Zamknięci i w maskach już na zawsze? Zaszczepieni mogą nadal zarażać

Opustoszały Londyn. Dostawca: PAP/EPA.
Opustoszały Londyn. Dostawca: PAP/EPA.

Żadna szczepionka nie jest skuteczna w 100 procentach, a osoby zaszczepione przeciwko Covid-19 mogą nadal przenosić koronawirusa i dlatego powinny przestrzegać wszystkich ograniczeń – oświadczył w niedzielę zastępca naczelnego lekarza Anglii, prof. Jonathan Van-Tam.

„Żadna szczepionka nigdy nie miała 100-procentowej skuteczności, więc nikt nie jest na 100 procent chroniony przed wirusem. Sposobem na zmniejszenie ryzyka dla każdego z nas jest przerwanie łańcucha transmisji i radykalne zmniejszenie liczby zachorowań” – napisał specjalizujący się w chorobach zakaźnych i epidemiologii Van-Tam na łamach „Sunday Telegraph”.

„Nie wiemy jeszcze jak szczepionka wpływa na transmisję koronawirusa. Tak więc nawet po przyjęciu dwóch dawek szczepionki nadal możesz przenieść chorobę na kogoś innego i łańcuch transmisji zostanie podtrzymany” – ostrzega lekarz przypominając, że szczepionka nie wywołuje reakcji immunologicznej natychmiast, a jej działanie zależy m.in. od wieku osoby.

Van-Tam chce by osoby, które są już zaszczepione nadal stosowały się do wszystkich ograniczeń związanych z epidemią.

„Zmieniając swoje zachowanie nadal możesz rozprzestrzeniać wirusa przyczyniając się do dużej liczby infekcji i narażając na zachorowanie osoby, które wciąż czekają na przyjęcie szczepionki” – tłumaczy specjalista.

Zastępca naczelnego lekarza Anglii pisze, że podanie dwóch dawek szczepionki zapewnia lepszą i trwalszą ochronę i wszyscy powinni przyjąć dwie porcje preparatu.

Wyjaśnia jednak, że decyzja o skupieniu się na podaniu pierwszej dawki możliwie największej liczbie osób i wykonywania drugiego zastrzyku w dalszej kolejności jest słuszna. Pozwala bowiem szybko zapewnić pewną ochronę, którą daje już pierwsza porcja preparatu, możliwie największej grupie z najbardziej narażonych osób.

Van-Tam chwali „niesamowitą pracę” naukowców, którzy przyczynili się do opracowania szczepionki w tak krótkim czasie i zapewnia, że to właśnie dzięki masowej akcji szczepień uda się przezwyciężyć pandemię koronawirusa i „wrócić do życia, które znamy – meczów lokalnych drużyn piłkarskich, wielopokoleniowych spotkań rodzinnych i wielkich wesel”.

6 KOMENTARZE

  1. Niezależny Rząd Państwowy, scementowany wewnętrznie twardą i niezłomną wolą osiągnięcia tego celu w sposób dla każdego najwłaściwszy, muszą być jednocześnie jak najbardziej między sobą zwarte, muszą działać wspólnie i jednolicie na zewnątrz, na wielkiej arenie świata, aby decydowaną postawą wzmacniać ogarniającą całą ludzkość niezwyciężoną ideę walki z koronawirusem i dążenie do pokonania pandemii przez wszystkie narody świata. Szczepionka, maseczki, lokdałn!!!!!

    • dokładnie, jak jeszcze rok temu sie wahalem jak to wszystko sie zaczynało tak teraz wierzyć w to ze trwa w ogóle jakaś tragiczna dla wszystkich ludzi na swiećie pandemia to trzeba byc glupim i tyle

  2. Główny ekspert WHO Soumya Swaminathan mówi, że nie ma dowodów na to, że szczepionka zapobiega zakażeniom!
    Szpryca nie zawiera wirusa, ale mRNA i programuje komórki ludzkie do produkcji obcego białka (wirusa?), zaszprycowani powinni być odizolowani od reszty społeczeństwa!
    Wdrażają globalny plan resetu. Maski i lockdowny to dopiero namiastka. Po masowych szczepieniach na CV19 wybuchnie, ludzie będą masowo chorować i umierać.

Comments are closed.