Horban porównuje Polskę do Izraela i straszy zarazą. „Można powiedzieć: jesteśmy wolni. Ale można też powiedzieć: kostnice są przygotowane”

Prof. Andrzej Horban. Foto: PAP/Radek Pietruszka
Prof. Andrzej Horban. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Doradca premiera ds. Covid, prof. Andrzej Horban stwierdził, że „system szczepień mamy taki sam jak w Izraelu”, tylko mniej szczepionek. Zdaniem rządowego eksperta, „rozsądny człowiek się zaszczepi”.

W rozmowie z „Wprost” prof. Andrzej Horban znów straszył Polaków mniemaną pandemią, odnosząc się do kwestii szczepień.

– Ze szczepieniem jest tak, jak z paleniem papierosów. Na każdej paczce jest napisane, że palenie szkodzi. Mimo to 20 proc. osób nadal pali. Nie ma przymusu, generalnie jednak rozsądny człowiek się szczepi, jeśli ma możliwość. Jeśli nie, to trudno. Można powiedzieć: „jesteśmy wolni”. Ale można też powiedzieć: „kostnice są przygotowane” – grzmiał.

– A kolejność szczepień? Lekarze doradzają, decydują politycy – wyjaśniał.

Pytany, czy jest zadowolony z kolejności szczepień, Horban odparł, że „system szczepień mamy taki sam jak w Izraelu, który jest nam stawiany jako wzór”. W kraju tym wyszczepiono już bowiem 20 proc. obywateli.

Jak podkreślał Horban, „kolejność (szczepień – przyp. red.) jest ustawiona w ten sposób dlatego, aby duża liczba chorych nie blokowała służby zdrowia i żeby zmniejszyć liczbę zgonów”.

– Wyjątkowość tej epidemii polega na tym, że jest to nowy wirus, relatywnie zakaźny, obdarzony średnią śmiertelnością: jeśli służba zdrowia dobrze funkcjonuje, to śmiertelność wynosi ok. 3 proc. (a obecnie nawet ok. 2 proc.). Jednak 3 proc. naszego społeczeństwa to ponad milion osób. A jeśli załamie się system ochrony zdrowia, jak na początku epidemii w Lombardii, to śmiertelność wynosi nawet 10 proc. Katastrofa – twierdził doradca premiera.

Jednocześnie zdaniem doradcy szefa rządu, na samym początku powinno się wyszczepić medyków i najbardziej narażonych na zgon. – Medyków – szczególnie najbardziej zagrożonych na oddziałach covidowych i innych oddziałach szpitalnych oraz osoby, które najczęściej umierają. Najbardziej zagrożoną grupą są osoby starsze. Z polskich danych wynika, że spośród chorych powyżej 80. roku życia umiera 18,2 proc. Z grupy 70-80 lat – 15 proc., a 60-70 lat: 5-7 proc. W młodszych grupach śmiertelność jest niższa – zauważył Horban.

– W Polsce jest ponad 9 mln osób powyżej 60. roku życia: one powinny być szczepione jako pierwsze, zaczynając od najstarszych. Generalnie są skłonne do szczepienia. Wiedzą po prostu co znaczy umierać – stwierdził.

Źródło: Wprost

76 KOMENTARZE

 1. to jest wybitny szkodnik, niech nie p..doli o palaczach – nikt im nie zabrania niczego, nie mają nawet innej wysokości składek, a nieszczepieni już za moment będą tak gnębieni, że hej

 2. horban z krzywą mordą zakłamany pisowiec,stary zgrzebie jesteś już jedną nogą w grobie za chwilę wdepniesz we własne odchody więc dziadek wrzuć na luz i nie pier…l bzdur bo już cie posłuchamy a boimy się tak korona ściemy ale identycznie jak i ty się jej boisz.

 3. Horban jest na pewno po 70-tce. Czy się zaszczepił? Czy może ustąpi miejsca w kolejce? Może myśli jak Andrzej Sośnierz, że te śmierci po szczepionce to koszt, który trzeba podjąć. Tylko, że ten koszt mają ponieść inni, nie on, Horban i nie on Sośnierz. Oni się nie zaszczepią bo ich życie jest cenne.

 4. Prof Horban: poproszę o pańskie dane, że śmiertelność wynosi 3% liczona do OGÓŁU SPOŁECZEŃSTWA, czyli wszystkich Polaków w kraju. Wg światowych statystyk, dostępnych m.in. na worldometer, dla Polski wynosi ona 35 363 / 37 823 122 = 0,09% ! (bieżące dane) .
  To, co Pan podał – to jest liczone w stosunku do tzw. cases (przypadków). Za powyższą wypowiedź należałoby pozwać PANA DO SĄDU za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji i wzbudzanie poczucia powszechnego zagrożenia.

  • powielasz oficjalne głupoty. 37 tys to nie zmarli na Covid, a zmarli na cokolwiek (raka, zawał), ktorzy mieli jednocześnie pozytywny wynik testu. Bez covid i tak by zmarło minimum 80% z nich. W N. Czasie z XII byla matematyzcna analiza/dowód

   • Doskonale wiem, że to naciągane liczby. Tkwię w temacie od dawna, znam te sztuczki polegające na wykonywaniu testów PCR z ilością cykli nawet do 40. Praktycznie wszystko powyżej 32 daje ZAWSZE wynik pozytywny, z każdej próbki, jaka by ona nie była. Stąd m.in. cuda wykrycia wirusa w oleju silnikowym. Zresztą można wziąć cokolwiek…
    Ale podałem tak, żeby od razu zamknąć gęby koronaidiotom.

  • brawo joe. tak jest jak piszesz. ale jak pisal kurt vonnegut – „prawda zawsze przegrywa, dla wyborcow licza sie tylko dobre maniery”.

  • Chciałbyś liczyć wskaźnik razem ze zdrowymi? Przecież jak ktoś nie ma objawów i TYLKO ZARAŻA to nie chory, nieprawdaż?

 5. A według Univ. Stanforda śmiertelność to: 0.6-0.9% dla >70 lat, 0.4% dla <70 lat i 0.1 % dla 70 lat to u Stanforda 0.6-0.9%, a u Horbana „geniusza” 15-18% śmiertelności.

  • jaki śbłąd. Miało być:
   A według Univ. Stanforda śmiertelność to: 0.6-0.9% dla >70 lat, 0.4% dla <70 lat i 0.1 % dla <40 lat. I porównanie: dla <70 lat to u Stanforda 0.6-0.9%, a u Horbana „geniusza” 15-18% śmiertelności.

 6. Dyć przecie ze szczepieniem nie jest tak, jak z paleniem papierosów. Na każdej paczce jest napisane, że palenie szkodzi, ale na każdej fiolce nie jest napisane, że szczepienie szkodzi, jedynie skądinąd wiadomo, że nieszkodliwość nie jest gwarantowana. Nie ma przymusu, generalnie jednak rozsądny człowiek nie pali, dlaczego zatem rozsądek miałby dyktować szczepienie się?

 7. Ludzie są zdziwieni , że większość po 80 -tce umiera…..
  Przecież ludzie nie żyją po 200 i więcej….
  Poczytajcie bajkę Krasickiego „Dziad i Baba”, może to pomoże w rozsądnym myśleniu…..

 8. Dlaczego ten cały Horban porównuje Nas do Izraela? Panie Horban chyba pan wiesz, ze premier Morawiecki zamawiał szczepionki za pośrednictwem Unii Europejskiej, czyżby pan niedoinformowany. A w Izraelu po zaszczepieniach są już nowe zakażenia. Izrael podpisał takie umowy, ze każdy co dostaje szczepionkę dostaje ją za zgodą przyjmującego szczepionkę , a więc co testowanie na ludziach za darmo?To ci Pfizer, a szef wybrał swoje akcje, kim pan jest?

 9. zdrowy rozsadek mówi żeby się nie szczepić. Osoby zastraszone i przerażone nie potrafią logicznie rozwiązywać problemy dlatego one najbardziej są podatne na manipulację…

  • To już jest skutek Panie qaz. Od 1945 roku robiono wszystko by ubezwłasnowolnic Naród Polski i uczynić go bezbronnym wobec manipulacji o której Pan pisze.
   Ale ktoś to robił…. a kto ? Nie ma innej odpowiedzi jak tylko ta jedna: Żydokomuna…
   To jest prawdziwe nieszczęście Polaków…

 10. oj powinno się niektórych ekspertów przebadać pod kątem psychicznym, lub zakazać przyjmowania pieniędzy od firm szczepionkarskich….

 11. zresztą nie można porównywać się z Izraelem: szczepionki z Modeny instalują nam system operacyjny windowsa, a te z Izraela przeglądarkę Googla

 12. – Przewidywana mutacja Covid-19 i / lub koinfekcja wtórnym wirusem (określanym jako Covid-21) prowadząca do trzeciej fali o znacznie wyższej śmiertelności i wyższym wskaźniku zakażenia – do lutego 2021 r.
  – Codzienne nowe przypadki hospitalizacji z powodu Covid-21 i zgonów związanych z Covid-19 i Covid-21 przekroczą możliwości placówek opieki medycznej – I – II kwartał 2021 r.

 13. Nie rozumiem tego uporu, z jakim używa się słowa „wyszczepienie”. Ludzi się szczepi lub można zaszczepić. Bydło się wyszczepia. Idą tak arogancko w zaparte, że to nie może być przypadek.

Comments are closed.