i odejmowania. Dodawac i mnozyc nie potrafia, dlatego emerytury sa jakie sa.
  Ja na nikogo nie licze i sam place skladki. Nawet w Szwecji. Panstwo zapewni minimum, ale jesli chcesz miec emeryture dobra, sam plac skladki.

 4. Przy braku dzieci system emerytalny nie ma przyszłości.
  Pozostaną oszczędności własne, pomoc dzieci (jak ktoś ma), ewentualnie alimenty od dzieci.
  Wielu emerytów coś tam jeszcze dorobi.
  Dla wielu zostanie tylko sznur – i będą to ci co uwierzyli państwu.
  Socjalizm prowadzi do upadku.

Comments are closed.