Tłumy protestowały przeciw lockdownowi w Holandii. Policja aresztowała 100 osób, użyto armatek wodnych [VIDEO]

Foto: YouTube NU.nl

W Holandii tłumy ludzi wyszły na ulice w ramach protestu przeciw lockdownowi. Rząd wprowadził nocną godzinę policyjną po raz pierwszy od drugiej wojny światowej.

Rząd Holandii podjął decyzję o wprowadzeniu nowych restrykcji w ramach walki z pandemią COVID-19. Nowy lockdown wprowadził nawet godzinę policyjną – po raz pierwszy od II wojny światowej.

Lockdown ma trwać co najmniej do 9 lutego. Jednak tłumy Holendrów wyszły na ulice w ramach sprzeciwu.

Demonstracje odbyły się m.in. w Amsterdamie i okolicach. W odpowiedzi na ludzi na ulicach władza użyła armatek wodnych, psów i policji konnej do rozpędzenia demonstracji.

W niedzielę w Amsterdamie pojawili się m.in. właściciele restauracji, którzy sprzeciwiają się przedłużanemu zakazowi prowadzenia działalności. Część z nich pojawiła się z transparentami „Zatrzymajcie lockdown”.

Burmistrz Femke Halsema wskazała miejsce protestu jako „strefę wysokiego ryzyka” i dała policji zielone światło nawet do prewencyjnego przeszukiwania ludzi w poszukiwaniu broni.

Natomiast w Urk (80 km od Amsterdamu) tłum zaatakował policję. W ruch poszły kamienie.

Podpalono też punkt, w którym pobierano próbki na testy na koronawirusa. Policja oskarża stawiających opór, że zniszczono radiowozy.

Protesty i demonstracje rozlały się również na inne miasta Holandii. W Stein grupa ok. 100 młodych osób miała obrzucić funkcjonariuszy fajerwerkami.

W Rotterdamie 50 uczestników protestu otrzymało grzywnę. Natomiast tylko w nocy z soboty na niedzielę, holenderska policja wystawiła 3600 mandatów za naruszenie godziny policyjnej.

Ponadto aresztowano 25 osób, które odmówiły powrotu do miejsca zamieszkania. W niedziele było to już 100 osób.

To już kolejne starcia w Holandii w związku z lockdownem. 17 stycznia demonstranci starli się z policją konną, zatrzymano 143 osoby.

Źródło: Reuters / Independent / TVN / Rzeczpospolita

9 KOMENTARZE

  1. jednak w EU ludzie maja wiecej oleju niz w pisraelu. bez radiowozow i biurka kazdy sanepisd jest bezsilny. a nadal bez ofiar w ludziach.

  2. satanistyczno-fatruszkowe marionetki, odpowiedniki kaczystowskiego kaczyzmu kaczysława prowadzą swą komunistyczną działalność

    • Brakuje organizacji cotygodniowych protestów (Stop Nop protestuje co miesiąc). Każdy może się przyczynić do zmiany tego stanu. Trzeba się organizować

  3. Pan Sommer cenzuruje moje teksty pisane gotykiem, jak życzyli sobie forumowicze. Pan Sommer nie może już narzekać więcej, że YouTube wyłącza mu filmiki. To dwulicowość, Panie Sommer.
    Panie Sommer, nie idź tą drogą!

Comments are closed.