W oparach koronapaniki. Niemcy chcą zakazać rozmów w metrze, tramwajach i autobusach!

Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay

Władze niektórych niemieckich landów myślą o wprowadzeniu zakazu rozmów w autobusach, tramwajach czy metrze. Takie koronaobostrzenia miałyby pomóc w walce z mniemaną pandemią.

Początkowo zarząd transportu publicznego w Mannheim wystosował do podróżnych apel, by podczas jazdy autobusem czy tramwajem nie rozmawiali przez telefon komórkowy. „Rezygnacja z rozmowy telefonicznej w zamkniętym pomieszczeniu zmniejsza ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa” – oświadczono. Później podobne apele pojawiły się także w Monachium.

Zakaz rozmów podczas jazdy transportem publicznym miałby zmniejszyć możliwość rozprzestrzeniania się kropelek śliny w wydychanym powietrzu, wydostającym się podczas mówienia.

Zakaz rozmów popierają związkowcy transportu komunalnego. Jak twierdzą, wiele osób, rozmawiając przez telefon komórkowy w środkach transportu czy na peronach lub dworcach i przystankach, ściąga maseczki pod brodę.

Zakaz rozmów w środkach transportu zbiorowego obowiązuje na hiszpańskiej Majorce. Tam nie można tego robić zarówno przez telefon, jak i ze współpasażerami. Wcześniej nakaz milczenia wprowadziła też Barcelona, a w metrze i autobusach porozwieszano plakaty z napisem „Avoid talking” (pol. Unikaj mówienia).

„Oprócz obowiązku noszenia maseczki w środkach transportu publicznego, tam gdzie nie można zachować dystansu, powinny obowiązywać dodatkowe, a przy tym proste procedury: unikania rozmowy, także przez telefon komórkowy” – oświadczyła z kolei w komunikacie francuska Narodowa Akademia Medycyny.

W Niemczech trwa twardy lockdown. Do 14 lutego zamknięte pozostają m.in. szkoły, przedszkola, restauracje, puby, teatry, opery oraz duża część placówek handlu detalicznego. Wyjątkiem są sklepy spożywcze i apteki. Angela Merkel nie wyklucza także przywrócenia kontroli na granicach. Powodem miałoby być rozprzestrzenianie się nowych mutacji koronawirusa.

Źródło: RMF FM

Prenumerata NCZ! z prezentem

31 KOMENTARZE

 1. No i dobrze. Wiele lat temu pan Andrzej Rosiewicz przestrzegał w piosence:
  „Gdyby w kuchni ktoś przy dziecku mówił po niemiecku?

 2. a jak my pojedziem robić na budowe,jak na szparagi,jak helmuta i helge oporządzać?
  ——otóż ziesione zaraz w marcu będą te ,,restrykcje”,

 3. a oddychania też zakażą ?
  trzeba pamiętać ze na c19 są lekarstwa hydroksychlorochina cynk czy nawet amantadyna. Strach wyłącza myślenie

  • niektorzy sie dusza na rozkaz z telewizora, albo smak traca. hipnoza planetarna. a nie wierza ze jezus spojrzeniem krzak zapalil.

Comments are closed.